Ekonomické události 24. týdne

Inflace klesá všude, ale centrální banky postupují různě. Zatímco v USA a eurozóně centrální banky sazby zvyšují,  u nás zůstávají bez změny. Bude mít inflace u nás podobný průběh jako v USA?

V končícím týdnu byla zveřejněna data o inflaci u nás, v eurozóně a ve Spojených státech. V obou posledně uvedených částech světa proběhla zasedání centrálních bank, kde se řešily úrokové sazby. Zejména vývoj ve Spojených státech může indikovat, kam směřuje další vývoj u nás.

Naše domácí inflace se v květnu snížila na 11,1% meziročního růstu spotřebitelských cen (12,7% v dubnu). Jde o pomalejší pokles, než trh očekával (10,8%), což bylo v důsledku opětovného růstu cen potravin (0,9% meziměsíčně). Potraviny by ale měly v dohledné době začít zlevňovat, neboť meziročně poklesly ceny zemědělských výrobců o významných 10,2%. Tyto ceny jsou vstupy pro zpracovatelský průmysl a maloobchodní řetězce. Jelikož se zpracovatelům snižují i další náklady (zejména energie), dá se očekávat, že se tento pokles cen brzy promítne i v maloobchodních cenách. I jádrová inflace meziročně klesla, a to pod 10% (8,6%). 

Meziročně dosáhla Inflace v eurozóně v květnu 6,1% a jádrová inflace 5,3%. Zpomalení dynamiky jádrových cen z dubnových 5,6 % podle mne ale neznamená počátek jejího trendového poklesu. Většina květnového poklesu inflace ve službách byla způsobena zavedením německé cestovní karty, která měla pozitivní vliv na pokles jádrové inflace. Od června by mohlo dojít k opětovnému zrychlení inflace ve službách a to v důsledku nízké srovnávací základny a také efektu převážení spotřebního koše, který posílí v průběhu letních měsíců inflaci u položek souvisejících s cestováním. To je patrně důvod, proč evropská centrální banka (ECB) nejen zvýšila sazby nyní (o 0,25% na 3,5%), ale hodlá pokračovat v jejích zvedání i na dalších zasedáních. Podle ECB je zvýšení sazeb na příštím zasedání velmi pravděpodobné. To se opírá o aktuální pohled analytiků ECB, kteří čekají průměrnou (celkovou i jádrovou) inflaci letos na hodnotě 5,3%, v příštím roce 3,0% a i v roce 2025 se bude pohybovat nad dvouprocentním inflačním cílem (2,3%). 

Květnový vývoj inflace ve Spojených státech pozitivně překvapil hodnotou 4% (trh čekal 4,1%). Z inflace odeznívá předchozí nákladový šok, který je zesílen aktuálním propadem cen energií (-3,6 % meziměsíčně). Mimo energie dochází jen k pozvolnému zpomalování inflace. Důkazem je jádrová inflace, která poslední měsíce stagnuje bez větší změny, v květnu jen míně klesla na 5,3 % r/r (5,5 % v dubnu). Průměrný nárůst cen na měsíční bázi u jádrové inflace zůstává zvýšený na 0,4 % m/m a poslední měsíce se téměř vůbec nemění. A to byl patrně důvod, proč FED sice v červnu sazby nezvedl, ale do konce roku je chce zvýšit ještě dvakrát, a to celkově o 0,5%. 

Maloobchodní tržby ve Spojených státech nečekaně rostly o 0,3 % meziměsíčně, a jsou tedy docela odolné vůči vývoji inflace a úrokových sazeb. Opačně ale vyšla data průmyslové produkce, která namísto očekávaného růstu naopak lehce poklesla (-0,2 % meziměsíčně). A ke zklamání došlo také na trhu práce, kdy nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti lehce přesáhly 260 tisíc, když se čekala hodnota mírně pod 250 tisíc. Podtrženo sečteno - americká ekonomika v důsledku boje s inflací zpomaluje (což je cílem boje s inflací). Pokles spotřeby (maloobchodních tržeb) bude patrně následovat po poklesu výroby a růstu nezaměstnanosti. 

Tomuto výhledu i odpovídá skutečnost, že firmy a velké investiční společnosti prodávají akcie nejvyšším tempem za poslední roky a snaží se tak využít oživení na trhu. Podle společnosti Dealogic, která sleduje aktivitu v tomto odvětví, firmy a podniky soukromého kapitálu jen od konce dubna investorům takto nabídly akcie za více než 24 miliard dolarů. Informoval o tom americký ekonomický list The Wall Street Journal. Uvedená částka zahrnuje následný prodej akcií. 

Jen v květnu firmy prodaly akcie za více než 17 miliard dolarů, což je výrazně nad měsíčním průměrem 6,9 miliardy dolarů z loňského roku. Prodej podílů se uskutečnil v průměru s menšími slevami k tržní ceně než obvykle, což znamená, že trh je v dobré kondici a o další akcie je mezi investory zájem. Jinými slovy, velcí hráči prodávají, a retailoví obchodníci nadšeně kupují. Otázka je, kdo má o trhu více informací Podle mne jsou to ti, kdo prodávají.

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: David Kunc | neděle 18.6.2023 23:07 | karma článku: 6,14 | přečteno: 130x
  • Další články autora

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

18.3.2024 v 6:56 | Karma: 7,13

David Kunc

Ekonomické události 10. týdne

10.3.2024 v 22:48 | Karma: 9,48

David Kunc

Ud8losti v ekonomice v 8. týdnu

25.2.2024 v 22:49 | Karma: 7,26

David Kunc

Ekonomické události 7. týdne

18.2.2024 v 22:20 | Karma: 9,71