Je čas začít přemýšlet o konci eura

Evropská měna euro je obecně a především v poslední době jednou z nejdiskutovanějších položek měnového světa. Stále dokola se hovoří o její budoucnosti a názory na ní se mnohdy výrazně liší. Zatímco část analytiků předpovídala během roku 2013, že kurz eura bude postupně slábnut, objevovaly se také naprosto opačné názory. Ve středu se na toto téma objevila zpráva na informačním serveru ČTK, ve které se k problematice eura vyjadřuje bývalý ministr financí Spolkové republiky Německo Oskar Lefontaine. Zajímavostí je, že právě Lefontaine byl ministrem financí právě v domě, kdy bylo euro v Německu přijato. Dnes se ale opoziční levicový politik vyjadřuje k euru spíše skepticky.

Ten na svých internetových stránkách uvedl, že „kvůli obrovským hospodářským problémům zemí v jižní Evropě je nejvyšší čas začít přemýšlet o zrušení společné evropské měny.“ Lefontaine upozorňuje především na to, že státy postižené krizí nemají možnost devalvovat – oslabovat svou měnu vůči měnám zahraničním. To by ekonomice mohlo pomoct, nicméně kvůli jednotné měně pro celou eurozónu nemohou jednotlivé země k tomuto řešení přistoupit. Dále doporučuje také restrukturalizaci evropského bankovního systému a přísnější kontrolu věřitelů. Přesto, že není Lefontaine již aktivním politikem, stále je velice vlivnou osobou v rámci německé Levice, nástupce bývalých východoněmeckých komunistů.

Ve Velké Británii se zase na podobné téma vyjádřil ministr financí Nigel Lawson. Ten podle ČTK prohlásil, že Británie by měla opustit Evropskou unii. Pro pondělní vydání deníku The Times napsal, že opuštění jednotného trhu by mělo pro Velkou Británii „pozitivní ekonomickou výhodu“ a hospodářské zisky by převážily nad náklady. Lawson není zdaleka první, kdo se ke vztahům EU a Británie vyjádřil. Premiér David Cameron již v lednu slíbil, že pokud v parlamentních volbách v roce 2015 obhájí svůj post, bude o podmínkách britského členství v EU jednat a vypíše referendum o setrvání Spojeného království v Evropské unii. Pokud by ze společenství vystoupil tak silný hráč, jakým Velká Británie, mělo by to jistě výrazný dopad ne celou unii a její budoucnost.

 Pokud jde o momentální stav evropské měny, nejvýrazněji je ovlivňována nedávným snížením sazeb ze strany Evropské centrální banky a především pak také prohlášením jejího prezidenta Maria Draghiho. Ten v tomto týdnu prohlásil, že ECB je připravena dále sazby snižovat, pokud si to vyžádá situace. To znamená, že záleží na makroekonomických datech z eurozóny. Budou-li nadále slabá, je reálně možné, že se sazby budou dále snižovat. Pro osvětlení budoucnosti eura si tak budeme muset počkat na to, jak se bude ekonomická situace eurzóny dále vyvíjet.  Ostatní kurzy měn najdete zde.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jana Divinová | čtvrtek 9.5.2013 14:22 | karma článku: 14,89 | přečteno: 907x
  • Další články autora

Jana Divinová

Kdo si počká, ten se dočká

19.9.2013 v 14:25 | Karma: 14,26

Jana Divinová

Všechno bude prostě skvělé

19.7.2013 v 17:44 | Karma: 9,06

Jana Divinová

Klient snese všechno?

18.7.2013 v 16:07 | Karma: 8,68