Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je vesmír skutečně tak barevný jako na fotografiích?

Kdo by je neznal, pestrobarevné obrázky dalekých mlhovin. Je vesmír skutečně tak barevný jak je vidět na fotografiích? (délka blogu 5 min.)

Jak vypadá vesmír? Zdánlivě jednoduchá otázka. Každý přece zná fotografie nebe plného hvězd, Mléčné dráhy, pestrých mlhovin nebo galaxií. Obrázky a fotografie jsou jedna věc. Jak ale vypadají tyto útvary ve skutečnosti? Kdybychom vsedli do pomyslné rakety a letěli se na ně podívat - viděli bychom pouhýma očima vesmír tak, jak ho ukazují barevné fotografie?

Barva hvězd

Když uvažujeme o jejich barevnosti - vyskytují se ve vesmíru dva druhy objektů - barevné a nebarevné. K těm, které mají skutečně nějakou znatelnou barevnost, patří hvězdy. Jejich barva se určuje teplotou hvězdného povrchu.

Základní vlastností hvězd je jejich schopnost vyzařovat světlo. Je to vlastnost, která je společná všem objektům teplejším než nula Kelvinů. Odlišný je jen druh „světla“ (tedy elektromagnetického záření), které různě horké objekty vyzařují. Jejich emise se liší jak množstvím, tak vlnovou délkou.

Fyzikálně se situace označuje jako vyzařování tzv. absolutně černého tělesa. Černým se nazývá proto, že takové pomyslné těleso pohlcuje veškeré záření, které na něj dopadá. Pokud tedy něco vyzařuje, jedná se jen o záření, které pochází z něho samého a nejedná se například o světlo, pocházející z jeho okolí – světlo, které by se odráželo od jeho povrchu.

Záření, které pozorujeme u absolutně černého tělesa, je závislé na jeho vlastní teplotě. Přitom se nejedná o nějakou specifickou vlnovou délku – absolutně černé těleso vyzařuje v širokém pásmu spektra, v závislosti na teplotě je ale jedna vlnová délka intenzivnější než ostatní.  

Na horním obrázku je vidět poloha maxima záření při různých teplotách.

Chladnější hvězdy, které mají například povrchovou teplotu kolem 3000 Kelvinů (viz červená křivka), vyzařují maximum záření v infračervené oblasti. To je záření, které svýma očima vnímat neumíme, registrujeme jej ale například kůží jako „teplo“. Taková hvězda vyzařuje určité množství záření také ve viditelné části elektromagnetického spektra. Je ho ale méně než infračervené složky. Největší množství jejího viditelného záření pak připadá na červené světlo, zatímco modrého je minimum.

Při dopadu do našeho oka se všechny složky viditelného světla skládají. Výsledný dojem závisí na tom, která vlnová délka má převahu. U chladnějších hvězd je výsledným dojmem načervenalé světlo.

Podobná situace nastává u namodralých hvězd. Jediný rozdíl spočívá v tom, že se maximum, které tyto hvězdy vyzařují, nachází na opačné straně viditelného spektra, v ultrafialové oblasti. Ta sousedí s modrou částí spektra. Většina viditelného světla, které registrujeme v záření těchto hvězd, má tedy modrou barvu. Načervenalého světla vyzařují minimum.

Složením všech vlnových délek, které dopadají do našeho oka pak vznikne dojem namodralého světla.

Uprostřed viditelné části elektromagnetického spektra leží zelená barva. Bylo by tedy jen logické, aby hvězdy se střední teplotou měly zelenou barvu. Když se ale podíváte na nebe, zelené hvězdy tam nenajdete.

Světlo, které vnímáme očima, se totiž skládá ze všech dopadajících vlnových délek.Naše oči pak vnímají světlo, které se skládá ze srovnatelného množství všech viditelných vlnových délek, jako bílé.

Na nebi tedy vidíme vedle načervenalých, evtl. nažloutlých nebo namodralých hvězd také bílé hvězdy. Tím se jejich barevné možnosti vyčerpaly.

Kdybychom tedy prolétali v hypotetické raketě kolem cizích hvězd, viděli bychom skutečně barevné objekty, i když je jejich barevná škála poněkud omezená.

Barvy mlhovin

Ironií osudu je to, že právě ty útvary, které znáte z fotografií jako pestrobarevná, abstraktní až umělecky působivá díla, jsou ve skutečnosti nebarevné. Kdybychom kolem nich měli letět v naší pomyslné kosmické lodi - nejspíše bychom si jich vůbec nevšimli.

