Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Židovská matka atomové bomby

Říkali jí „židovská matka atomové bomby“ – a to ji zlobilo. Shoda okolností ji připravila o Nobelovu cenu. Uhodnete její jméno? (délka blogu 6 min.)

Narodila se v roce 1878 ve Vídni. Oba rodiče byli sice z poloviny Židé, své děti ale dali pokřtít evangelicky. Náboženství nemělo v jejím životě žádnou zvláštní pozici. Rodina se raději věnovala hudbě a literatuře.

Už jako malá se prý naše hrdinka často v noci vkrádala do velké rodinné knihovny a potajmu četla v matematických a fyzikálních knihách. Dnes by to nebylo výjimečné – malá holčička ale vyrůstala v době, když ženy fyziku nebo matematiku studovat nesměly. Díky benevolentnímu otci se ovšem v této rodině dostalo všem dcerám takové vzdělání, jaké si každá z nich přála. Ona sama patřila k prvním dívkám, které směly ve Vídni složit maturitu. Poté se zapsala na univerzitu, zpočátku studovala francouzštinu, prý aby se zavděčila otci, který trval na tom, že si má vytvořit nějakou profesi. Z mladé dívky se stala učitelka. Později přešla na katedru, kde vyučoval Ludwig Boltzmann, duchovní otec Boltzmannovy konstanty, spojující energii volných částic s jejich teplotou. Ve 28 letech zde získala doktorát z fyziky.

Od roku 1907 navštěvovala přednášky jiného fyzikálního velikána, Maxe Plancka, tentokrát v Berlíně. Planck prý ze začátku vůbec nebyl nadšený. K tomu, aby mohla navštěvovat jeho přednášky, potřebovala naše hrdinka jeho osobní svolení, ženy totiž na univerzitě studovat nesměly. Svého rozhodnutí nelitoval, později se stala dokonce jeho asistentkou.

Opravdové lidské i vědecké přátelství ji ale spojovalo s chemikem Ottou Hahnem. Hahn se zabýval radioaktivními látkami, které objevila Marie Curie. Spolupráce s mladou teoretickou fyzičkou mu přišla velice vhod. Jejich zájmy a práce byly natolik odlišné, že si vlastně nikdy nemohli vzájemně konkurovat, naopak se spíše doplňovali. Jejich přátelství vydrželo až do smrti, přesto, že bylo v průběhu života podrobeno několika zkouškám.

Od roku 1917 už vedla oddělení, které se zabývalo „radioaktivní fyzikou“ a směla si říkat profesorka. V průběhu dalších let spolu s Hahnem objevila prvek Protaktinium a odhalili fyzikální charakter beta záření. V roce 1926 prokázala, že se z radioaktivních jader uvolňuje gama záření právě až po jejich rozpadu.

Když v roce 1933 přišel k moci Hitler a Německo se pomalu stávalo nacistickým státem, byla naše hrdinka ještě v relativním bezpečí. Jako rakouské občanky se jí netýkalo ani propouštění židovských vědeckých pracovníků, ani jí nehrozila deportace. To se dramaticky změnilo v roce 1938 po anexi Rakouska. Stala se německou občankou – a oficiálně se stala Židovkou. Její přátelé, kromě jiného i Otto Hahn, jí umožnili útěk do Švédska. Nebyla sama, zemi tehdy muselo opustit větší množství vědců.

Její situace nebyla jednoduchá. Prakticky přes noc byla připravena o milovanou práci, které podřídila celý svůj osobní život (nikdy se nevdala), o veškeré přátele i společenský život. Bylo jí právě 60 let. Ve Švédsku byla sice v bezpečí, nikoho tam ale neznala a co hůře - nemohla pokračovat ve svém výzkumu.

Vědecký svět přitom právě kráčel mílovými kroky směrem k dalším významným objevům. Otto Hahn, kterému se podařil prokázat Árijský původ, v Německu dál pokračoval v experimentech a s naší hrdinkou udržoval písemný kontakt. A byl to právě jeden z jeho dopisů, který ji ve švédském vyhnanství přivedl na onu důležitou myšlenku, díky které ji později celý svět nazýval „matkou atomové bomby“.

Hahn se jí svěřoval s výsledky experimentů. Ostřelováním uranu neutrony při nich vyvolalo vznik atomů barya. Původně přitom doufal, že se neutrony v jádrech uranu zachytí a přemění ho na některý z těžkých prvků.

