Take on Mars. První lidé na Marsu!

První lidé už přistávají na Marsu – v počítačové simulaci. Vyvinula ji česká společnost Bohemia Interactive. Počítačová hra je dostupná na online portálu Steam.

„Nastup!“

„Mně se nechce!“

„Nastup! Nebo tě tady nechám!“

„Ale já mám natržený skafandr, nevím, jestli je to dobrý nápad…“

„Nastup! Jestli je to dobrý nápad můžeš přemýšlet cestou!“

Sedí sice vedle sebe na gauči, v duchu jsou ale pěkně daleko. Děti opustily rodnou planetu a právě kolonizují Mars. Díky nové počítačové hře.

 

Na první pohled upoutá zájmem o detail. Počítačový simulátor Take on Mars není jen další z nekonečné řady bezduchých akčních her. Tvůrci se naopak zvládli držet posledních poznatků, které nám o Marsu zprostředkovaly vesmírné sondy americké a evropské vesmírné agentury NASA a ESA. Pozoruhodný smysl pro reálnou situaci na Marsu dělá z obyčejné akční hry opravdovou simulovanou misi.

Simulátor začnete robotickým výzkumem. Postupně se můžete propracovávat od menších k větším marsovským vozítkům, zatímco plníte zadané úkoly. Zlatým hřebem je pak samozřejmě mise s pozemskou posádkou, která se (jak jinak) neobejde bez různých zápletek.

Hra se koncentruje na sedm destinací: navštívit můžete pás asteroidů, Marsovský měsíc Deimos a různé části povrchu samotného Marsu.

V čem se hra liší od reality

Od reálných roverů, které vyslala na Mars americká vesmírná agentura NASA, se rovery ve hře liší vyšší rychlostí. Skutečná marsovská vozítka se pohybují daleko pomaleji. Vozítka, použitá ve hře, se také dají ovládat v reálném čase, na rozdíl od roverů NASA, které dostávají úkoly dopředu, naplánované na celý den.

Hra přeskakuje samotné lety k Marsu. To mi připadá správné, protože detaily samotné cesty pozemské posádky k Rudé planetě zatím nejsou vyřešeny. Cesta navíc trvá řadu měsíců a není pro samotnou misi a hru příliš zajímavá.

Různé mise, různé cíle

Ke splnění všech úkolů, které na hráče čekají, je potřeba několika misí. Hráči mají k dispozici určitou technologii a sami vybírají vybavení svého aktuálního roveru. Vznikají tak různé varianty roverů a marsovských vozítek.  Hráči tak mimo jiné rozhodují o úspěšnosti mise.

Hra dovoluje destrukci roverů při neopatrné manipulaci. Odlomení kamer, pracovních přístrojů nebo solárních panelů není samozřejmě cílem mise. Do hry zasahuje virtuální ekonomika. Hráči musí vyplnit úkoly, které jim zajišťují financování dalších misí.

Určitě vás nadchne realistické zobrazení terénu Marsu, které je založeno na skutečných fotografiích, pořízených satelity NASA. Příjemným překvapením jsou také různé perličky, například v podobě staré sovětské sondy, kterou najdete v marsovském písku.

Počasí na Marsu není vždy příjemné a ve hře se s ním musí počítat. 

Celkový dojem

Hra nadchne reálným dojmem opravdové mise. Tam, kde se od reality odchyluje, je to v zájmu dynamiky hry. Ačkoliv byla hra vytvořena českou firmou, češtinu v ní budete hledat marně. Vlastně to nevadí. Angličtina, kterou hra používá, je jazykem, který používá jak americká tak evropská vesmírná agentura.

Celkový dojem ze simulátoru Take on Mars je příjemný. Hra je zajímavá a upoutala nejen dějem, ale také hlavně tím, že se drží reality a zahrnuje v sobě řadu detailů, které udělají radost každému nadšenci pro výzkum vesmíru.

Ani akčnost nepřijde zkrátka – a to hlavně při online hře s jinými účastníky. V jednom scénáři se může setkat až deset virtuálních průkopníků. 

 

 

 

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 23.3.2017 8:00 | karma článku: 20,72 | přečteno: 530x