Che Guevara - na Kubě zakázaný

Každému, kdo zná Kubu, je jasné, že film Stevena Soderbergha Che Guevara - revoluce se nikdy nebude promítat v sálech kubánských kin. Tento film oceněný na festivalu v Cannes má totiž jednu zásadní vadu: obsahuje scénu, která se odehrává roku 1964 u vstupu do budovy OSN v New Yorku a ve které hrdinský revolucionář nenávistně shlíží na početné shromáždění lidí vykřikujících „vrahu!". Ti lidé jsou Kubánci v exilu, příbuzní těch, které dal Che Guevara v havanské pevnosti la Cabaña popravit.

Jak by se tedy tento film mohl promítat na castrovské Kubě? Čím méně se budou stinné stránky režimu připomínat, tím větší je šance, že na ně někteří zapomenou.

Zdá se, že jedním z nich je i portorikánský herec Benicio del Toro, který ve filmu hraje. V rozhovoru pro agenturu EFE uvedl, že Bolivie a její indiánský prezident je splněným snem revolučního vůdce. Stejně jako slavný revolucionář zavražděný roku 1967 také on hájí právo všeho lidu na vzdělání, zdravotní péči a na dostatek potravy. O popravách, ke kterým došlo v prvních letech castrovského režimu a na kterých se Che významně podílel, se del Toro ani nezmínil.

Všichni Kubánci na ostrově i v exilu však vědí, jak to doopravdy bylo. 13. ledna 1959 americký senátor Wayne Morse veřejně kritizoval hromadné popravy spolupracovníků Fulgencia Batisty. Třicátého dne téhož měsíce se ruší právo habeas corpus a ústavou zaručená práva pěti set osob, které byly postaveny před soud. 15. prosince téhož roku bylo popraveno 553 Batistových přívrženců a 30. října 1960 kubánský režim přiznává, že do té chvíle nechal popravit 1330 Castrových odpůrců a dalších více než deset tisíc mužů a žen odsoudil ke dlouholetému vězení.

A právě za těchto okolností se Che Guevara vydal na 19. generální shromáždění OSN, kde se ho několik zahraničních novinářů zeptalo, jestli je pravda, že se na Kubě každý den popravuje.

Když u vstupu do budovy slyšel, jak na něj křičí „vrahu!", klidným a vyrovnaným hlasem odpověděl:

„Ano, popravili jsme a budeme dál popravovat všechny, kteří se postaví proti revoluci."

Steven Soderbergh se této části dějin nemohl vyhnout, a to je důvod, proč bude promítání jeho filmu v kubánských kinech zakázáno, stejně jako se to stalo u filmu Comandante z roku 2003, který natočil Oliver Stone na motivy osudů Fidela Castra.

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Tania Diaz Castro | pondělí 20.4.2009 13:36 | karma článku: 22,59 | přečteno: 3538x
  • Další články autora

Tania Diaz Castro

Generál v pyžamu

13.5.2016 v 12:17 | Karma: 7,90

Tania Diaz Castro

Smutný úkol majora Valdése

26.4.2016 v 0:00 | Karma: 6,75

Tania Diaz Castro

Pokoutní prodavačka Evarista

13.4.2016 v 12:06 | Karma: 9,65