Střípky sousedovic - integrace přistěhovalců a sharia v ulicích

Ztemnělou ulicí v centru města se nese tichý hovor. Hlouček chlapíků v oranžových vestách hlídá vchod do baru a herny, postojí také před místním kinem. Přestrojení muži oslovují náhodné průchozí a postaví se do cesty těm, kteří se snaží vejít do hospody. Proběhne výslech s následným doporučením motlitby v mešitě. Ti, kteří výzvu neposlechnou, se mají na co těšit, ne nadarmo jsou hlídkující v početní převaze ... Sci-fi nebo vize z akčního filmu? 

Ve Wuppertalu, německém městě, které ležícím na polovině cesty mezi Dortmundem a Kolínem nad Rýnem, se tato vize stala realitou. 

Skupina mladých salafistů se rozhodla zorganizovat provokační akci v ulicích města, oblékli oranžové vesty s nápisem "Sharia-Policie" a s úmyslem poukazovat na nevhodnost "německého" způsobu života, se utábořili v centru. Kontrolovali vchody do zábavních podniků. Jakou odezvu vyvolala tato provokace v řadách široké veřejnosti a v politice? Po právu jí byla věnována pozornost. Salafisté dosáhli svého - prezentovali se v očích veřejnosti jako obhájce dobrých mravů, které prý německé veřejnosti chybí. 

Pokud se existence samozvané justice (typu Sharia policie) odvíjí od argumentu "ochrany dobrých mravů", je něco v nepořádku. 

O tom, že je v dostatečně velké kontrolní skupině obyvatelstva možno registrovat morální úlety všeho druhu, myslím není potřeba pochybovat. "Není všechno zlato, co se třpytí", a tak se mezi příslušníky všech národů (nejen Němců) najdou všehoschopná individua, která jsou postrachem celého okolí, distributoři drog, zloději a kriminálníci nejrůznějšího ražení. Boj proti špatným mravům lze chápat jako vznešený cíl. Jak se ukázalo, je ale nepříjemně snadné tohoto faktu zneužít samozvanými ochránci pořádku a mravů, ať jsou z kteréhokoliv konce politického spektra. Paralelně se například za ochránce pořádku považují i "hnědá" německá pravicová uskupení.

Proč jsem se rozhodla napsat tento blog? Obyčejně se snažím politickým tématům vyhýbat. Myslím totiž, že nikdy neznáme všechny zákulisní informace daného dění, vždy jsme více či méně podrobeni mediální masáži, která se snaží (ať vědomě nebo nevědomě) pokřivit reálnou situaci ve prospěch jedné nebo druhé strany. Zaujmout kvalifikovaný postoj v takové situaci není možné, a proto lze reagovat jen emocionálně. Emocionalita mi není cizí, plýtvat jí ale na politiku, nepozvažuji za zdravé. 

Tentokrát dělám vyjímku proto, že mě zaujalo jedno z veřejných vyjádření, pozitivně kvitujících události z Wuppertalu. 

Zatímco německá oficiální politika provokaci samozvané Sharia-policie odsoudila, ozval se z kruhu německých muslimů následující argument: "Odsouzením daného jevu se podkopává mnohaletá snaha o intergraci přistěhovalců do německého způsobu života." 

Integrace. 

Zdá se, že jsem podstatu tohoto slova nepochopila. Dodnes jsem si myslela, že pod pojmem "integrace" se skrývá snaha přistěhovalců, přizpůsobit se místnímu způsobu života, snaha fungovat v rámci zákonů a zvyklostí, daných tradicí v určité lokalitě. 

Co chápe pod slovem integrace radikální muslim, když je pro něj odsouzení neautorizované samojustice ve jménu boha - podkopáváním snahy o integraci?

V momentě, kdy se pojem integrace přestává týkat evropského žebříčku hodnot, vzniká prostor pro třenice, jak bylo vidět poměrně nedávno přímo ve Wuppertalu. Místní pravicová uskupení zorganizovala jako odpověď na akci Shariapolicie své vlastní skupinky, které mají v ulicích města hájit pořádek. Jak z tohoto začarovaného kruhu ven? Na jednoduchá řešení typu "cizinci ven" nevěřím. 

Zdá se, že s aktivitami, podobnými akci ve Wuppertalu se budeme v blízké budoucnosti muset smířit. Ozývají se dokonce hlasy, které očekávají od podobných jevů pozitivní vliv na společnost. "Nechte Shariu řídit občanskoprávní spory muslimů", je jedním z těchto hlasů. "Ubude násilí v ulicích, vězení se vylidní, když bude Sharia rozhodovat o právních sporech mezi muslimy." 

Je tento názor reálnou možností řešit problém, vzniklý koexistencí dvou odlišných kultur, nebo je jen nevhodným optimismem, salámovou metodou, která by vedla k dalšímu zostření situace?

Co si o tom myslíte vy?

 

http://www.zeit.de/gesellschaft/zeitgeschehen/2014-09/scharia-polizei-wuppertal-salafisten

http://web.de/magazine/politik/besuch-scharia-polizei-wuppertal-30052706

http://www.spiegel.de/politik/deutschland/jakob-augstein-ueber-die-scharia-polizei-in-wuppertal-a-990982.html

http://www.zeit.de/gesellschaft/zeitgeschehen/2014-09/wuppertal-scharia-polizei-rechtsextreme

 

Autor: Dana Tenzler | pátek 12.9.2014 9:32 | karma článku: 24,79 | přečteno: 1349x