Přepólování magnetického pole Země. Mýty a fakta (4)

Pokud budou poté, co dojde k přepólování magnetického pole Země, ještě existovat klasické kompasy, budou mít problémy. A nebude to tím, že by nenašly nový severní pól. 

Problémy kompasů

Kompas se dá popsat poměrně jednoduše. Skládá se z krabičky s průhledným vrchním sklem, naplněné tekutinou. V ní se na hřídelce pohybuje zmagnetizovaná ručička, která ukazuje, kterým směrem se nachází magnetický pól. 

Jedna věc ovšem není na první pohled vidět: aby se ručička mohla stáčet k severu a nedrhla, musí být vyvážená. A právě vyvážení bude základním problémem kompasu v případě, že proběhne změna v magnetickém poli Země. 

Magnetické pole

 

Obrázek: Magnetické pole kolem sférického dipólového magnetu, podobnému Zemi. Zdroj: MikeRun, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons, https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/19/VFPt_Earths_Magnetic_Fi

Obrázek znázorňuje magnetické pole Země. Z jeho severního pólu (který se dnes nachází v blízkosti jižního geografického pólu naší planety) vycházejí pomyslné siločáry. Ty obklopují Zemi a vracejí se do nitra Země na pólu jižním (ten se nachází v blízkosti severního geografického pólu Země). 

Už na první pohled si všimnete, že siločáry neprobíhají vodorovně nad zemským povrchem, ale v každém pomyslném bodě na povrchu Země mají svůj vlastní úhel sklonu. 

Nejspíš by se dal zjednodušeně popsat coby vzlétající, volně letící nebo přistávající papírová vlaštovka. Na severní polokouli vlaštovka přistává, na rovníku letí vodorovně a na jižní polokouli vzlétá. 

Střelka kompasu se orientuje k severu ne proto, že by nám chtěla ukázat směr, ale proto, že ji k tomu nutí všudypřítomné magnetické pole Země. 

Znamená to, že se otáčí nejen k příslušnému pólu, ale snaží se přizpůsobit také aktuálnímu sklonu magnetických siločar. 

Proto jsou kompasy vybaveny závažíčkem, které bývá umístěno na jižní část jejich střelky. Závažíčko vyrovnává sklon střelky tak, aby nedrhla a kompas pracoval spolehlivě. Pokud se vám dostane do rukou levný kompas, nebo takový, který byl vyroben pro jinou část naší planety, nejspíš z něj nebudete mít velkou radost. Střelka se bude neustále zadrhávat, protože není vyvážená. A tak jsou například kompasy, které byly vyrobeny pro severní polokouli, nevhodné pro polokouli jižní. 

Na samotném magnetickém pólu pak střelka kompasu nefunguje vůbec. Pokud by byla volně zavěšená v prostoru, zaujala by svislou polohu. 

Problém po přepólování

To také vysvětluje, co bude problémem pro staré kompasy po přepólování naší planety. Poté, co se ze severního pólu stane jižní, změní se také směr magnetických siločar. Na severní polokouli budou stoupat a nikoliv klesat. Střelka kompasu se zařídí podle nich. Vzhledem k tomu, že má už dnes zatíženou jižní část, sklon ještě zesílí. Kompas bude zadrhávat. 

Kompasy lze samozřejmě vybavit posuvným závažíčkem nebo jinou kompenzací sklonu střelky. A lidstvo bude mít zajisté daleko naléhavější problémy. A my sami? Nám postačí vědět, že na stopovací hru do Austrálie si náš evropský kompas brát nemusíme. Budou s ním jen potíže… 

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 14.10.2021 8:00 | karma článku: 23,41 | přečteno: 635x