Do důchodu v osmdesáti

Že se věk odchodu do důchodu v blízké budoucnosti může posunout až na hranici osmdesáti let ve svém komentáři predikuje Petr Vavrenka, stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz.

To je člověk, který se celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho prý nepřestává fascinovat. Magazín AAzdraví.cz je pak velmi podivným serverem, který uvádí směsici pravdivých zpráv a manipulací. Viz. například Manipulátoři.cz

Do důchodu až v 80 letech.

Chystá se velká změna, hodně Čechů ho vůbec nedostane

Dostal jsem se do věku, kdy jsem na svém pracovišti nejstarší. Doyen… Když se mne pak moji kolegové ptají, kdy půjdu do důchodu, bezmocně rozhodím rukama a konstatuji, že nevím. O reformě důchodového systému si dnes cvrlikají vrabci na střeše a už se ani netají ten fakt, že jedním z kroků změny penzijního systému bude posunutí věku, kdy se do důchodu dostaneme.

Nebo možná proto ani nedostaneme.

Už se dokonce i přišlo na to, že jsou profese, z nichž se do důchodu bude odcházet dříve.

Zdravotničtí záchranáři budou moct od začátku roku 2023 chodit dříve do starobního důchodu, pokud na to budou mít odpracovanou potřebnou dobu. Návrh ministerstva práce a sociálních věcí podpořili poslanci.Konkrétně jde o lékaře výjezdových skupin, řidiče vozidel záchranné služby, operátory zdravotnického operačního střediska nebo o záchranáře horské služby. Dohromady je to asi 6500 lidí, kteří v těchto profesích nyní v Česku pracují.

A proč zrovna záchranáři (a zatím nikdo jiný)? „Profese zdravotnického záchranáře je fyzicky, ale hlavně psychicky neobyčejně náročná a vyžaduje bezchybný zdravotní stav, proto je správné jim časnější odchod do důchodu umožnit,“ říká ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Osobně znám výrazně fyzicky i psychicky náročnější profese, než je práce pouze záchranářů. Jsem dokonce toho názoru, že jenom zlomek lidí starších pětašedesáti let pracujících nikoli duševně, ale fyzicky je a bude schopno odvádět stoprocentní pracovní výkon.

Pro svého zaměstnavatele se tak stanou neperspektivními, nezajímavými. Nepoužitelnými. Budou končit nikoli v důchodu starobním, ale invalidním. Případně na podpoře, na sociálních dávkách. Stát s takto pojatou reformou neušetří ani korunu!

Petr Vavrečka ve svém komentáři píše:

Aktuálně lidé odcházejí do penze v 65 letech. To už se v dnešní době zdá být jako příliš raný věk. Ostatně, spousta důchodců dále pracuje, což ukazuje, že tady je velmi slušný prostor pro navyšování.Kam až se bude tato hranice navyšovat, to je velkou otázkou. Poměrně snadno si lze představit, že už v prvním kroku by mohl být tento věk navýšen na 70 let. Není však vůbec vyloučeno, že se půjde ještě dále a s tím, jak bude populace stárnout a lidé se budou dožívat delšího věku, dosáhne důchodový věk třeba až 80 let.

To je myšlenka zcela absurdní! Jestli pak Petr Vavrečka dále píše, že v minulosti

lidé v důchodovém systému obvykle pobyli jednotky let. Dnes už jsou to ale běžně desítky let. Dnes nejsou výjimkou lidé, kteří pobírají důchod třeba 30 let. Přitom pracovali třeba 35 let.Na to však žádný důchodový systém nemůže být stavěný. Musí dojít k jeho přeměně tak, aby lidé opět co možná nejdéle pracovali a na odpočinek odcházeli na několik roků,

pak neříká pravdu. Lidí pobírajících starobní důchod desítky let je možná více než v minulosti, ale rozhodně jsou výjimkou, není to běžné ani náhodou. A teze, že lidé mají pracovat co možná nejdéle a na odpočinek odcházet jen na několik roků, ta je sice řešením penzijního systému, ale hraničí s genocidou!

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Pavel Ďuran | neděle 11.12.2022 5:47 | karma článku: 32,91 | přečteno: 935x
  • Další články autora

Pavel Ďuran

Ještě jeden měsíc

7.5.2024 v 17:44 | Karma: 22,43

Pavel Ďuran

Zrušme zákoník práce úplně!

3.5.2024 v 0:43 | Karma: 27,99