Proč se podobají tvary stromů a jejich listů?

Staré pravidlo říká, že se tvar stromu a jeho listí navzájem podobají. Z dálky tak lze rozeznat jabloň od hrušně a lípu od javoru. Je to pravda? A pokud ano, proč? (délka blogu 3 min.)

Na jednu stranu je to jistě pravda. Jabloně mívají spíše kulovité koruny a hrušně … hruškovité. Pravidlo, které říká, že se list stromu a jeho koruna tvarem navzájem podobají, má ovšem také určité výjimky. Koruna kaštanu například definitivně nemá tvar jeho listů. Čím je to způsobeno, není jisté. Každopádně se ale dá zhruba odhadnout jak tvar koruny, tak tvar listu podle podnebí, kterému je přizpůsoben. 

Vliv podnebí

Stromy, které rostou v horách, zažívají drsné podmínky. V zimě padá spousta sněhu, který se na stromě usazuje. Strom tak musí odolávat silnému zatížení. 

Horské stromy tedy mají tendenci vytvářet štíhlé koruny. Sníh se na takové koruně nemá kde ukládat a proto se větve pod jeho vahou nelámou. Protože se většinou jedná o  jehličnany, odpovídají také našemu pravidlu. Jejich “listy” jsou velice štíhlé - jsou to jehlice. Stejně tak mívají takové stromy poměrně štíhlé šišky.

Za pravidlem shody tvaru koruny a jehličí se tedy dá nalézt společný jmenovatel, sníh. 

V oblastech, kde je sice dostatek vody, zato ale celkem málo světla, přežívá nejlépe takový strom, který si vytvořil velké rozlehlé listy. Stejně tak se bude snažit, aby i jeho koruna byla co největší a co nejrozsáhlejší. 

V místech, kde je naopak málo vody, přežijí spíše ty, které mají pokud možno co nejmenší povrch koruny ve srovnání s jejím objemem. Takové stromy mají kulovitou korunu a podobně úsporné listy. Strom věnuje větší úsilí tvorbě dobrého a dlouhého kořenu a listy si vytváří spíše malé a nenápadné. 

Příroda si nemůže dovolit plýtvat zdroji tak, jako to rádi děláme my, lidé. Zároveň sama napovídá, jaký strom bude růst v oblasti, ve které začíná být nepříjemně sucho. Možná se v budoucnu budeme muset rozloučit s druhy, které mají plýtvavě široké listy a vysušenou krajinu úplně přirozeně ovládnou jiné druhy. Změny patří k životu. V minulosti Země se to stalo už mnohokrát. 

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 12.9.2019 8:00 | karma článku: 25,25 | přečteno: 1013x