Všechno bude prostě skvělé
Pokud Amerika prochází takovým oživením, jak tvrdí šéf Fedu a většina medií, proč je nezaměstnanost na nejvyšší úrovni od počátku roku 2009? Proč se počet žádostí o hypotéku snížil o 45 % ? Proč USA ztrácí půl milionů pracovních míst každý rok? Proč průměrná cena galonu benzínu dosáhla historického maxima? Proč se počet Američanů, kteří potřebují potravinové lístky zvýšil o 50 %? Proč podnikatelská důvěra klesla na nejnižší úroveň od poslední recese? A takových otázek existuje mnohem více. Americká media zkrátka propagují krásně nafouknutou bublinu, jejiž důsledky ovlivňují kapitálové trhy po celém světě.
Jedno je však jisté. Američané se prostě nebojí říznout do živého masa. Nebojí se nechat zkrachovat celé město jen aby se mohli odrazit ode dna a začít budovat všechno znovu. Město Detroit dnes požádalo o 9 bankrotů. Bude to největší komunální bankrot v historii USA. Přitom to není ani rok, co Obama řekl, že Detroit odmítá nechat zkrachovat. Cesta je to zajisté strastiplná, ale jde vidět, že systémy fungují a mohou Detroit postavit na nohy lépe než způsoby záchrany států v Evropské unii. Možná by se měl Mario Draghi také inspirovat, a zvolit občas tu složitější, ale mnohdy efiktivnější cestu.
Jana Divinová
Vytěsnění s referendem? V ČR zatím utopie
Uběhlo jen pár měsíců (laskavý čtenář jistě dobře ví, že události, o kterých se chystám porozmýšlet, se staly v letošním roce) a o nejstarším telekomunikačním operátorovi České republiky se mluví znovu. Zatímco v prvém případě, tedy zjara letošního roku, většina lidí kvitovala počin společnosti Telefónika O2 s povděkem. Není divu, vždyť operátor oznámil dramatické snížení cen stávajících tarifů. Jenže už tehdy se objevily názory, že věc zřejmě nebude jen tak. A to spustilo vlny vášnivých diskuzí. Trochu kontroverzní je ale i událost prodeje podílu španělské Telefóniky.
Jana Divinová
Kdo si počká, ten se dočká
Moravskoslezskému kraji hrozí sociální katastrofa. Podle českých ministerských úředníků může v kraji kvůli zastavení těžby uhlí na dole Paskov přijít o práci až 71 tisíc lidí. A zatímco si politikové přes většinu domácích médií vyměňují hysterické výlevy, nikdo dosud neřekl, co kdo může udělat proto, aby nedošlo k nejhoršímu. Je to opravdu smutný příběh sledovat, jak některé politické strany mají o domnělých "jednoznačných" vinících hrozící katastrofy jasno. A tak zatímco v Lidovém domě se příčina všeho zla nazývá Zdeněk Bakala, tedy jeden ze spolumajitelů těžařské společnosti New World Resources, která tuzemské doly na Ostravsku vlastní, jiný názor mají diskutující na internetových zpravodajských serverech.
Jana Divinová
Nebude dividenda? Vedení ČEZ si koleduje o vyhazov
Některé české blue chips, tedy jednoduše řečeno, nejlikvidnější a nejkvalitnější akcie na daném trhu, kašlou zřejmě na všechno. Proč? Pražská burza neprožívá v současné době zřejmě ty nejlepší dny. Staré bolístky, jako málo likvidní trh, nedostatek velkých investorů, přísun nových emisí akcií, či větší podpora státu kapitálovému trhu, zůstávají pořád nedořešeny. Není proto divu, že od investorského rybníka zaznívá stále častěji fatální věta: "Na pražskou burzu už nejdu. "Zatím ovšem měla pořád co nabídnout, třeba v podobě dividend největších společností. No a nyní se zdá, že i tomu možná bude brzy konec.
Jana Divinová
Klient snese všechno?
V poslední době se v médiích objevuje množství informací o řešení problémů s různými poplatky a úhradami nákladů obchodníků - ať už se jedná o problém dnes už docela "profláknutých" poplatků za vedení hypotečního účtu, poplatků za vedení běžného účtu nebo výběru z bankomatu. Zdálo by se, že v této oblasti již bude těžko něco vymyslet. A přeci.
Jana Divinová
Kamarádi růst HDP nezajistí
V záplavě zpráv, které jsou v poslední době z ekonomického světa ne vždy úplně přiznivé, snad nezapadne ta o náladě českých nákupních manažerů. Stejnojmenný index, označovaný jako PMI, totiž v červnu vystoupal na hodnotu 51, což je ve světě považováno za velmi příznivé. Číslo indexu naznačuje, že i přes záplavu spíše nedobrých poselství nejen z tuzemska, ale i ze světa, čeští průmyslníci věří v brzký obrat a lepší časy. A to fakt není málo. Vždyť téměř ve stejný čas přišla zpráva o tom, že na severu Moravy omezují velcí zaměstnavatelé výrobu a že nezaměstnanost v eurozoně opět rostla. Proto každý záblesk, který ukazuje pověstné světlo na konci tunelu je myslím moc dobrý.
| Další články autora |
Myslíte, že znáte Česko? Tento letní test vás možná překvapí
Léto je ideální čas objevovat krásy Česka. Nabízí se hned několik míst, které rozhodně stojí za...
Špičatý výdech z metra na náměstí Jiřího z Poděbrad budí rozpaky. Ptákům ale neublíží
Po více než dvouleté rekonstrukci se veřejnosti znovu otevřelo náměstí Jiřího z Poděbrad. Jeho...
Třesně vs. mléko. Znáte mýty o jídle?
Strašily vás babičky bolavým břichem po zapití třešní nebo angínou z bleskově snědené zmrzliny v...
Místo, kde pomáhá „prehistorické moře“. Smrdáky lákají na unikátní léčbu
Na Záhorí existuje místo, kde se léčba neopírá o sliby, ale o přírodní zdroj s výjimečně vysokým...
Nejroztomilejší fotogalerie prázdnin je tu. Zoo se chlubí novými mláďaty
Zvířecí školky se během léta pořádně rozrostly. Návštěvníci mohou v Brně pozorovat šest malých...
Startuje hromadná dovolená ve Škoda Auto, výrobu zastaví i další automobilky
Ještě závěrečná kontrola laku, takzvaný vodní test a z linky sjíždí poslední vyrobené auto. Pak se...
Varhanní sobota v Turnově
V rámci prohlídkového okruhu Reprezentační prostory uvidí v sobotu návštěvníci zámku Hrubý Rohozec...
Muž na pražské ubytovně zavraždil člověka sekerou. Policisté útočníka zastřelili
Ve večerních hodinách vyjížděli pražští policisté k napadení dvou osob nožem a sekerou na ubytovně...
Neničte nám to naše nic. Na Bruntálsku protestují proti stavbě větrníků
Plánovaná výstavba větrného parku v Rýžovišti na Bruntálsku vyvolala bouřlivé veřejné projednání,...

7 zásad bezpečného poutání dětí v autosedačce, které musíte znát
Chcete mít jistotu, že je vaše děťátko v autě opravdu v bezpečí? I drobné chyby při poutání do autosedačky mohou mít vážné následky, často si je...
- Počet článků 29
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1334x



















