Hynek Fajmon
- Počet článků 196
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2047x
Seznam rubrik
Hynek Fajmon
Ukončeme diplomatické vztahy s Palestinou
Od záhadného výbuchu na palestinské ambasádě v Praze už uplynuly dva týdny a česká vláda se stále tváří, jakoby se nic nestalo. Bohužel stalo a nečinnost české vlády je alarmující. Za celý svůj život si nepamatuji jediný případ, kdyby v Praze nastal výbuch na kterékoliv ambasádě neřkuli výbuch, který má na svědomí lidský život. Nepamatuji si za posledních 20 let ani nic podobného kdekoliv v Evropě. Jedinou adekvátní reakcí na takovou událost je řádné vyšetření a rozvázání diplomatických vztahů a postupná několik let trvající obnova vztahů.
Hynek Fajmon
Držme se koruny XII.
Tak po půlroce je opět čas napsat aktuální blog na téma "držme se koruny". Důvody jsou myslím všem jasné a velmi aktuální - probíhající intervence ČNB s cílem oslabit kurs koruny. Kolem tohoto kroku se totiž v posledních dnech rozpoutala pěkná mela. Bez ohledu na to, zda jsme pro nebo proti intervenci ČNB, existují zde důvody, proč i v dnešní situaci platí heslo "držme se koruny". Všimněte si, že ani nyní níkoho ani mezi ekonomy a ani mezi politiky nenapadlo volat, že musíme rychle přijmout euro. To myslím o lecčems svědčí.
Hynek Fajmon
Rudolf Jedlička právě v EP!
Český lékař, profesor Karlovy university, zakladatel Jedličkova ústavu a zakladatel a jeden z investorů nemocnice v Praze-Podolí je ode dneška na návštěvě v Evropském parlamentu. Osobně se samozřejmě nedostavil, jelikož již není dlouho mezi živými, ale je přímo v bruselském sídle Evropského parlamentu představen prostřednictvím fotografické výstavy a nové životopisné knihy. Stalo se tak z mého podnětu a důvodem připomenutí odkazu tohoto českého velikána, je letošní 100. výročí založení Jedličkova ústavu v Praze.
Hynek Fajmon
O mnohoobročnictví v řadách ČSSD!
Slovo "mnohoobročnictví" se zdá být něčím starodávným a neaktuálním. Opak je však pravdou. Fenomén, který toto slovo popisuje, totiž stále existuje a dokonce vzkvétá a to především v řadách ČSSD. Pojďme se na to ale podívat trochu blíže. Nejprve k samotnému slovu "mnohoobročnictví". Tento pojem u nás ve středověku zpopularizoval Jan Hus tím, že proti tomuto fenoménu veřejně bojoval. Jednalo se to, že tehdejší kněží poměrně často drželi ve své správě více duchovenských úřadů. Dostávali zaplaceno za veškeré tyto úřady, ale nebyli je fakticky schopni vykonávat a tak za menší peníze najímali jiné duchovní, kteří je vykonávali místo nich. Tomuto fenoménu se říkalo "mnohoobročnictví" a bylo jednou z příčin veřejného odporu k praxi tehdejší církve.
Hynek Fajmon
Máte půdu? Zvyšte nájemné!
Před několika dny oznámilo ministerstvo zemědělství, že dotace na hektar zemědělské půdy bude činit v letošním roce 6060kč. Jedná se o historicky nejvyšší dotaci na hektar, která byla kdy u nás vyplacena. Jedná se o přímý důsledek toho, že v letošním roce definitivně skončila dotační diskriminace českých zemědělců v rámci EU. Dotace letos zkrátka definitivně dorostla do výše běžné v západní Evropě. Od příštího roku už si zemědělci u nás nebudou moci na tuto diskriminaci stěžovat. Hospodařit se bude v celé EU podle jednotných pravidel. Co to znamená pro české zemědělství a pro majitele půdy?
Hynek Fajmon
Klaus jde po stopách Thatcherové
Václav Klaus vydal novou knihu ve které otevřeně říká to, co si myslí již řadu let, že bychom měli vystoupit z EU. Vydal se tak na cestu, kterou prošla nedávno zemřelá Margaret Thatcherová. Jejich vztah k EU a jejím předchůdcům se nápadně podobá. Oba dva své země dovedli do EU a oba dva na konci své politické kariéry vyzvali k jejímu opuštění. Pokud bude někdy jejich vyzva vyslyšena, tak to bude spíše v Británii. U nás je realizace Klausova apelu v nejbližší době velmi nepravděpodobná. Podívejme se na to trochu blíže.
Hynek Fajmon
1968: Prezident Novotný a parta idiotů v čele s Dubčekem!
