Předpověď počasí pomocí signálu mobilní sítě

Už se vám někdy stalo, že jste zmokli při grilování, zatímco o pár set metrů dál nespadla ani kapka? Jak ale zjistit dopředu, že se právě k vám blíží přeháňka tak lokální, že ji nezaznamenaly žádné centrální meteorologické stanice

Překvapivě může pomoci mobilní telefon a (to vás jistě nepřekvapí) - fyzika. 

Lokální průtrž mračen…

… vás může překvapit i v centrální Evropě, která je pokrytá poměrně hustou sítí meteorologických stanic. V Německu je center 18 a ve Švýcarsku jich je například pět. 

Je tedy jen logické, že vědci hledají způsob, jak předpovědi srážek zpřesnit. V Evropě jde nejspíš převážně jen o pohodlí. V dnešní době sucha a v oblastech, kde je sucho dlouhodobé (některé africké státy apod.) je ovšem přesná předpověď blížícího se deště daleko důležitější. 

Na dešťovou přeháňku se pak dá připravit a cennou vodu včas zachytit do nádrží. 

Pomoci má něco, co by člověk možná nečekal - mobilní telefony. 

Poruchy signálu

Trik spočívá v tom, že se využije údajů o poruchách signálu.

Jistě není žádnou novinkou, že se kvalita mobilního signálu řídí nejen vzdáleností k základně na vysílacím stožáru, ale například také … počasím. Když je deštivo nebo dokonce sněží, bývá signál slabší. 

Ruší ho nepatrné kapičky vody, vznášející se ve vzduchu - ty mají totiž shodou okolností velikost, která zhruba odpovídá délce předávaných elektromagnetických vln. Čím intenzivnější je déšť, tím více je signál rušen. 

To, co je pro mobilní operátory a jejich zákazníky nepříjemné, se dá na druhé straně využít k velice přesnému a hlavně doslova bleskovému sledování i malých lokálních srážek. 

Zpráva o poklesu signálu mezi dvěma stožáry se základnovými stanicemi a její vyhodnocení netrvá ani minutu. Znamená to, že se tak dá vytvořit prakticky live mapa srážek po celém území, na kterém jsou umístěny stožáry a kde se pohybují lidé s mobilními telefony - a ta obsahuje daleko více údajů než oficiální zprávy meteorologických stanic. 

“Roztáhněte si deštník, za minutu bude pršet.”

Zdá se, že k přesnějšímu předvídání dešťových přeháněk nepotřebujeme ani novou a drahou technologii, ani personál, který by ji měl obsluhovat. 

Stačí vyhodnotit data, která už nyní mají operátoři mobilních sítí - údaje o tom, jakou hodnotu má aktuálně signál mezi dvěma stožáry. Dat je dokonce tolik, že vědci museli použít k jejich zpracování umělou inteligenci. Naučili ji také rozlišovat mezi oslabením signálu způsobeným deštěm a různými poruchami, které vyvolaly jiné povětrnostní vlivy. 

Mám tedy pro vás jednu dobrou a jednu špatnou zprávu. 

Ta dobrá zpráva je ta, že možná není daleko doba, kdy vám váš mobilní telefon dá radu, uvedenou v předchozím nadpisu a vyzve vás, abyste vytáhli deštník, protože brzy zmoknete. Špatná zpráva je - že nejspíš podobnou předpověď lokálního počasí nezvládnete sami jen se svým osobním telefonem. 

  

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 18.1.2021 8:00 | karma článku: 23,09 | přečteno: 470x