Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ekonomické události 11. týdne

Americká inflace se delší dobu pohybuje nad 3 %. Aby inflace zpomalila, bude muset zpomalit i americká ekonomika - což, se možná již pomalu začíná dít. Dokud v USA nenastanou podobné symptomy jako v EU, bude inflace patrně vyšší

Základní přehled

  • Spojené státy - smíšená data ukazující pomalu zpomalující ekonomiku, a zároveň přetrvávající inflaci.
  • Evropa - inflace poklesla, ale s ní i ekonomika (data z výrobního sektoru).
  • Česká inflace je na inflačním cíli ČNB, ale stále jsou inflační tlaky, které nelze podceňovat

Na trzích převládá nejistota, kdy začne americká centrální banka (FED) snižovat úrokové sazby. Nejistota investorů se projevila v týdenním poklesu cen akcií i zlata. 

 

Detailnější pohled

Spojené státy

Výsledky americké inflace za únor opět nepříjemně překvapily, když nenastalo její očekávané zpomalení.. Míra inflace v únoru dosáhla 3,2 % meziročně (3,1 % v lednu), což bylo více, než trh očekával (3,1 %). Jádrová inflace (inflace bez cen energií a potravin) klesla jen o 1 desetinu na 3,8 % meziročně, když se očekávalo větší zpomalení (3,7 %). Meziměsíčně u jádrové inflace pokračoval nadprůměrný růst o 0,4 % (což by představovalo téměř 5 % meziročního růstu). 

Co to vše znamená pro celoroční výhled americké inflace? Pokud se podíváme na zbytek první poloviny roku, tak zejména nepříznivě působící efekt srovnávací základny zařídí, že meziroční inflace zrychlí směrem k hodnotě 3,5 % Pokud nepřijde prudké ochlazení růstu či výrazný propad cen komodit, tak vše nasvědčuje tomu, že velká setrvačnost v tvorbě cen způsobí, že nový normál pro americkou spotřebitelskou inflaci (tedy CPI) bude alespoň po nějakou dobu 3 %. FED tedy začne sazby pravděpodobně snižovat až v druhé polovině roku (pokud letos vůbec).

Americké ministerstvo obchodu ve čtvrtek oznámilo, že výrobní ceny v USA se v únoru zvýšily o 0,6 %. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali, že ceny vykážou nárůst pouze o 0,3 %.

Oba výše uvedené údaje jsou jasně inflační.

Průmyslová výroba v USA v únoru meziměsíčně vzrostla o 0,1 % (odhad: stagnace, leden: -0,5 %, revidováno z -0,1 %), meziročně klesla o 0,2 % (leden: -0,3 %, revidováno ze stagnace). 

Americký maloobchod překvapil slabším únorovým výsledkem, kdy po lednovém meziměsíčním propadu (-1,1 %) přišel jen omezený nárůst (+0,6 %). Kromě toho jsou hodnoty růstu maloobchodu o 1% nižší, než únoru 2023.

Oba dva výše uvedené údaje ukazují na chladnoucí americkou ekonomiku, a jsou tedy protiinflační, zejména pak maloobchodní prodej, který se významně podílí na americkém HDP. 

 

Evropa 

V lednu 2024 byla oproti prosinci 2023 průmyslová produkce v eurozóně po sezónním očištění nižší o 3.2 %. Jde o výrazné zklamání, neb trh čekal jen poloviční propad. Meziroční propad, tj. oproti lednu 2023, činil dokonce 6.7 %.

Česká republika

Spotřebitelské ceny v únoru vzrostly o + 0,3 % meziměsíčně. Meziroční inflace tak dál zvolnila z 2,3 % v lednu na 2,0 % - tedy přesně na cíl centrální banky.

Meziměsíčně zdražují zejména pohonné hmoty a dovolené. Naopak levnější jsou ceny potravin - po lednové stagnaci v únoru dál zlevňují zejména ceny masa, pečiva a olejů. Potraviny vzhledem k vysoké srovnávací základně meziročně klesly o více než 5,5 %. 

