Léto před námi

Jako Kubánci žijící dosud v Castrově režimu nevíme, zda si v létě nebudeme muset začít zakrývat obličej při onom zvláštním druhu prudkého dýchání, které všichni dobře známe jako kýchání. V těchto teplých měsících, jež jsou tolik nakloněny mikroorganismům chřipky, nás totiž pořádně vyděsil virus A -HI-N1.

Nejprve bychom ale rádi věděli, co si vlastně před ten obličej dáme. Kapesníky se neprodávají ani v dolarových obchodech a když už je seženete, tak jsou tak drahé, že si je chudý lid stejně nemůže dovolit. 

Léto, které je před námi, nebude asi  ani trochu dobré. Stále budeme mít své přídělové kupóny na potraviny, o kterých se dá sotva říci, že by byly zdrojem přídělů potravin, dál budou padat budovy, vznikat požáry a hrozit výpadky proudu, které, jak tvrdí elektrárny, lze v této době připisovat plánované údržbě, a především budeme čelit zahraničnímu dluhu, jenž v roce 2008 vystoupl na 31 miliard 700 milionů dolarů. 

Na předměstí Havany v pobřežní vísce Santa Fe, kde žiji, se dodávka elektřiny přeruší několikrát za den. Situaci bych pojmenovala jako střídavé výpadky proudu. Kéž by se nepotvrdily informace agentury Reuters, která na základě svých dobrých znalostí naší země a článků neustále omílaných v oficiálním tisku (z nichž nejednomu z nás běhal mráz po zádech) avizovala návrat výpadků. 

V první třetině roku totiž naše země při výrobě elektrické energie dosáhla neplánované nadspotřeby 40 tisíc tun pohonných hmot. Jaké tedy bude léto, které je již za humny? 

Lze snad již tušit, že energetická revoluce bude dalším neúspěchem bývalého velitele? Však to zjistíte. 

Jak jsem již řekla, nadcházející léto nebude v žádném případě jednoduché. Stejně jako v dobách, kdy byla naše země satelitem rozpadajícího se Sovětského svazu a naše přežití záviselo na jeho pomoci, leží dnes náš osud v rukou Venezuely. V poslední době se však mluví o tom, že Venezuela oproti minulému roku zaznamenala potíže s příjmy z těžby ropy. 

Bůh s námi. Titulky v novinách už horší být nemohou: „Je nezbytné šetřit; Úsporná energetická opatření v celé zemi; Musíme zastavit krizi; Kvůli mrhání výpadky; Nadspotřeba 40 000 tun pohonných hmot; Šetřit se stalo nutností..." Agentura Reuters tak pochopila (a není se čemu divit), že kubánské domovy budou opět bez proudu. 

Přála bych si, aby šlo pouze o závady nebo o údržbu. Nemohu si ale pomoci a když se mi z ničeho nic vypne lednička nebo se přestane točit větrák, začnu myslet na všechny útrapy, kterými náš kubánský národ procházel dlouhé hodiny a dlouhá léta, a to kvůli jednomu z nejzoufalejších, nejšpinavějších a nejneúspěšnějších  komunistických režimů.

 

Santa Fe, 27. května 2009

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Tania Diaz Castro | pátek 29.5.2009 15:28 | karma článku: 10,30 | přečteno: 2114x
  • Další články autora

Tania Diaz Castro

Generál v pyžamu

13.5.2016 v 12:17 | Karma: 7,90

Tania Diaz Castro

Smutný úkol majora Valdése

26.4.2016 v 0:00 | Karma: 6,75

Tania Diaz Castro

Pokoutní prodavačka Evarista

13.4.2016 v 12:06 | Karma: 9,65