Dnes je tomu 45 let od zahájení vojenské okupace Československa sovětskou armádou. Při této příležitosti se opět vynořují různé mýty a nesmysly o čistých úmyslech "Pražského jara" a o ideálech "socialismu s lidskou tváří". Rozumnému člověku však stačí jen chvíli poslouchat v rádiu autentické "řeči mužů roku 1968" a logicky dochází k závěru, že tehdejší politické vedení československého státu byla parta diletantů nebo přímo "užitečných idiotů". V jejich čele stál Alexander Dubček. Právě tito lidé svou nesmyslnou politikou vyprovokovali sovětské vedení k vojenské akci. A jsou proto ve skutečnosti spoluviníky celé tristní situace, která u nás v letech 1968 -1989, panovala.
Hynek Fajmon
Držme se koruny XI.
Už jsem blogů na téma "držme se koruny" napsal 10, ale pořád je o čem psát. Takže dnes tady máme 11té pokračování této série. Dnes už nemusíme opět zdůrazňovat, že heslo "držme se koruny" se ukázalo být správnou politikou. To už myslím chápe každý s výjimkou posledních několika eurohujerů, kteří nyní radši mlčí. Dnes se ale musíme podívat na některé novinky, které by mohly mít dopad i na nás a naši KORUNU. Je to jednak "kyperská zkušenost", oznámení páně prezidenta Zemana, že hodlá podepsat tzv. euroval a požadavek ODS, aby se o přijetí EURA u nás konalo referendum. Tak pojďme na to.
Hynek Fajmon
Vysoké daně umí i zabíjet!
V posledních dnech jsme svědky jevu, který už jsme už dlouhá desetiletí nezažili. Jedná se o úmrtí několika lidí a těžká postižení dalších způsobená konzumací nekvalitního nelegálního alkoholu. Při této smutné příležitosti je nutné zamyslet se nad tím, zda k tomuto vývoji nenapomohla i politika a legislativa, kterou máme nyní v platnosti. Mám obavu, že napomohla. Jedná se dle mého soudu o kombinaci dvou selhání státu: 1. příliš vysoké zdanění alkoholu, 2. selhání kontroly trhu s alkoholem. Podívejme se na to, co se vlastně stalo a jak se dá takovým případům zabránit.
Hynek Fajmon
Český prezident s dvojím občanstvím? Nepřijatelné!
Bohužel nás všechny čeká v příštím roce přímá dvoukolová volba nového prezidenta. Já jsem si to, jak čtenáři mého blogu vědí, nepřál. Nyní ale je nutné respektovat vůli zákonodárce a s novým ústavním uspořádáním se smířit. Zdaleka ne vše je ale kolem přímé volby prezidenta jasné. Čím více se o tom vede veřejná diskuse, tím více přibývá otázek na které chybí odpovědi. Pro mne osobně je takovou otázkou to, zda je nebo není přijatelné, aby do funkce prezidenta byl zvolen člověk, který má dvojí občanství. Osobně jsem toho názoru, že by tomu tak být nemělo a takový člověk by neměl mít ani možnost kandidovat. To, že se nejedná o zanedbatelnou otázku je zřejmé ze skutečnosti, že mezi dosud oznámenými kandidáty jsou minimálně 3 osoby, kterých se to týká.
Hynek Fajmon
Neber úplatky nebo se z toho zblázníš!
Ve známém českém filmu Jáchyme hoď ho do stroje z roku 1974 se řeší korupce v autodílně. Film byl natočen za normalizace, což velmi výmluvně dokazuje, že korupce a úplatkařství jsou věčné a nezávislé na jakémkoliv režimu. Ve známé scéně říká podnikový psycholog, kterého hraje Ladislav Smoljak nastupujícímu automechanikovi "Neber úplatky, neber úplatky, neber úplatky nebo se z toho zblázníš." Po počátečním odmítání nakonec automechanik podlehne a skončí v péči dr. Chocholouška. Něco podobného nyní sledujeme v přímém přenosu v případu hejtmana Ratha. Opět se ukázalo, že korupce je věčná stejně jako nutnost s ní bojovat.
Hynek Fajmon
ČSSD se úplně zbláznila?
Dnes se náš růžovo-rudý Senát usnesl na tom, že premiér Petr Nečas údajně svým postupem na Evropské radě poškodil české zájmy. Pro tento nesmysl hlasovali opoziční sociální demokraté a jejich levicoví souputníci, kteří Senát dnes ovládají. To, že má opozice jiný názor než vláda je normální. Je ale nenormální využívat Senát k takovémuto očerňování protivníka. Takový postup je dle mého soudu zcela za hranou. A je to potřeba ČSSD velmi otevřeně říci.
Hynek Fajmon
Církevní restituce a transparentnost!