Na vině je, jak jinak - fyzika.

Skládají se sice z obrovského množství plynu a prachu, jejich materiál je ale silně zředěný. V těchto a podobných útvarech se dokonce nachází ještě méně hmoty než ve vakuu, uměle vyrobeném pro vědecké experimenty na Zemi.

To, že je přesto vidíme, zachycujeme jejich záření a rozeznáváme jejich tvar, je způsobeno jejich velkou vzdáleností od nás - tedy od pozorovatele.

Také jejich barvy nejsou opravdové. Typická fotografie mlhoviny vzniká tak, že vědci fotografují podobné objekty s pomocí různých filtrů a snímky pak skládají dohromady.

Mohou tak vyfotografovat mlhovinu nejprve v červeném pásmu, pak v modrém a v zeleném, tak jak byl to dělala běžná digitální kamera. Astronomové mají k dispozici ale také jiné filtry. Mohou se tak dozvědět, jak silně září objekt v radiovém, mikrovlnném, infračerveném nebo třeba v ultrafialovém spektru.

Všechny tyto snímky se pak dobarvují a skládají tak, že výsledkem je pestrobarevná fotografie.

Oblíbená je například paleta, kterou používá také Hubbleův vesmírný teleskop. Temně rudá barva v ní přísluší ionizované síře, červená ionizovanému vodíku, tyrkysová patří ionizovanému kyslíku. Díky takové paletě se dá lépe rozeznat složení jednotlivých částí objektů. S pravými barvami dané mlhoviny už ovšem fotografie nemá nic společného, jakkoliv je pestrá a krásná na pohled.

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 15.2.2018 8:00 | karma článku: 29,61 | přečteno: 1655x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Jak se vyvíjejí mladé planety?

Jaký osud čeká na mladé planety, které krouží kolem hvězd, podobných Slunci? Vědci objevili v našem vesmírném sousedství hvězdu, která nabízí další střípek do mozaiky našich znalostí. (délka blogu 4 min.)

15.1.2024 v 9:06 | Karma: 17,69 | Přečteno: 210x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co je nového v závodech o Měsíc?

Probíhá nový závod o přistání na Měsíci. Kdo ho tentokrát vyhraje? O přistání se tentokrát pokoušejí jak státní tak soukromé vesmírné společnosti. (délka blogu 4 min.)

11.1.2024 v 8:00 | Karma: 21,44 | Přečteno: 287x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Nový rentgenový satelit - tentokrát vypuštěný ISRO

Indická organizace pro kosmický výzkum ISRO přivítala Nový rok startem satelitu XPoSat s 10 dalšími vědeckými projekty. Satelit bude zkoumat rentgenové záření. (délka blogu 4 min.)

8.1.2024 v 8:00 | Karma: 17,04 | Přečteno: 177x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Měla kdysi Venuše svůj vlastní měsíc?

O teorii, podle které by mohla mít naše sousední planeta Venuše kdysi průvodce - velký měsíc, který zbrzdil a poté dokonce otočil její rotaci. (délka blogu 5 min.)

4.1.2024 v 8:00 | Karma: 23,40 | Přečteno: 326x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co se stane s CD nebo se sáčkem od chipsů v mikrovlnné troubě

Některé předměty do mikrovlnky nepatří. Pokusy, které byste s mikrovlnkou rozhodně dělat neměli. (délka blogu 4 min.)

1.1.2024 v 8:00 | Karma: 33,86 | Přečteno: 3749x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

I na čarodějnice padaly rekordy. Nejtepleji bylo severně od Prahy

30. dubna 2024  18:41

Na 24 ze 168 stanic fungujících alespoň 30 let v úterý, poslední den měsíce dubna, kdy se tradičně...

Chci víc peněz na vědu i bezúročné půjčky pro doktorandy, říká nový ministr

30. dubna 2024  15:37,  aktualizováno  18:29

Pavel Tuleja, který má být příští týden jmenován novým ministrem pro vědu, výzkum a inovace za TOP...

Green Deal nikdo nezmění. Vnímejme ho jako příležitost, radí Pavel Telička

30. dubna 2024

Premium Česká republika slaví 20. výročí vstupu do EU. Pavel Telička tehdy český vstup v Bruselu...

Von der Leyenová s kampaní navštívila Prahu, na Národní třídě čepovala pivo

30. dubna 2024  17:58

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v souvislosti s předvolební kampaní Evropské...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

  • Počet článků 971
  • Celková karma 19,86
  • Průměrná čtenost 1327x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.