Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kde ty všechny jesle jsou?

Třírychlostní čerpání rodičovského příspěvku umožňuje ženám vybrat si délku rodičovské dovolené dva, tři nebo čtyři roky. Zdánlivě… Nejen že, pokud si chcete vybrat dva roky, musí vaše mzda před odchodem na mateřskou dovolenou být alespoň 16 tisíc hrubého. Ale jestliže nemáte obětavé rodiče nebo dostatek peněz na chůvu, nemáte své dvouleté dítě v pracovní době kde nechat. Jesle totiž nejsou v kurzu.

To ukazuje i fakt, že matka nebo otec pobírající rodičovský příspěvek, nárok na tento příspěvek ztrácejí, pokud své dítě umístí do jeslí na dobu delší než 5 dní v měsíci. Rodič, kterému se o dítě stará celý den chůva, rodičovský příspěvek neztrácí.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ve své připravované koncepci rodinné politiky připravuje alternativní formy péče o děti do tří let – vzájemnou rodičovskou výpomoc a denní matky. Jen těžko ale tyto dvě nové formy péče o děti pokryjí nabývající poptávku.

V současnosti je v České republice kolem čtyřiceti pěti jeslí. Docela velký propad od devadesátých let, kdy jich tu bylo přes tisíc. Jesle nepokrývají ani jedno procento dětí do tří let. Zahraniční zkušenosti však ukazují, že institucionální péče o děti do tří let je formou nejvyužívanější. V České republice má největší tradici a tedy i kvalifikaci.

Gender Studies vypracovalo audit provozu jeslí ve vybraných městech ČR. Součástí auditu byly i rozhovory s rodiči, kteří jesle využívají, o jejich spokojenosti. Ukázalo se, že rodiče jsou s využíváním jeslí velmi spokojeni. Ve většině případů se neobjevily žádné připomínky, pokud ano, týkali se vzdálenosti od místa bydliště či finanční dostupnosti.

Jsou tedy jesle takovou hrozbou pro děti, jak tvrdí někteří čeští psychologové a psycholožky? Rodiče, jejichž děti jesle navštěvují, často uváděli, že jejich děti mají rády kolektiv a pobyt v jeslích jim prospívá: „Dcera je hyperaktivní a potřebovala být v kolektivu dětí“, „Syn se se mnou nezabaví, jen se nudí. Tady má kvalitní zábavu, je tady moc spokojený.“ Psycholožka a rodinná terapeutka Šárka Gjuričová k tomu říká: „Názor, že matku dítěte do tří let nikdo nenahradí a pokud má vlastní profesionální zájmy, není dobrou matkou, je předsudkem, který svazuje rozhodování rodičů a vytváří napětí mezi nimi. Jsou ženy, které budou v prvních třech letech spokojené stále s dítětem a dítě s nimi, jsou rodiče, kteří se od narození dítěte budou společně různou mírou podílet na výchově dětí nebo se bude starat jeden z nich s nerodičovskou osobou a jsou rodiče, kteří budou oba pracovat a využívat jeslí – a děti všech mohou dobře prospívat. Všechny volby si zaslouží uznání a podporu státu. Není jeden optimální model výchovy, ani dětí do tří let.“

Např. v Liberci rozhodla Liberecká radnice jesle zrušit, a to i přesto, že jsou pro děti se specifickými zdravotními obtížemi, a nahradit je jeslemi soukromými. V těch ale stojí pobyt kolem 7 tisíc korun měsíčně, což si zdaleka nemůže dovolit každý rodič. Liberečtí rodiče tedy iniciovali petici za jejich zachování. Růžena Košková, členka petičního výboru zpochybňuje nezájem o jesle: „Nezájem rodičů je nesmysl. Při podepisování petice se nám naopak často stávalo, že jsme se setkali i s názory rodičů, že by se tato zařízení nejen neměla rušit, ale dokonce že by se měla zvětšit jejich kapacita, aby byla dostupná všem, protože sami se často setkali s odmítnutím žádosti o přijetí dítěte do jeslí právě z kapacitních důvodů.“ V Liberci snad jesle nakonec nezruší, jak je to ale v jiných městech?

