Majorica-perly, napodobenina, která je v mnohém lepší než originál

Jsou překrásné a na první pohled vypadají jako pravé. Perly, které se začaly vyrábět na španělském ostrově Mallorce jsou sice jen důmyslnou imitací, jsou ale odolnější než originál. (délka blogu 5 min.) 

Říká se jim majorica perly. Skutečným perlám se podobají k nerozeznání (rozdíly jsou vidět jen pod mikroskopem). A co víc - v mnohém je ještě předčí. Může za to jejich složení. Jsou tvořeny skleněnými korálky, potaženými tenkou vrstvou materiálu, imitujícímu perleť. Díky tomu mají jedinečné vlastnosti. 

Průhledné skleněné jádro je schopné odrážet a lámat světlo. Perleťová vrstva se skládá z organické složky hodně podobné té, která se nachází v pravých perlách. Díky speciální technologii se při výrobě této umělé perly vrství mikroskopické částečky na povrchu výrobku tak, že výsledný optický efekt odpovídá pravým perlám, vytvořeným perlorodkami. 

Takto vyrobené perly mají zároveň jednu zajímavou vlastnost. Jsou daleko méně náchylné k poškození chemickými vlivy, kosmetikou, UV zářením, mechanickému poničení apod. 

Majorica perly tak patří k těm výrobkům, které svými vlastnostmi originál nejen napodobují, ale dokonce převyšují kvalitu pravé a přírodní předlohy. Podobně jako u syntetických drahokamů jsou i syntetické perly samozřejmě levnější než originál. Dá se jich totiž vyrobit daleko víc, než nabízí přírodní zdroje. 

Název majorica perel

Tyto imitace dostaly název podle místa, kde se začaly vyrábět. Měl mimo jiné evokovat, že se jedná o skutečné perly, lovené z moře v blízkosti středomořského ostrova. Dnes se vyrábí především ve Španělsku, mohlo by se jim tedy klidně říkat “španělské”. 

Produkce perel

Technologii, kterou se tyto umělé perly vyrábějí, vyvinul německý inženýr Eduard Bedřich Hugo Heusch. V roce 1890  si  ji dal dokonce patentovat. 

Továrnu na perly otevřel v roce 1902. Počátkem třicátých let už měla přes 1000 zaměstnanců. Výrobu nepřerušila ani druhá světová válka - tak oblíbené byly její produkce na světovém trhu. Dobu své největší slávy zažila manufaktura koncem osmdesátých let.

Materiál perel

Zatímco se pravé perly skládají z aragonitu (což je varianta vápence CaCO3) a conchiolinu, (proteinu vylučovaného perlorodkou), je součástí majorica perel skleněné jádro, organický materiál (většinou rybí šupiny) a velice jemně mletý písek. 

Jakkoliv se zdá být takové složení exotické, zaručuje stabilitu barev perel i odolnost vůči mechanickému i chemickému poškození - a to v daleko větší míře, než je obvyklé u perel přírodních. 

Výroba perel

Výroba těchto umělých perel je na rozdíl od levných plastových imitací značně náročná. 

Zahrnuje kolem 30 různých operací. Na skleněné jádro se postupně nanáší další a další vrstvy umělé perleti, každá z nich se vytvrzuje a perla se následně brousí a leští. 

Díky tomu, že se v majorica perlách nenachází protein, který používá perlorodka ke vzniku perly, nemůže materiál perel vysychat. Kromě toho neobsahuje tolik pór, kterými by mohly do materiálu vnikat chemikálie, které by ho mohly poškodit. To dělá perly velice odolnými. 

Ke každému šperku s majorica perlou dostanete certifikát, který zaručuje, že máte v ruce sice umělý, ale hodnotný materiál - a ne levnou plastovou napodobeninu, která se rychle poškodí. 

 

 

 

 

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Dana Tenzler | pondělí 26.10.2020 8:00 | karma článku: 25,62 | přečteno: 2075x