Mise MMX a přístroje, kterými bude zkoumat marsovské měsíce

MMX (Martian Moons eXploration) je mise, která má v blízké budoucnosti prozkoumat měsíce Marsu. Mimo jiné má určit, jak vznikaly. Vědci plánují nabrat povrchový materiál z Phobosu a přivést ho zpět na Zemi. (délka blogu 5 min.) 

Co se dá zjistit z materiálu marsovských měsíců?

Zjednodušeně by se dalo říci, že se materiál kosmických těles liší podle toho, jakým způsobem vznikala. Jiné složení má kometa, která do vnitřní Slunečn soustavy doputovala z jeho okrajových oblastí - a jiné naopak asteroid, který vznikl nedaleko Marsu. Na takové rozdíly se chtějí vědci zaměřit. 

Kromě shromažďování vzorků bude MMX samozřejmě také provádět dálkový průzkum Marsu a jeho měsíců pomocí hned několika přístrojů, umístěných na palubě orbitální sondy.

TENGOO

TENGOO je zkratka pro „TElescopic Nadir imager for GeOmOrphology“. Bude to širokoúhlý fotoaparát k pro pozorování povrchu měsíce. Bude pořizovat snímky ve viditelném světle - podobně jako každý běžný fotoaparát. Bude ovšem identifikovat různé vybrané vlnové délky. Jejich porovnáním budou moci vědci přímo rozeznávat různé povrchové materiály.

LIDAR

… bude nástroj k pozorování tvaru povrchu martského měsíce. LIDAR ho bude zkoumat pomocí laserového paprsku, odrážejícího se od pevného povrchu. Díky němu pak vědci určí nadmořskou výšku a jednu důležitou vlastnost: albedo. Různé materiály totiž mají různou schopnost odrážet paprsek. Když mluvíme o viditelném světle, jsou materiály s nízkým albedem tmavé a ty s vysokým naopak světlé. Tato informace přispěje k identifikaci povrchového materiálu. 

MIRS

MIRS je zkratka pro „MMX infračervený spektrometr“. Jedná se o přístroj, který má pomoci určit vlastnosti minerálů tvořících marťanský měsíc. Bude provádět spektroskopická měření ve spektrálním pásmu 0,9 - 3,6 mikrometrů. Pomocí takových měření se dá zjistit existence vody, vodu obsahujících minerálů a organických látek. Vědci se pak mohou rozhodnout, kam umístit rover, aby mohl nasbírat co nejzajímavější vzorky. MIRS je vyvíjen ve Francii. 

MEGANE

Zkratka MEGANE označuje „Průzkum Marsu a měsíce pomocí paprsků GAmma a NEutronů“. Jak už název napovídá, jedná se o přístroj, který pracuje s ionizujícím zářením. Bude pozorovat změny, vyvolané v atomech na povrchu měsíce Marsu a určí tak složení hlavních prvků materiálu. Tento přístroj je vyvíjen ve spolupráci s NASA. 

CMDM

CMDM je zkratka pro „Circum-Martian Dust Monitor“. Má se věnovat prachu, nacházejícímu se v oblasti Phobosu. Má měřit zrnka o velikosti kolem 10 mikrometrů nebo i větší zrnka. Vědci tak budou moci určit frekvenci srážek, při kterých se vytváří prachová komponenta, stejně jako usazování prachu na povrchu měsíce. 

MSA

MSA znamená „Mass Spectrum Analyzer“. Přístroj bude měřit hmotnosti iontů, které se vyskytují v blízkosti měsíce. Tím se dají určit chemické prvky, ze kterých se měsíc skládá. Bude se tak identifikovat přítomnost ledu v materiálu měsíce, ale také například iontů, které pocházejí přímo z marsovské atmosféry. Mars je totiž tak málo hmotný, že si nedovede udržet svou atmosféru - a ta neustále uniká do kosmu. 

 

Příště: Jsou měsíce, obíhající Mars, spíše zachycené asteroidy? 

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 27.9.2021 8:00 | karma článku: 13,01 | přečteno: 138x