Minerál, ze kterého vám nikdo šperk neudělá

Je překrásný. Není radioaktivní, přesto je tak nebezpečný, že se z něj nikdo šperky dělat neodváží. Minerál lopezit a jeho vlastnosti. (délka blogu 5 min.)

Lidé se často bojí radioaktivity. Právem i neprávem. Přitom je kolem nás spousta věcí, které jsou ještě nebezpečnější. Je jím například nápadně rudě zbarvený krystal, který se vám možná někdo bude snažit prodat do vaší sbírky minerálů. V jeho případě platí doslova: ruce pryč!

Lopezit

V  přírodě se vyskytuje ve formě maličkých krystalů. Protože je ale tak nádherně barevný, svádí některé producenty sběratelských minerálů k falšování. Setkáte se pak se středně velkými, ohnivě rudými krystaly, posazenými například na sádrovci. (foto takového exempláře najdete zde:https://www.pinterest.de/pin/508343876660568435/

Lopezit ovšem doprovází jeden velký problém. Obsahuje chemický prvek chrom - a nejen to. Chrom je v něm v takovém stavu, v jakém je pro náš organismus jedovatý. 

Není chrom jako chrom

S chromem se můžete setkat ve třech formách. Jako čistý kov je poměrně inertní a rozpouští se jen v silných kyselinách, není tedy primárně nebezpečný. Chrom ale také tvoří sloučeniny - a tady je situace jiná. 

Chrom se může vyskytovat v několika různých stavech (kdy jeho atom odevzdal do okolí různé množství elektronů), stabilní jsou ale jen dva. A tak se můžete setkat se sloučeninami, ve kterých chybí chromu tři elektrony - a takovými, ve kterých jich chybí hned šest.

Zatímco se o chromu 3+ vedou dlouhé nezáživné debaty o tom, jestli do lidského těla patří nebo nepatří… je situace u chromu 6+ naprosto jednoznačná. Je prudce jedovatý, karcinogenní a mutagenní. Kromě toho vyvolává dermatitidu, která se špatně léčí. 

Chrom 3+ je málo nebezpečný hlavně proto, že jsou jeho sloučeniny ve vodě téměř nerozpustné (rozpustnost oxidu se pohybuje v řádu 10^-31 g/l). To znamená, že i když věříte léčitelům, že nutně potřebujete pro své zdraví doplněk stravy s tímto druhem chromu, projde vámi bez úhony, protože se nemůže rozpustit v tělesném vodním prostředí.  

U chromu 6+ to vypadá jinak. Jeho oxid se ve vodě rozpouští velice rád - v jednom litru vody se dá při 20 °C rozpustit až 1854 g látky - tedy skoro dva kilogramy! 

Nebezpečný krasavec lopezit

Vraťme se zpátky ke krásným rudým krystalům lopezitu. Tušíte správně - je sice na pohled neodolatelný, skrývá se v něm ale právě ten druh chromu, který vůbec není zdravý. 

Lopezit je chemicky dichroman draselný. Nejen samotný minerál, ale dokonce jeho chemický vzorec je příjemný na pohled.

Tím ale jeho pozitiva končí. I on se dobře rozpouští ve vodě, i když ne tak ochotně, jako oxid (stejně valentního chromu 6+). 

V jednom litru vody se dá při normální pokojové teplotě rozpustit až 123 g dichromanu. Právě proto se na trhu mohou objevit poměrně velké a opticky zajímavé krystaly minerálu - jsou vytvořeny uměle, krystalizací z vodního roztoku. 

Pro manipulaci s minerálem to pak znamená, že už samotný pot na vašich prstech látku rozpustí. A nejen to, jedovatý chrom je schopen difundovat kůží do nitra organismu. Kromě toho je více než pravděpodobné, že stopy chromu na kůži přenesete při běžné manipulaci do jídla nebo pití a tím se otrávíte. Na místě je tedy heslo “ruce pryč od lopezitu” - a to doslova. 

Tím se také vysvětluje, proč se lopezit navzdory svým optickým vlastnostem nikdy nepoužíval a nebude používat jako kámen ke zhotovení šperků. Už k samotnému přemisťování takových kamenů jsou nutné gumové rukavice. 

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 27.7.2020 8:00 | karma článku: 35,46 | přečteno: 1856x