Události a data v ekonomice ve třetím týdnu
Ve čtvrtek končícího týdne narazily Spojené státy opět na tzv. dluhový strop (31,4 bilionu dolarů). Tato situace není nikterak vyjímečná, mezi lety 1997 a 2022 musely Spojené státy navyšovat dluhový strop celkem 22x. Na druhou stranu toto navyšování ne vždy proběhlo zcela hladce - v roce 2011 byl dluhový strop navýšen opravdu na poslední chvíli, a ratingová agentura Standard & Poor's poprvé v historii snížila Spojeným státům rating. Tento krok vyvolal následně výkyvy na světových finančních trzích. Při současné napjaté geopolitické situaci (snahy sundat dolar z pozici rezervní měny) a nestabilitě finančních trhů by zpochybnění solventnosti Spojených států mělo patrně ještě výrazně negativnější dopad než v roce 2011 - mimo jiné už proto, že dluh Spojených států od roku 2011 výrazně narostl, tedy jejich dluhopisy drží více věřitelů. Americká ministryně financí Janet Yellenová přistoupila k mimořádným úsporným opatřením, díky kterým budou Spojené státy schopny splácet svůj dluh do začátku června. V případě, že kongres, v němž mají většinu republikáni, do začátku června neodsouhlasí navýšení dluhového stropu, může se situace na finančních trzích výrazně zhoršit. Otázka je, kdo by z takové situace nejvíce těžil, a kdo by na ní prodělal.
Ze Spojených států v tomto týdnu přišla data jasně ukazující na zpomalování inflace, ale i hospodářského růstu (případně na nástup recese). Meziměsíčně se maloobchodní tržby propadly o 1,1% (meziročně sice nominálně vzrostly o 5,3%, ale jen díky inflaci, reálné tržby klesly). V prosinci rovněž meziměsíčně poklesla o 0,7% průmyslová výroba. Celkově data ukazují na poměrně rychlé zpomalování americké ekonomiky, a s velkou pravděpodobností přinutí FED dále zpomalit tempo zvyšování sazeb o 0,25% (které navrhuje například prezident filadelfského FEDu Patrik Harker). Nicméně hlasující členové FEDu se shodují, že sazby by měly ve finále vysoupit nad 5%.
Podle všeho se letos naše ekonomika propadne. Prognózy analytiků významných bank se shodují na tom, že propad bude menší než 1%, a nebude tedy nijak dramatický. Pozitivní domácí náladu podporuje i prosincový pokles cen průmyslových výrobců (meziměsíčně o 1,1%, ročně nárůst už jen o 20,1%). Tento trend se bohužel zatím neprojevuje u zemědělských výrobců, kde ceny rostly meziměsíčně o 1,7% a meziročně o 27,3%. Dodejme, že v průmyslu ceny klesly zejména díky poklesu cen ropy, a tento pokles může být bohužel z mnoha důvodů dočasný (zvýšení spotřeby v otevírající se Číně, možné snížení ruské produkce,...). Na možný nedostatek ropy (a tedy růst její ceny) upozornil v Davosu šéf Saudi Aramco Amin Nasser. Saudi Aramco dodává na trhy cca 10% celosvětové produkce ropy.
Mezinárodní měnový fond doporučuje České národní bance, aby v blízké budoucnosti zvýšila úrokové sazby. Podle expertů MMF jsou stávající sazby nedostačující pro stlačení inflace na cílová 2%. Po téměř 16% průměrné inflaci za rok 2022 může totiž dojít k zakořenění vyšších inflačních očekávání ve společnosti, a přizpůsobení jejího finančního chování (zvýšení útrat a mzdových tlaků). Takto “zabydlená” inflace se zastavuje podstatně hůře.
To, že klesající inflace zdaleka neznamená, že je “hotovo”, připoměl ve svém rozhovoru pro Bloomberg i přední světový ekonom Olivier Blanchard. Připoměl vývoj inflace v sedmdesátých letech minulého století, kdy inflace dvakrát výrazně polevila, aby následující rok vystřelila na nová maxima.
Před pár měsíci si mnozí z nás kladli otázku, proč naše vláda nepostupuje při boji s vysokými cenami stejně, jako v Maďarsku, Současný vývoj maďarské inflace, která dosáhla již 24,5% ukazuje, že cesta premiéra Orbana nebyla patrně dlouhodobě udržitelná. Maďarsku v důsledku rostoucí inflace snižila ratingová agentura Fitch výhled ratingu ze stabilního na negativní (BBB). Tento pokles hodnocení může Maďarsku výrazně prodražit obsluhu státního dluhu.
David Kunc
Ekonomické události 11. týdne

Americká inflace se delší dobu pohybuje nad 3 %. Aby inflace zpomalila, bude muset zpomalit i americká ekonomika - což, se možná již pomalu začíná dít. Dokud v USA nenastanou podobné symptomy jako v EU, bude inflace patrně vyšší
David Kunc
Ekonomické události 10. týdne

Jsou již viditelné signály o zpomalení ameircké ekonomiky? Kam směřuje německá ekonomika, a jaký to má vliv na nás?
David Kunc
Ud8losti v ekonomice v 8. týdnu

Vyšel zápis z posledního jednání FEDu, a z něj plyne, že americká centrální banka zatím neplánuje snižovat sazby Německo má větší ekonomiku než Japonsko
David Kunc
Ekonomické události 7. týdne

Silný pokles naší inflace a pomalý pokels té Americké. Souvisí tyto dva pohyby s tím, že americká ekonomika stále "jede", kdežto ta naše se "vleče"? Odpověď najdete v textu níže
David Kunc
Ekonomické zprávy za 5. a 6. týden

americká ekonomika je stále velmi silná bez ohledu na vysoké úrokové sazby. Jak dopadne lednová inflace v USA? Jaké jsou geopolitické tlaky a co znamenají pro ekonomiku. Nezaměstnanost v ČR na 4 %
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Narkos v akci, Francie se stala novým Medellínem. Jak gangy perou peníze z drog
Premium Francouzi sledují koordinované útoky na věznice, jakoby vystřižené z války gangů někde v...
Zelená elektřina a stabilní ceny. Rakouské komunitní energetiky se účastní i mniši
Rakousko sází do budoucna plně na obnovitelné zdroje energie. Od roku 2030 se má veškerá elektřina...
Staré textilce zasvětil život. Po více než třiceti letech se otevře veřejnosti
Premium V roce 1992 koupil Dušan Barnáš starou textilní fabriku v podhůří Krkonoš. V příštím roce bude na...
Dnešní společnost je orientovaná na zisk. I u dětí řešíme: má dáti a dal, říká sociolog
Premium S výjimkou Afriky a Indie porodnost víceméně všude klesá. „Být rodičem není norma a povinnost jako...
- Počet článků 85
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 120x