Naše hrdinka byla první z fyziků, který si uvědomil, na čem se popisovaný jev zakládá. Neprodleně vypočítala, kolik energie se při rozpadu jader musí uvolnit, aby byly zachovány fyzikální zákony.

Vycházela přitom z toho, že atomové jádro uranu skutečně zachytí neutron, kterým bylo ostřelováno. Přitom přestane být jádro stabilní a rozpadá se na menší části. Objevila štěpení jádra. Navíc vypočítala, kolik energie se při štěpné reakci uvolní. V roce 1939 byly její poznatky zveřejněny a okamžitě vyvolaly obrovský zájem velmocí. Šlo jim samozřejmě o vojenské použití fyzikálního jevu.

Její celoživotní přítel, Otto Hahn, dostal v roce 1944 Nobelovu cenu za chemii. O roli naší hrdinky se nikdo nezmínil. Veřejnost se mohla o padesát let později dozvědět vpravdě neuvěřitelný důvod tehdejšího rozhodnutí. Naše hrdinka nedostala Nobelovu cenu proto, že „pouze“ vytvořila teoretické základy zkoumaného jevu a nezasloužila se o jeho praktický průzkum.

Lise Meitner nedostala Nobelovu cenu jen proto, že se neúčastnila praktických pokusů štěpení atomových jader. Nejspíše i proto ji vždycky zlobilo, když ji někdo nazýval „matkou atomové bomby“. Smrt velkého množství lidí po shození bomb na Hirošimu a Nagasaki, ji šokovala a od válečného využití štěpení atomových jader se vždy distancovala.

 

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 17.8.2017 8:00 | karma článku: 30,72 | přečteno: 1754x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Chandrayaan-3 a jeho přistání na měsíčním povrchu

23. srpna minulého roku přistál na Měsíci indický lunární modul Chandrayaan-3. Mise, která vypustila na povrchu Měsíce malé lunární vozítko, měla také zajímavé následky.

5.2.2024 v 8:00 | Karma: 21,20 | Přečteno: 318x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Hackmanit - jedinečný drahokam … a dozimetr

Hackmanit je příbuzný minerálu, která se jmenuje sodalit. Na rozdíl od něj má ale jednu zajímavou vlastnost - na světle mění svou barvu. Čím je to způsobeno?

1.2.2024 v 8:00 | Karma: 21,85 | Přečteno: 385x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Meteorit 2024 BX1 byl už nejspíš nalezen

Nedávno byl oznámen nález předpokládaných zbytků meteoritu 2024 BX1. Ten zazářil jako jasný bolid na noční obloze v noci z minulé soboty na neděli. (délka blogu 3 min.)

29.1.2024 v 8:00 | Karma: 19,96 | Přečteno: 392x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Meteorit 2024 BX1 zatím nebyl nalezen

V noci z 20. na 21. ledna se v Braniborsku objevil na nebi objekt, který zazářil jako nezvykle jasný bolid. Byl vidět z Lipska ale také z Prahy. (délka blogu 3 min.)

25.1.2024 v 8:00 | Karma: 18,86 | Přečteno: 339x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč mají výstražná světla modrou barvu?

Proč byla pro výstražný signál v silničním provozu zvolena modrá barva? Na vině je (a vás to nepřekvapí) ... fyzika (délka blogu 3 min.)

22.1.2024 v 8:00 | Karma: 29,05 | Přečteno: 773x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Díky čínské pomoci výroba dramaticky roste

4. května 2024

Premium Přes citelné západní sankce ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Tamní produkce zbraní se dramaticky...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Budoucnost válčení? Stíhačka řízená AI obstála v „boji“, vezla i šéfa letectva

3. května 2024  21:23

Americký šéf letectva Frank Kendall se poprvé proletěl experimentální stíhačkou F-16, kterou místo...

Hamás má týden na příměří, jinak Izrael vtrhne do Rafáhu, spekuluje Egypt

3. května 2024  19:28,  aktualizováno  21:13

Izrael dal palestinskému radikálnímu hnutí Hamás týden na to, aby přijal dohodu o příměří a...

  • Počet článků 972
  • Celková karma 19,86
  • Průměrná čtenost 1325x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.