Malecon

Havana je Malecon a Malecon je Havana. Nic totiž nevystihuje duši obyvatel Havany lépe než právě toto nábřeží. Na tomto malém kousku města najdete koncentrát kubánské historie. Malecon přežil všechny režimy a díky svému charisma se stal nesmrtelnou legendou - místem střetávání živlů, kultur i lidí. 

El MaleconLuca Burei

Tady - na přímořském molu vystavěném asi metr nad hladinou vody a vinoucí se téměř po celém havanském pobřeží, pociťují Kubánci volnost. První část mola, tedy přibližně půlkilometrový, osvětlený a stromy osázený úsek vedoucí od pevnosti Castillo de la Punta až po ulici Crespo, byl postavena v roce 1901 za americké intervenční vlády. Přestože hlavním důvodem  k výstavbě mola byla původně snaha ochránit Havanu před mořskými vlnami, od počátku sloužil Malecón jako oblíbené místo nočního odpočinku, kde se scházeli zamilovaní a kam chodívali v klidu lovit drobní rybáři.  

 Historie havanského Malecónu je pak vskutku zajímavá. Při příležitosti otevření prvních pěti set metrů třídy nechala americká vláda na rohu Paseo del Prado postavit malé kruhové náměstí, na kterém se, jak říkají architekti, na Kubě poprvé použilo železobetonu. A u tohoto náměstí, na němž každou neděli vyhrávaly kapely kubánské melodie, byl pak postaven hotel Miramar, který byl v prvních patnácti letech republiky velmi moderním podnikem - místem, kde se objevili první číšníci ve smokingu, ve vestě s pozlaceným zapínáním a bez knírku.

 Pozdější kubánské vlády posléze první úsek Malecónu dále prodlužovaly, až      v roce 1923 třída dosáhla k ústí řeky Almendares a u ulic K a L ve čtvrti Vedado se na ní objevilo velvyslanectví Spojených států, slavný sportovní park José Martího a dále pak hotel Rosita, dnes známý jako Sierra Maestra.

 V současnosti je Malecón nejoblíbenějším místem Kubánců - a to především  obyčejných lidí, kteří nemají finanční prostředky na to, aby zašli na diskotéku, kde se platí pouze v divizách, nebo se ubytovali v nějakém hotelu, který je zamýšlen výhradně pro cizince.

 Obecně je pak známo i to, že Malecón představuje zdroj příjmů pro velmi chudé rodiny. Ty totiž mohou vyžít z ryb, které v noci u mola nachytají.

 Na molu však můžete být svědky i výjevů neveselých. Policie zde totiž téměř nepřetržitě dohlíží na ženy a mladíky, kteří uhání turisty na nejstarší řemeslo lidstva.

 Přestože se vítězstvím Castrova režimu v Havaně zastavil architektonický rozvoj a  Malecón od té doby lemují větší či menší ruiny cenných starobylých staveb, pobřeží hlavního kubánského města je i nadále krásné a obdivuhodné. Hezkými pohledy na tropickou krajinu se zde každý den těší nejen Kubánci, ale i lidé zdaleka.

 

Santa Fe, Havana, 25. 10. 2007

Autor: Tania Diaz Castro | pondělí 5.11.2007 13:44 | karma článku: 17,66 | přečteno: 2379x

Další články autora

Tania Diaz Castro

Svoboda vyjadřování na Kubě

Když se po útěku Fulgencia Batisty zmocnil politické moci na Kubě Fidel Castro, jedním z prvních opatření, které na upevnění své moci přijal, bylo potlačení svobody garantované Deklarací lidských práv od roku 1948.

8.7.2016 v 15:04 | Karma: 18,06 | Přečteno: 1001x | Diskuse | Politika

Tania Diaz Castro

Krutý osud Svazu kubánských spisovatelů a umělců

V mládí jsem se podílela na založení Svazu kubánských spisovatelů a umělců (UNEAC). Nutno poznamenat, že se tato instituce vždy a navzdory všemu snažila podporovat kulturní rozvoj Kubánců.

3.6.2016 v 18:35 | Karma: 14,86 | Přečteno: 378x | Diskuse | Politika

Tania Diaz Castro

Generál v pyžamu

Zesnulý kolega Luis Báez, autor několika knih o politice na Kubě, se ani trochu nemýlil, když řekl, že příběhy, které se vypráví, se nezapomínají. V tomto případě odkazoval na život brigádního generála Juana Escalonu Regueru

13.5.2016 v 12:17 | Karma: 7,91 | Přečteno: 222x | Diskuse | Občanské aktivity

Tania Diaz Castro

Smutný úkol majora Valdése

O majorovi Ramiru Valdésovi Menéndezovi, místopředsedovi Státní a Vládní rady, dnes zodpovědné osobě na rozvoj průmyslu a stavebnictví.

26.4.2016 v 0:00 | Karma: 6,77 | Přečteno: 64x | Diskuse | Společnost

Tania Diaz Castro

Pokoutní prodavačka Evarista

Už několik měsíců se chystám napsat článek o staré Evaristě, která se v kubánské televizi proslavila v roli pokoutní prodavačky.

13.4.2016 v 12:06 | Karma: 9,65 | Přečteno: 223x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Obří výpadek elektřiny ochromil velkou část Česka. Energetici řekli příčinu

4. července 2025  12:11,  aktualizováno  21:48

Sledujeme online Velkou část Česka včetně Prahy a dalších velkých měst postihl masivní výpadek proudu. Bez elektřiny...

Plovoucí bary a „nepřevratitelný“ raft. Na Vltavě kvete zvláštní vodácký byznys

6. července 2025  14:16

Je deset hodin ráno a na jezu v Herbertově, dva kilometry po Vltavě od Vyššího Brodu na jihu Čech a...

Proslavily ji šaty z minerálky. Topmodelka z ikonické reklamy se vrátila do Varů

7. července 2025  9:35

Michael Douglas, Dakota Johnson, Peter Sarsgaard. Celá řada hvězd a celebrit ozdobila letošní...

OBRAZEM: Stano odhalil Bartoškův poslední portrét. Dakota si napravila reputaci

7. července 2025  1:17

Jak naposledy zvěčnil renomovaný fotograf Tono Stano Jiřího Bartošku, se můžete jít podívat do...

Čečenský princ. Kadyrov oženil 17letého syna, k velkolepé svatbě blahopřál i Putin

3. července 2025  14:21

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov dál připravuje syna Adama na převzetí moci. Jeho sedmnáctiletý...

OBRAZEM: Neporazitelní a StarDance? Kdepak, Vary ovládl první český viet-film

9. července 2025  3:36

Letní škola, 2001. Tedy první český viet-film, snímek od generace vietnamských tvůrců vyrostlých u...

Čechům zlevňují americké akcie. Vděčí za to slabému dolaru

9. července 2025

Premium Americká měna zažívá krušné časy. Dolarový index, který sleduje vývoj kurzu dolaru proti hlavním...

S pepřovým sprejem do Německa? Za 50 tisíc. Na co pozor při cestě do zahraničí

9. července 2025

Premium Za držení obranných sprejů či nožů, které jsou v Česku zcela legální, hrozí v Německu tvrdé tresty....

OBRAZEM: Kam se hrabe mandelinka. Německou úrodu ničí nebezpečný druh hmyzu

9. července 2025

Německo se potýká s bramborovou nákazou, kterou roznáší muška jménem žilnatka rákosní. Hmyz kromě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 98
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2053x
Nezávislá kubánská novinářka, spisovatelka a přispěvovatelka do opozičního periodika cubanet.org.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.