Na druhé straně, vysoké inflační momentum si udržuje řada služeb - základní stavební kámen jádrové inflace. Jedná se zejména o služby v pohostinství a hoteliérství (+8,7 % meziročně), kde současně dvouciferně rostly mzdy. Nad dlouhodobými průměry je ale také růst cen v sekci nájemné (6,8 % meziročně) nebo v rekreaci a kultuře (4,3 %). Je tedy jasné, že inflace zatím stále ještě není definitivně poražena, a proto nelze očekávat rychlý sestup sazeb ze strany ČNB. To potvrzují i slova viceguvernérky Evy Zamrazilové, která uvedla, že se na březnovém zasedání bude rozhodovat mezi snížením sazeb o 25 bb a 50 bb. Zároveň vyloučila snížení skokového charakteru. Pokračování v opatrném přístupu ve formě pouze postupného snižování úrokových sazeb preferuje také člen bankovní rady ČNB Jan Kubíček.

Průmyslová výroba na začátku roku meziměsíčně klesla o výrazných 2,3 % a korigovala tak silný meziměsíční nárůst v prosinci o 2,7 %. Meziročně průmyslová produkce v lednu stagnovala, což představovalo negativní překvapení vůči tržnímu konsensu, který předpokládal nárůst o 2,0 %. 

Pokles ekonomiky, který vidíme u nás i v evropské unii je protiinflační jev, a je to přirozený symptom léčby inflace. Tento jev by měl nastat i v americké ekonomice, jinak v ní bude inflace nadále přežívat.

 

Autor: David Kunc | pondělí 18.3.2024 6:56 | karma článku: 8,27 | přečteno: 92x
  • Další články autora

David Kunc

Ekonomické události 10. týdne

Jsou již viditelné signály o zpomalení ameircké ekonomiky? Kam směřuje německá ekonomika, a jaký to má vliv na nás?

10.3.2024 v 22:48 | Karma: 9,82 | Přečteno: 111x | Diskuse| Ekonomika

David Kunc

Ud8losti v ekonomice v 8. týdnu

Vyšel zápis z posledního jednání FEDu, a z něj plyne, že americká centrální banka zatím neplánuje snižovat sazby Německo má větší ekonomiku než Japonsko

25.2.2024 v 22:49 | Karma: 7,26 | Přečteno: 96x | Diskuse| Ekonomika

David Kunc

Ekonomické události 7. týdne

Silný pokles naší inflace a pomalý pokels té Americké. Souvisí tyto dva pohyby s tím, že americká ekonomika stále "jede", kdežto ta naše se "vleče"? Odpověď najdete v textu níže

18.2.2024 v 22:20 | Karma: 9,71 | Přečteno: 103x | Diskuse| Ekonomika

David Kunc

Ekonomické zprávy za 5. a 6. týden

americká ekonomika je stále velmi silná bez ohledu na vysoké úrokové sazby. Jak dopadne lednová inflace v USA? Jaké jsou geopolitické tlaky a co znamenají pro ekonomiku. Nezaměstnanost v ČR na 4 %

12.2.2024 v 7:35 | Karma: 6,58 | Přečteno: 104x | Diskuse| Ekonomika

David Kunc

Ekonomické události 4. týdne

Americká ekonomika dále roste. Bude v tomto trendu pokračovat i letos? Ekonomika eurozóny naopak klesá, a výhled není úplně pozitivní. Je čas na snižování sazeb? A jaký pokles sazeb čeká nás?

28.1.2024 v 22:36 | Karma: 10,25 | Přečteno: 95x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Keňané protestující proti daním zapálili parlament, deset lidí zemřelo

25. června 2024  16:30

Při protivládních demonstracích v keňském hlavním městě Nairobi přišlo o život nejméně deset lidí,...

Prezident jednal s Fialou a Babišem o míru a o roli Číny ve válce na Ukrajině

25. června 2024  11:24,  aktualizováno  16:17

Prezident Petr Pavel v úterý přijal předsedu vlády Petra Fialu (ODS) na společné jednání s...

Pavel jmenoval ústavními soudci Přibáně a Langáška, místopředsedkyní Křesťanovou

25. června 2024  16:14

Prezident Petr Pavel na Pražském hradě jmenoval Veroniku Křesťanovou místopředsedkyní Ústavního...

Předáci odborů jednají s vládou o reformě penzí i zákoníku práce

25. června 2024  6:30,  aktualizováno  16:10

Po roztržce mezi vládou a odbory, po níž odboráři na vládě práskli dveřmi, se ve Sněmovně sešlo...

  • Počet článků 85
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 117x
Vzdělání jsem získal na elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze. Po padesátce jsem si začal plnit svůj sen a ponořil se do světa peněz. Zastávám názor, že pochopení základních principů ekonomiky (proč musíme mít inflaci, komu inflace zlevňuje dluhy, co se děje při zvyšování úrokových sazeb...) musí být součástí základního vzdělání.

Seznam rubrik