Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ekonomické události 7. týdne

Silný pokles naší inflace a pomalý pokels té Americké. Souvisí tyto dva pohyby s tím, že americká ekonomika stále "jede", kdežto ta naše se "vleče"? Odpověď najdete v textu níže

Základní přehled

V následujícím textu se budeme detailněji věnovat zejména těmto událostem končícího týdne

  • Inflace ve Spojených státech klesá pomaleji než trhy čekaly.
  • Hospodářské problémy Německa brzdí ekonomický růst střední a východní Evropy.
  • Česká inflace klesla rychleji než trhy čekaly - hrozí nám ještě nějaké nebezpečí?

Detailnější pohled

Spojené státy

Inflace zůstává ve Spojených státech výrazně větším problémem než u nás či v eurozóně. V končím týdnu její vývoj opět nepříjemně zaskočil trhy, které za leden čekali pokles její meziroční hodnoty pod 3 %, realita však byla vyšší - 3,1 % (v prosinci 3,4 %). Meziměsíčně pak inflace zrychlila, a to z prosincových 0,2 % na 0,3 % v lednu. Meziroční jádrová inflace nepřibrzdila vůbec, a byla stejná jako v prosinci - 3,9 %. V důsledku tohoto údaje posílil dolar, vzrostl výnos na americkém státním dluhopisu, a poklesly jak akcie, tak zlato. Trhy prostě přepracovávají své odhady prvního snížení sazeb v USA, a to z původně očekávaného snížení v březnu, až někam na začátek léta (červen). Data možná někoho překvapila, ale vše vlastně funguje jak má - ekonomika roste, mzdy rostou, nezaměstnanost je rekordně nízká. V takovém prostředí bude inflace klesat jen ztěží. A pravděpodobně se toto vše děje díky vysokému schodku amerických veřejných financí. Ten za první čtvrtletí fiskálního roku 2024 narostl proti stejnému období 2023 o více než 50 %. Velká část těchto peněz představuje předvolební “dárky” voličům od vládnoucích demokratů. A jelikož se volby konají až na podzim, uvidíme možná ještě 3 roku růst ekonomiky, akcií a prosperity. Ale bohužel na dluh. A takový růst jednak netrvá věčně, a jednak se obrací v pokles poté, co se přívod peněz zastaví, či omezí. 

Rostly i ceny v průmyslu. V lednu vzrostl jádrový index cen o 2 % meziročně oproti revidovaným 1,7 % v prosinci. Trhy naopak očekávaly zpomalení růstu na 1,6 % meziročně. Celkový index výrobních cen klesl na 0,9 % meziročně oproti 1 % v prosinci. Trhy očekávaly pokles na 0,6 % meziročně.

Evropa 

Hospodářské problémy Německa nepříznivě ovlivňují ekonomiky zemí střední a východní Evropy. Hrubý domácí produkt Maďarska tak v posledním čtvrtletí loňského roku stagnoval, zatímco rumunská ekonomika klesla. V obou případech se přitom čekal mírný růst. Střední a východní Evropa tak nyní ve snaze zajistit hospodářské oživení musí spoléhat především na vlastní spotřebitelskou poptávku (Bloomberg). Zdroje Reuters přicházejí s tím, že výhled růstu německé ekonomiky v dosud očekávané výši 1,3 % bude v příštím týdnu změněn do blízkosti stagnace (pod 0,5 %). To má samozřejmě dopad i na růst (či spíše nerůst) naší ekonomiky.

Česká republika

Meziroční míra české inflace v lednu prudce klesla na 2,3 % r/r (6,9 % r/r v prosinci), což bylo více, než se čekalo (oček. 2,9 %). Obávané lednové přecenění se tedy nekonalo (i když víceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová připustila, že si prodejci mohli zdražení rozložit v čase,  a ceny budou zvyšovat postupně). Za poklesem míry inflace stály hlavně ceny energií a potravin. Míra inflace klesla na nejnižší úroveň od března 2021. Meziroční růst cen energií (elektřina, plyn) dramaticky propadl na 7 % r/r (47 % v prosinci) kvůli efektu srovnávací základny, což mělo zásadní dopad na celkovou míru inflace. Dále v lednu stagnovaly ceny potravin (0,0 % m/m), což v meziročním srovnání znamená pokles cen téměř o 4 %. 