Česká vláda schválila návrh na provedení "církevních restitucí". Dávám to označení do uvozovek, protože ve skutečnosti se jedná o daleko širší téma, které zahrnuje jak téma majetkových restitucí a to jak v naturální, tak také v peněžní podobě a dále také neméně významné téma odluky církví od státu a vzájemného vypořádání mezi jednotlivými církvemi. Vzhledem k tomu, že se jedná o téma velmi rozsáhlé a jde v něm o stovky miliard Kč slušelo by věci daleko více transparentnosti.
Hynek Fajmon
Komu pomůže přímá volba prezidenta?
Takto zní jedna z klíčových otázek dnešní české politiky. Zdá se, že je už rozhodnuto a že přímá volba bude. Stále ale definitivně rozhodnuto není. Hlasovat musí ještě senát a podpis musí připojit i prezident. Pokud by senát nebo prezident byli proti, tak musí o věci opět hlasovat sněmovna a musí tak učinit ústavní většinou. Takže uvidíme. Vzhledem k tomu, že se jedná o zásadní změnu našeho ústavního pořádku, stojí za to, položit si otázku: Komu taková změna prospěje?
Hynek Fajmon
Dobrá zpráva: český rating jde nahoru!
Minulý týden zvýšila jedna ze světových ratingových agentur Standard and Poor ́s rating Česka a to rovnou o dva stupně. Jedná se jednoznačně o výbornou zprávu, která ale českému mediálnímu světu nebyla po chuti a tak byla přijata s pošklebky a překryta nesmyslnými domácími půtkami. Přesto stojí za to ke zlepšujícímu se českému ratingu vrátit a říci k tomu pár slov. Ve stejný den, kdy se zvýšil rating Česka o dva stupně stejná agentura snížila o stupeň rating Japonska a krátce předtím jsme byli svědky historické ztráty nejlepšího ratingu v případě USA (po více než 70 letech). Co nám to říká o dnešním světě a o našem místě v něm? Myslím, že je toho hodně.
Hynek Fajmon
Tři důvody k českému optimismu!
Česká média opět rozpoutala další kolo stále dokola se opakující kampaně na téma "Česko je nejzkorumpovanější a nejvytunelovanější stát na světě". Opět jsme svědky morálního pohoršení tzv. nezávislých novinářů a lidí, kteří sami sebe pasují do role "nadstranických elit", které nás všechny z toho "marasmu" vyvedou dle hesla "to by se na Západě stát nemohlo". Je to nechutné divadlo, které ale žel funguje a ti, kteří jej rozehrávají na tom báječně vydělávají. Přesto nebo právě proto je nutné upozorňovat na věci, které jsou pozitivní a které českou politiku, hospodářství a společnost staví ve srovnání s jinými státy do pravdivého světla. Dovoluji si uvést tři důvody, které by mohly být zcela vážně míněným zdrojem českého optimismu.
Hynek Fajmon
Nadiktují nám důchodový systém soudy?
V posledních týdnech se u nás vede poměrně vzrušená diskuse o tzv. důchodové reformě. Jak se ale zdá, tak o našich důchodech nebudou rozhodovat politici, ale stále více a více soudci a to jak čeští, tak také evropští. Jako politikovi se mi takový vývoj nelíbí, ale musím jej respektovat, ikdyž si myslím, že si soudci na evropské i národní úrovni uzurpují větší podíl moci, než jim náleží. Pojďme se ale podívat na ty dva konkrérní případy, kterými soudy tvarují parametry českého důchodového systému. Prvním případem je loňský rozsudek Ústavního soudu, který přikázal vládě a parlamentu zvýšit "zásluhovost" v důchodovém systému. Druhým případem je verdikt Soudního dvora EU ve věci tzv. zaměstnaneckých penzijních fondů.
Hynek Fajmon
Chceme rovné nebo nízké daně?
V poslední době se u nás vede podivná diskuse o daních. Diskutuje se o sjednocení sazeb, tedy o prosazení toho, čemu se poměrně nepřesně říká "rovná daň". Je ale toto skutečně to nejpodstatnější o čem se má diskutovat? Podle mne nikoliv. Rovná daň totiž může být ve výši 10% nebo 100% a v obou případech je rovná. Její účinky jsou ale radikálně odlišné. O "rovnou daň" jde tedy až v druhém řádu. V prvním řádu jde o to, zda jsou daně vysoké nebo nízké a o tom nám podává svědectví tzv. složená daňová kvóta.
Hynek Fajmon
Pravice nemůže zvyšovat daně!
Od dob Ronalda Reagana a Margaret Thatcherové platí v západním světě pravidlo, že pravice hodná svého jména daně snižuje s poukazem na rozšiřování prostoru svobody a levice tomu brání s poukazem na nutnost zachování solidarity. My jsme součástí západního světa již 21 let a toto základní členění na naší politické scéně platilo. Vlády vedené ODS za Klause i za Topolánka snižovaly složenou daňovou kvótu a vlády vedené ČSSD za Zemana, Špidly, Grosse a Paroubka tuto složenou daňovou kvótu mírně, ale přece jen zvyšovaly. Nyní se situace začíná povážlivě měnit.
