Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

co nového přinesl v ekonomice 12. týden

Proč padla SVB? Mají státy dost peněz na záchranu všech bank? Zvedla by ČNB sazby? Za jakých podmínek?  

Patrně nejvýraznější událostí končícího týdne byl dozvuk pádu americké banky Silicon Valley Bank. V první řadě ukázal to, že banky jsou stále (i po regulatorních zpřísněních v roce 2008 - viz dále) zranitelné, a že případná panika střadatelů se dokáže šířit velmi rychle. 

Důvody pádu SVB přehledně vysvětluje ve svém podcastu Juraj Karpiš (https://www.youtube.com/watch?v=aJcx4b6PyME&t=53s). Stručně řečeno, SVB doplatila na investování do amerických státních dluhopisů, které jsou považovány za nejbezpečnější investiční aktivum. Cena těchto státních dluhopisů vlivem růstu úrokových sazeb klesla (dluhopis má pevné úročení, a pokud roste jeho výnos vlivem růstu úrokových sazeb, klesá na volném trhu jeho cena). Proti poklesu cen dluhopisů se ale většina bank jistí. Ošetřením takových rizik se zabývá tzv. risk manager, kterého podle všeho SVB již 8 měsíců neměla. Nerealizovaná ztráta na dluhopisech byla tak velká, že “spolkla” téměř celý vlastní kapitál banky. To je něco, čeho si měl všimnout regulátor (FED). Bohužel, nevšiml. Druhý problém, který jde za regulátorem, či přesněji za státem, je změna legislativy, kterou prosadil předchozí prezident Donald Trump. Po finanční krizi v roce 2007 - 2010, do roku 2018 byla za strategickou banku, která musela mimo jiné splňovat přísná kritéria řízení rizik, považována každá banka hospodařící s aktivy vyššími než 50 miliard USD (tzv Dodd-Frank Act). V roce 2018 byla tento strop (“na popud” Donalda Trumpa) zvýšen na 250 miliard USD (SVB měla aktiva ve výši 205 miliard USD).  Poučili jsme se z krize v roce letech 2007 - 2010? Patrně méně, než si myslíme. 

Jelikož bylo v SVB více než 90% vkladů nepojištěných (nad 250.000 USD), rozhodla americká administrativa, že vyplatí veškeré vklady, tedy i ty nepojištěné (téměř 170 miliad USD). Zároveň FED nabídl všem americkým bankám, že jim na jeden rok vymění americké státní dluhopisy, které banky koupily před 14. 3. 2023, za dolary v nominální (nikoliv tržní) ceně dluhopisů. Na trh se tak dostávají opět značné objemy peněz, které, pokud se dostanou do oběhu, velmi pravděpodobně přiživí inflaci. Na druhou stranu si tímto krokem FED patrně připravil půdu k dalšímu zvedání úrokových sazeb (v nadcházejícím týdnu). 

Nicméně panika se i přes tato opatření šířila dále, a stihla další regionální banky. Ještě stačila padnout  Signature bank (i zde se vyplatil a americký pojistitel vkladů FDIC všechny vklady, tedy i ty nad 250.000 USD), a otřásala se banka First republic. Té přispěchalo na pomoc 11 amerických bank s částkou 30 miliard USD. I tak jí bude pravděpodobně snížen kreditní rating z B+ na BB+ (ještě před pádem SVB měla banka rating A-). 

Nervozita se rychle přenesla do Evropy, a zde si vybrala první oběť v podobě výrazně strategicky důležitější banky - švýcarské Credit Suisse, která se již delší potýká s problémy. Této bance přispěchal na pomoc švýcarský regulator (centrální banka), který bance pomohl 54 miliardami USD. Bohužel, bank, které stojí na hliněných nohách máme v Evropě určitě vícero (hodně se mluví například o Deutsche bank). 

Formální otázkou je, zda mají státy dost prostředků na to, aby prováděly takovéto záchranné kroky pro každou banku (například vyplatit střadateli vše bez ohledu na výši jeho vkladu). Odpověď je jasná - nemají. Těmito kroky se pouze prodlužuje současná inflace a nulový růst ekonomiky. Centrální banky nás utvrdily v mylném přesvědčení, že se o nás “postarají” (tedy, že nemusíme být zodpovědní). 

Míra inflace v Evropské unii v únoru opět mírně klesla a poprvé od loňského července se dostala pod úroveň deseti procent. Tempo meziročního růstu cen zpomalilo proti lednu o desetinu procentního bodu na 9,9 %. Inflace se snížila i v České republice, kde však s hodnotou 18,4 procenta zůstává stejně jako v lednu třetí nejvyšší v celé unii (těch 18,4% je opět podle eurostatu, nikoliv podle metodiky ČSÚ). 

Trhy čekaly, že Evropská centrální banka (ECB) sníží po “bankovním zemětřesení” tempo zvyšování sazeb. To se však nestalo, a ECB zvýšila tento týden sazbu o dalších 0,5% na 3,5% (nejvyšší sazba od listopadu 2008). Kromě toho ECB začne od dubna snižovat svoje portfolio dluhopisů (program APP) tempem 15 mld. EUR měsíčně.

Končící týden přinesl také data o americké únorové inflaci. Ta dopadla podle očekávání - meziročně rostly spotřebitelské ceny tempem 6% (0,4% meziměsíčně). Jádrová inflace dosáhla meziroční hodnoty 5,5%. Inflaci mírnily energie - meziroční růst pouze o 5,2%, ale živily potraviny - meziroční růst 9,5%. 

