Z čeho se šije oblečení - reflexní látky

Dnes bude řeč o speciálních látkách, které odrážejí světlo (někdy ovšem i teplo) jinak, než běžné textilie. Jak vzniká optický efekt na reflexním tkanině - a jak o ni pečovat? (délka blogu 3

Reflexní oblečení si oblíbili sportovci, kteří se pohybují potmě na neosvětlených silnicích, stejně jako módní designéři. U módy se jedná jen o vyjádření cíle nebo umělecké myšlenky, na silnicích ovšem reflexní nášivky, vrstvy nebo švy zachraňují životy. 

A tak dnes najdete takové speciální doplňky na botách, větrovkách, tričkách, kalhotách - ale také na batozích, taškách nebo speciálním vybavení do přírody. 

Existují dokonce i spreje, pomocí kterých se dá nanést reflexní vrstva na libovolné textilie. Dá se tak například vytvořit reflexní prvek na už hotovém a používaném dětském oblečení. Za denního světla je vrstva, nanesená na povrch látky, nenápadná. Efekt odrazu dopadajícího světla se projevuje až při přímém nasvícení ve tmě. 

Proč jsou některé látky opticky aktivní a odrážejí světlo, zatímco jiné ne? 

Když dopadá světelný paprsek na nějaký materiál, může dojít k několika různým situacím.

Světlo se může na povrchu materiálu rozptylovat. Dopadající fotony se odrážejí do různých směrů. Dochází k tomu proto, že plocha, od které se světelné paprsky odrážejí, není zcela rovná. Jevu se také říká také rozptylový odraz. To je případ všech běžných látek, nezávisle na tom, jakou mají barvu. 

V případě, že má materiál prakticky rovný povrch, se téměř všechny dopadající paprsky od povrchu materiálu odrážejí zpět podle zákona o úhlu dopadu a odrazu - a dochází k zrcadlení. 

Další situací je reflexe, kdy se světlo láme v mikročočkách, umístěných na povrchu materiálu - a  následně se vrací ke svému zdroji. 

A právě těchto fyzikálních zákonitostí využívají také tvůrci tkanin se speciálními optickými vlastnostmi. Na povrch látky se umisťují mikroelementy, které mají za úkol určitým způsobem odrážet dopadající světlo. Mohou to být malé pyramidy, které odrážejí světelené parsky od každé z svých čtyř fazet, nebo také sférické čočky, případně miniaturní perličky. Povrch mikroelementů se fixuje silikonovou vrstvou, která je chrání před poškrábáním, odřením a agresivními chemikáliemi.

Existují také textilie, které nemají souvislou povrchovou reflexní vrstvu - ale přesto mohou odrážet dopadající světlo. Jsou v nich totiž vetkána jednotlivá odrazivá vlákna. Efektivita  podobných materiálů je samozřejmě nižší než u materiálu se souvislou povrchovou odrazovou vrstvou, zato si uchovávají vzhled běžné nepotištěné látky. Vyrábějí se z nich často batohy nebo třeba speciální spacáky. 

Jak se starat o reflexní látku?

Samozřejmostí by mělo být praní při 30 °C. Čisticí prostředek (prášek na praní) by neměl obsahovat bělidla. Také sušit by se měly takové látky jen při mírných teplotách, nejlépe do 30 °C. 

Speciální látky, které odrážejí teplo

Podobně jako odrážejí reflexní látky světelné paprsky, může textilie odrážet také paprsky z jiné části elektromagnetického spektra. Existují látky, které díky speciální povrchové úpravě odrážejí… tepelné záření, tedy fotony z infračervené části spektra. Odrazivost se v tomto případě zajišťuje určitými vybranými typy minerálů. Může se například jednat o oxid titaničitý. 

Využití takových látek je nasnadě - zatímco optická odrazivost se využívá k ochraně a lepší viditelnosti, je odrazivost v infračervené části spektra vhodná hlavně pro oblečení, ve kterém nechcete prochladnout. Látka totiž reflektuje tělesné teplo zpět k majiteli. 

Výrobci dokonce experimentují s vývojem vláken, která budou mít minerálovou složku integrovanou v celém svém objemu, takže nebude potřeba potahovat textilie speciální vrstvou. Schopnost takové látky odrážet teplo se pak nebude snižovat ani opotřebením nebo častým praním. 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 19.5.2022 8:00 | karma článku: 15,34 | přečteno: 265x