Hynek Fajmon
Přímá volba prezidenta? NE!
Opět máme na stole návrh na zavedení přímé volby prezidenta. Dnes o tom dokonce jednala vláda, která si zavedení takové volby dala z podnětu strany Věci veřejné do koaliční smlouvy. Volební období stávajícího prezidenta skončí za pouhé dva roky a tak již mnoho času na změnu nezbývá. Zvláště když si uvědomíme, že se jedná o změnu ústavy, která vyžaduje ústavní většinu hlasů v obou komorách našeho parlamentu. Hlavní otázkou ale je to, zda skutečně přímou volbu prezidenta potřebujeme. Můj názor je jednoznačný, přímou volbu prezidenta NEPOTŘEBUJEME.
Hynek Fajmon
Co je a co není důležité?
Posledních několik dní se česká politika otřásá pod náporem zcela banálních informací, které nic konkrétního nedokazují, získaných navíc velmi pochybným způsobem tajného odposlechu. Mladá Fronta Dnes, která se v posledních měsících potýká s prudkým poklesem čtenosti, si tak vylepšuje letošní bilanci prodaného nákladu. A opět jako obvykle jsme svědky typické české hry "na padoucha, zloděje a tuneláře", kde je opět velmi typicky hlavní role přisouzena několika politikům z řad ODS. Je ale toto skutečně to důležité, co se v naší zemi děje? Nebo je to zcela menšinové, náhražkové a nepodstatné téma vyrobené na zákazku dosud neznámých autorů? Myslím si, že pravdě blíže je ta druhá možnost.
Hynek Fajmon
Proč Češi nechtějí euro?
Nedávný průzkum STEM ukázal, že 70% české veřejnosti si nepřeje zavedení eura. Podle mne je to velmi nepřesné tvrzení, protože ve skutečnosti si u nás zavedení eura už kromě několika zmatených novinářů nepřeje už vůbec nikdo. Ale pokud to má STEM spočítané, tak je třeba se nad tím trochu zamyslet. Přece jen jsme se zavázali, že euro "jednou" přijmeme. Teď to ale vypadá, že to bude trvat ještě hodně dlouho a kdo ví, zda euro do té doby vůbec vydrží. Pojďme se ale podívat na důvody toho, proč Češi euro nechtějí.
Hynek Fajmon
Spotřební daň na benzín a naftu se musí snížit!
V posledních dnech se zdá, že celá česká politická scéna je zaměstnána bojem s hrozbou rostoucí ceny elektřiny, která nás nejspíš od 1.1.2011 nemine v důsledku mimořádně špatně zvládnutého solárního boomu. Bojovat proti takovému růstu je určitě správné a chvályhodné, ikdyž je to aktivita už nejméně půl hodiny po 12 hodině. Zapomíná se ale na podobně zbytečně vysokou cenu benzínu a nafty, kterou máme už řadu měsíců díky tomu, že Fischerova vláda prudce zvýšila spotřební daň. Spotřebitelé díky tomu zbytečně platí za naftu a benzín nejvyšší cenu už skoro v celé Evropě a státní kasa na tom nejen že nevydělává ani korunu navíc, ale prodělává. Je to třeba rychle změnit.
Hynek Fajmon
Kdo zařídil růst cen elekřiny?
Před nedávnými parlamentními volbami slibovala ČSSD na billboardech, že sníží cenu elektřiny. Ve skutečnosti má ale tato strana společně s EU a panem Kalouskem na svědomí největší zvýšení cen elektřiny za posledních 20 let. Zařídili nám to společnou podporou pro obnovitelné zdroje energie (OZE) a zvláště potom pro solární elektrárny, které už nyní u nás jsou pomalu v každé vesnici. ODS naopak tuto politiku nikdy nepodporovala.
Hynek Fajmon
Spotřební daň na benzín a naftu je nutné snížit na minimum!
Vláda premiéra Fischera je už minulostí, ale negativní dopady jejího vládnutí jsou žel přítomny dodnes. Mám nyní na mysli letošní zvýšení spotřební daně na benzín a naftu, které z Česka udělaly mimořádně drahou zemi. Negativní následky tohoto kroku pociťujeme všichni při tankování paliva. Je to opravdu strašné. Snad poprvé v dějinách je u nás nafta i benzín dražší než u našich sousedů od Polska přes Slovensko až po Rakousko a srovnatelné ceny jsou v Německu. Jaké to bude mít důsledky?
předchozí | 1 2 | další |