Mezi investory se znovu rozhořela diskuze, o kolik (a zda vůbec) bude FED v příštím týdnu sazby zvedat. Většina renomovaných ekonomů (například bývalý ministr financí L. Summers) uvádí, že sazby na úrovni 5% inflaci na 2% nestlačí, a že je třeba posunout očekávaná maxima k 6%. Razantní záchranou bank si patrně americká administrativa připravila půdu pro další zvyšování sazeb. 

Podívejme se ještě k nám do České republiky. 

Podle Hypomonitoru ČBA činil objem čistých (tj. bez refinancnování) nových hypoték letos v únoru 6,5 mld. Kč. Meziměsíčně jde o nárůst o více než 20 procent. Leden byl ale extrémně slabý, a tak nelze tento nárůst přeceňovat. 

Ve středu víceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová uvedla, že by ji květnová prognóza růstu mezd nad 10% přiměla k vážným úvahám o zvýšení úrokových sazeb. Mzdy ale podle paní Zamrazilové nejsou jediný domácí proinflační faktor: „Veřejné finance posílají do ekonomiky příliš mnoho peněz“. Dále zmínila, že ECB ve své prosincové zprávě posunula nahoru výhledy inflace pro letošní i příští rok a současně oddálila plnění inflačního cíle na závěr roku 2025. Tedy podle těchto výhledů je tady reálné riziko, že budeme dovážet inflaci ze zahraničí. ČNB ve své lednové prognóze inflace mimo jiné počítala s tím, že z EU budeme již na jaře dovážet deflaci.

Podle statistiky ČNB mají penzijní fondy nainvestováno více než 79% prostředků v dluhopisech, z čehož 89% jsou státní dluhopisy. Byť se jedná o tradičně bezpečné investiční aktivum, připomínám, že pokles cen dluhopisů stál loni křeslo premiérku Velké Británie a způsobil pád SVB. Na druhou stranu se blíží doba, kdy budou po dlouhé době tyto dluhopisy patrně velmi zajímavým investičním aktivem. 

Se státními dluhopisy obchodují výlučně stavební spořitelny. U stavebního spoření podle ministra Stanjury téměř jistě vymizí státní příspěvek. Bude tedy patrně efektivnější si místo spoření nakupovat státní dluhopisy napřímo.

Tržby v maloobchodě se v ČR meziročně propadly v lednu o 7,7%. 

 

Autor: David Kunc | pondělí 20.3.2023 0:58 | karma článku: 6,01 | přečteno: 91x
  • Další články autora

David Kunc

Ekonomické události 43. týdne

Nezpomalující americká ekonomika vs. chřadnoucí eurozóna, indexu S&P500 nepomohly ani dosud reportované excelentní výsledky téměř poloviny firem tohoto indexu. Zlato se blíží svým maximům

29.10.2023 v 22:24 | Karma: 7,67 | Přečteno: 81x | Diskuse| Ekonomika

David Kunc

Ekonomické události 43. týdne

Silná americká ekonomika - bude americká centrální banka ještě zvyšovat sazby? Již nyní jsou výnosy amerických státních dluhopisů na stejných úrovních, z roku 2007

22.10.2023 v 21:39 | Karma: 6,98 | Přečteno: 78x | Diskuse| Ekonomika

David Kunc

Událost a dení v ekonomice v 41. týdnu

Je prudků pokles zářijové inflace důvodem k oslavám? Nebo nás čeká podobný úděl jako Spojené státty, kde inflace pomalu znovu roste (a nebo alespoň neklesá). Máme již za sebou otřesy v bankovním sektoru?

15.10.2023 v 23:40 | Karma: 7,87 | Přečteno: 92x | Diskuse| Ekonomika

David Kunc

Souhrn událostí v ekonomice v 40. týdnu

Amerika je vystavena nejen nekončícímu boji s inflací, ale i politické krizi, která pramení z nejednotnosti republikánské strany Naše inflace nebude v lednu klesat tak rychle, jak ČNB předpokládá

8.10.2023 v 21:48 | Karma: 9,16 | Přečteno: 113x | Diskuse| Ekonomika

David Kunc

Ekonomické události 39. týdne

shutdown americké státní administrativy, stagnace naší ekonomiky a zdaleka neuzavřený boj s inflací

2.10.2023 v 22:18 | Karma: 9,16 | Přečteno: 85x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

Řidič Porsche srazil ve Vysočanech ženu s kočárkem, ta utrpěla vážná zranění

1. května 2024  20:36

V pražských Vysočanech sjel řidič automobilu ze silnice a srazil ženu s kočárkem. Podle mluvčího...

Školák měl v osmi letech dvě mrtvice. Nemocných dětí od covidu přibývá

1. května 2024

Premium Netušili jsme, že mrtvici mohou dostat i děti, říkají rodiče těch, které to zažily. Některé dokonce...

Silný vítr komplikuje dopravu. Z Havlíčkova Brodu nejezdí vlaky na dvou tratích

1. května 2024  17:13,  aktualizováno  19:46

Silný vítr potrápil hlavně řidiče na Pardubicku. Z důvodu pádu několika stromů museli policisté...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

  • Počet článků 85
  • Celková karma 8,03
  • Průměrná čtenost 116x
Vzdělání jsem získal na elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze. Po padesátce jsem si začal plnit svůj sen a ponořil se do světa peněz. Zastávám názor, že pochopení základních principů ekonomiky (proč musíme mít inflaci, komu inflace zlevňuje dluhy, co se děje při zvyšování úrokových sazeb...) musí být součástí základního vzdělání.

Seznam rubrik