V Praze je v současné době třináct veřejných jeslí. Jesle se nepodařilo udržet na Praze 6, 11 a 13, převážně kvůli vysokým nákladům. Jesle také nejsou na Praze 14 a 15. V současné době financují jesle obce, města a městské části. Ti si stěžují na jejich finanční náročnost. Nedostávají na jesle finance ze státního rozpočtu.

Zahodíme tedy potenciál jeslí a nebo se poučíme ze zahraničních zkušeností? Ve Francii funguje financování jeslí tak, že 60% nákladů hradí stát, 20% obec a 20% rodiče. Možná by též stálo za úvahu, převést jesle z Ministerstva zdravotnictví, které se je snaží ze své gesce vyřadit, na jiné ministerstvo – např. Ministerstvo práce a sociálních věcí nebo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Odpovědné ministerstvo by pak vytvořilo strategii nejen financování jeslí, ale také jejich budoucího rozvoje.

Pokud vás tématika jeslí zajímá, objednejte si na stránkách Gender Studies publikaci Klíč k jeslím.

Tento text za společnost Gender Studies připravila Alexandra Jachanová Doleželová - šéfredaktorka zpravodaje Rovné příležitosti do firem a projektová manažerka.

 

Autor: Kateřina Dušková | středa 12.3.2008 18:50 | karma článku: 13,45 | přečteno: 1796x
  • Další články autora

Kateřina Dušková

Muži, kteří nenávidí ženy

V sobotu jsme oslavili Mezinárodní den rovnosti žen a mužů. Gender Studies mělo stánek v Praze na Andělu, kde jsme rozdávali noviny Půl na půl, ale také publikaci Pod hladinou: Fakta a mýty o znásilnění. Mezi kolemjdoucími byli i policisté, rozhovor s nimi byl opravdu zdrcující. Když jsme jim publikaci nabízeli, policisté ji odmítli a jeden z nich řekl: „Já jsem nikdy znásilněn nebyl.“ Když jsme na to reagovali, že se ale s potencionálními oběťmi setkává, odpověď zněla: „Ony si to přece zaslouží.“ Takovýto přístup mě prostě děsí a vůbec nepřispívá k tomu, abych se cítila bezpečnější.

22.6.2010 v 11:57 | Karma: 28,25 | Přečteno: 4087x | Diskuse| Ostatní

Kateřina Dušková

Znásilnění v médiích: začarovaný kruh

Ať chceme nebo ne, média vstupují do našich životů v podstatě každodenně. Možná si to ani neuvědomujeme, ale jejich působení se zdaleka neomezuje na předávání tzv. „objektivních“ informací. Média samozřejmě selektují, nejen o jakých tématech budou referovat (některá jsou tedy důležitější než jiná), ale také jakým způsobem. Podle mediálních teoretiků tak média v podstatě konstruují společenskou realitu. Proces je ale samozřejmě složitější: novináři a novinářky jsou také ovlivněni veřejným míněním, občas jsou zahlceni předsudky a stereotypy atd. Ty se pak odráží v jejich příspěvcích do médií, a tak se roztáčí spirála, ze které není úplně jednoduché vystoupit.

12.5.2010 v 13:21 | Karma: 15,75 | Přečteno: 3009x | Diskuse| Ostatní

Kateřina Dušková

Neprověřuj, ale důvěřuj

Na následující věty jsem narazila v diskuzi pod článkem k tématu sexuálního násilí.: „...jako znasilneni si predstavuju hruzyplny zazitek, kdy se zeny zmocni zcela cizi muz nekde v temnem koute a psychicky ji zkazi cely zivot, pripadne jeste ex-partner, ktereho uz nechtela videt, ale takove ty "znasilneni" na party na wc, kam sla dobrovolne s milencem a najednou cukla, nebo dokonce s pravidelnym manzelem, akorat ze se ji zrovna nechce, zadny veleotres nezpusobi... Laicky receno, pokud nedrela nasucho, byla vzrusena a tedy nebyla znasilnena „