Snížení inflace chápou investoři jako signál k rychlejšímu snižování sazeb. Proto se začali zbavovat české koruny, která v dohledné době může být úročena méně než americký dolar. V důsledku toho koruna poměrně rychle oslabila. To je ovšem poměrně silné inflační riziko (zdraží se nám dovoz zejména ropy a plynu). K dalšímu oslabení koruny může dojít v rámci geopolitického napětí na Ukrajině, případně v důsledky změny americké zahraniční politiky po tamních volbách.  Samostatným inflačním rizikem je válka na Blízkém východě, která může vést k citelnému zdražení ropy a plynu. Kromě toho zdražuje zboží, jehož cesta nyní vede kolem Afriky namísto Rudým mořem a Suezským průplavem. Není tedy divu, že bankovní rada ČNB zůstává nadále velmi obezřetná. 

ČNB snížila ve své říjnové prognóze letošní růst našeho HDP z 1,2 % na 0,6 %,  to zejména v důsledku očekávané stále nízké spotřeby domácností. 

 

 

Autor: David Kunc | neděle 18.2.2024 22:20 | karma článku: 9,71 | přečteno: 105x
  • Další články autora

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

Americká inflace se delší dobu pohybuje nad 3 %. Aby inflace zpomalila, bude muset zpomalit i americká ekonomika - což, se možná již pomalu začíná dít. Dokud v USA nenastanou podobné symptomy jako v EU, bude inflace patrně vyšší

18.3.2024 v 6:56 | Karma: 8,28 | Přečteno: 94x | Diskuse | Ekonomika

David Kunc

Ekonomické události 10. týdne

Jsou již viditelné signály o zpomalení ameircké ekonomiky? Kam směřuje německá ekonomika, a jaký to má vliv na nás?

10.3.2024 v 22:48 | Karma: 9,82 | Přečteno: 113x | Diskuse | Ekonomika

David Kunc

Ud8losti v ekonomice v 8. týdnu

Vyšel zápis z posledního jednání FEDu, a z něj plyne, že americká centrální banka zatím neplánuje snižovat sazby Německo má větší ekonomiku než Japonsko

25.2.2024 v 22:49 | Karma: 7,26 | Přečteno: 97x | Diskuse | Ekonomika

David Kunc

Ekonomické zprávy za 5. a 6. týden

americká ekonomika je stále velmi silná bez ohledu na vysoké úrokové sazby. Jak dopadne lednová inflace v USA? Jaké jsou geopolitické tlaky a co znamenají pro ekonomiku. Nezaměstnanost v ČR na 4 %

12.2.2024 v 7:35 | Karma: 6,58 | Přečteno: 106x | Diskuse | Ekonomika

David Kunc

Ekonomické události 4. týdne

Americká ekonomika dále roste. Bude v tomto trendu pokračovat i letos? Ekonomika eurozóny naopak klesá, a výhled není úplně pozitivní. Je čas na snižování sazeb? A jaký pokles sazeb čeká nás?

28.1.2024 v 22:36 | Karma: 10,28 | Přečteno: 98x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

6. října 2024

Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

5. října 2024  13:02,  aktualizováno  8.10 14:41

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....

Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední

3. října 2024

Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...

Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu

2. října 2024  11:16

Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...

Za zpackanou digitalizaci mimořádné odměny. Bral je i obviněný z Dozimetru

4. října 2024

Premium Ministerstvo pro místní rozvoj zaplatilo za digitalizaci stavebního řízení k 9. září letošního roku...

Střelce musíme poznat dopředu, říká bývalý šéf pražské pobočky FBI

10. října 2024

Premium To je takovej ten typ chlapa, kterému dáte batoh a on s ním dvakrát oběhne zeměkouli a ani se...

Peníze z dohod unikají jinde, než se čekalo. Ministerstvo zváží změny

10. října 2024

Premium Odhadem o dvě miliardy ročně přichází státní rozpočet kvůli souběhu pracovního poměru a dohody...

ANALÝZA: Pozor, Harrisová začala mluvit. Jenže tím jen nahrála Trumpovi

10. října 2024

Premium Kdyby vnímali, co slyší, dozvěděli by se Američané od Kamaly Harrisové v posledním televizním...

Jak dostat zvěřinu na talíře. Státu se do velké propagace masa nechce

10. října 2024

Lidé se obávají konzumace zvěřiny. Podle obchodníků je to přitom kvalitní a zdravé maso, které...

  • Počet článků 85
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 118x
Vzdělání jsem získal na elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze. Po padesátce jsem si začal plnit svůj sen a ponořil se do světa peněz. Zastávám názor, že pochopení základních principů ekonomiky (proč musíme mít inflaci, komu inflace zlevňuje dluhy, co se děje při zvyšování úrokových sazeb...) musí být součástí základního vzdělání.

Seznam rubrik