Proč se nevyrábějí modří gumoví medvídci?

Všimli jste si, že v balíčku gumových medvídků nikdy nejsou modrá zvířátka? Proč se nevyrábějí modří gumoví medvídci? (délka blogu 3 min.)

Jeden z důvodů bude ten, že sladkosti mají připomínat svými barvami přírodní jídlo. Když naše jídlo vypadá přirozeně - jíme ho ochotněji. Jedli byste rádi porci bramborové kaše, která je obarvená na modro? 

Výrobce nepoužívá nepřirozené barvy také proto, aby cukrátka vypadala “zdravě” - tedy jako něco, co je přírodní a co můžeme bez obav mlsat v jakémkoliv množství. Do extrému to dohnala kampaň za bonbony “nimm2”, kde byla cukrová obarvená hrudka prezentována jako významný zdroj vitamínů. 

To ale není jediným důvodem. Problém totiž spočívá hlavně v tom, že modrým gumovým medvídkům nepřeje sama chemie. 

Chemie nemá ráda modré gumové medvídky

V přírodě se modrá barva v jídle opravdu vyskytuje, můžete namítnout. Každý zná modré zelí nebo třeba borůvky. Jejích povrch je předpisově a intenzivně modrý. 

To je sice pravda, šťáva ale už nemá onu sytou modrou barvu, jakou vykazuje povrch potraviny. Je spíš nafialovělá. Navíc - a to je pro výrobce sladkostí daleko větší problém - je tato barva velice nestálá. 

Pigmenty, které se v přírodních potravinách starají o modrou barvu, se jmenují anthokyany. V zasedacím pořádku přísad do jídla mají číslo E163. Jako barvivo se tyto sloučeniny používají i v limonádách, alkoholických nápojích, mléčných výrobcích, zmrzlinách nebo sladkostech. 

Není to ovšem jen tak ledajaké barvivo. Miluje převleky. Podle toho, jak kyselé nebo zásadité je jeho okolí, mění svou barvu od rudé, po fialovou, namodralou, zelenou nebo (v  hodně zásaditém prostředí) až žlutou. Například modré zelí, které samo o sobě vykazuje modro-fialovou barvu, zalité octem zčervená. Pokud na něj naopak nalijete louh - zezelená nebo dokonce zežloutne. 

Změna barvy je způsobena malými změnami v původní struktuře barviva. Kyselé prostředí vykazuje přebytek vodíkových iontů, které se mohou navázat do původní struktury barviva. Zásadité prostředí má spíše tendenci si nějaký ten vodík ze struktury barviva ukrást. 

Modré medvídky nemá rád ani zákazník

Výrobci sladkostí ovšem dnes už znají metodu, jak obarvit cukrovinky na modro, proto by nebyl problém vyrobit modré gumové medvídky. Ukázalo se ale, že o ně zákazník nemá zájem. Toleruje sice modré bonbóny, ale gumové medvídky v modré barvě nechce. Za to, že si nemůžeme koupit medvídky v modré barvě, tedy nakonec nemůže chemie, ale spíše psychologie. 

Není divu, že spotřebitelé upřednostňují jiné barvy. Ostatně ani v přírodě nenajdete moc čistě modrých plodů. 

Nejspíš je to proto, že modrá barva nenabízí dostatečně vysoký barevný kontrast v zeleném listí rostlin. Zvířata a ptáci tak mohou modré plody přehlédnout. Pro rostlinu se tím pádem nevyplatí investovat energii do takto zbarvených bobulí. A my lidé proto nejsme na modré jídlo zvyklí.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Dana Tenzler | pondělí 20.1.2020 8:00 | karma článku: 34,16 | přečteno: 2251x