8.3.2010 v 12:28 | Karma: 17,42 | Přečteno: 2370x | Diskuse| Ostatní

Kateřina Dušková

Nepříjemně blízká znásilnění

Znásilnění je děsivý čin. Pochopitelně, již samou svou podstatou, násilným vniknutím do intimní sféry člověka. Je ale děsivý také tím, jak často se děje a jak moc je opředený různými mýty a mylnými představami. Je ambivalentní. Je až příznačné, jak lidé silně odsuzují znásilnění a jejich pachatele, a druhým dechem jsou schopni odsoudit oběti, „protože si o to říkaly“, nebo se prostě jen na ně koukat skrz prsty.

17.2.2010 v 9:53 | Karma: 18,38 | Přečteno: 3106x | Diskuse| Ostatní

Kateřina Dušková

Bylo by možné věnovat pozornost znásilnění a sexuálnímu násilí?

Právě jsem dočetla blogový příspěvek Meg Stone, ředitelky bostonské organizace IMPACT, která se zabývá prevencí násilí a zneužívání. Ve svém blogu reaguje na odezvu, kterou získala prasečí chřipka v médiích mezi širokou i odbornou veřejností a mezi politiky. Konkrétně přiznává: „Když vidím všechnu tu pozornost, která se dostává prasečí chřipce, žárlím.“ Vypočítává, kolik prostoru bylo věnováno prasečí chřipce v médiích, jaká opatření byla zavedena, aby bylo zabráněno jejímu širokému šíření, kolik význačných osob se k tématu vyjádřilo. A srovnává s prostorem věnovaným znásilnění: kromě krátkých informačních článků o sexuálních deliktech či textů o „prolhaných“ ženách, které ze sexuálního násilí obviňují slavné sportovce (zpěváky, herce atd.), je této problematice věnováno minimum pozornosti. Mimochodem, když si zadáte do googlu prasečí chřipka, vyběhne vám 4 440 000 odkazů. Když si zadáte znásilnění, je jich 188 000. Trochu nepoměr, že?

11.1.2010 v 13:25 | Karma: 16,48 | Přečteno: 2603x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Evropu čeká vlna veder, dorazí i do Česka. Ve Španělsku čekají 45 stupňů

11. června 2024  15:34,  aktualizováno  15:49

Teploty v Evropě od víkendu výrazně vzrostou. Od pondělí do čtvrtka příštího týdne bude letní až...

Centrem Prahy nejezdí dvě ze tří linek metra, policie řeší odložené kufry

18. června 2024  13:53,  aktualizováno  14:03

V úterý odpoledne policie uzavřela část Václavského náměstí kvůli nálezu podezřelého zavazadla....

Potyčka na ubytovně v Ústí skončila vraždou, podezřelého policie zadržela

17. června 2024  12:06,  aktualizováno  18.6 14:01

Policisté vyšetřují vraždu na ubytovně v Ústí nad Labem. V násilný trestný čin zřejmě vyústila...

„Ficovi pomohlo, že sám bojoval.“ Lékař poprvé popsal dny po atentátu

18. června 2024  13:11,  aktualizováno  13:50

Rychlé zotavování slovenského premiéra Roberta Fica po atentátu v Handlové souviselo s tím, že...

Turisté na Gran Canarii mají po koupání. Úřady kvůli žralokům zavřely pláže

18. června 2024  13:18

Mnozí turisté teď na ostrově Gran Canaria musejí dát před plaváním v moři přednost jiné aktivitě....

  • Počet článků 24
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3283x
Gender Studies, o.p.s. je nevládní neziskovou organizací, která slouží především jako informační, konzultační a vzdělávací centrum v otázkách vztahů mužů a žen a jejich postavení ve společnosti. Cílem organizace je shromažďovat a dále zpracovávat a rozšiřovat informace související s genderovou tématikou.

Seznam rubrik