Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jakým způsobem škodí uranová munice?

V diskuzi u minulého blogu padla zajímavá otázka - je uranová munice škodlivá? Zdá se, že opravdu je, ale nemůže za to radioaktivita, kterou si většina z nás spojuje s pojmem “uran”. (délka blog

Když se řekne uran, vybavíme si nejspíš atomovou bombu. Uran má ale v armádě ještě jinou úlohu - používá se jako přísada oceli v běžné munici. Důvod je jednoduchý. Uran je skoro téměř dvakrát těžší než olovo a propůjčuje munici zajímavé vlastnosti. Jeho použití má ale také určité zdravotní riziko. 

Munice s ochuzeným uranem

Hlavním hrdinou “uranové” munice je tzv. ochuzený uran. Ten obsahuje jen asi 0,3 procenta štěpného materiálu. Ochuzený uran je vlastně odpad při výrobě štěpného uranu. Aktivita ochuzeného uranu (aktivita ?-záření 15 000 Bq/g je asi o 40 % nižší než u přírodního uranu) neslouží žádnému vojenskému účelu. Studie ale ukazují, že ochuzený a přirozeně se vyskytující uran jsou podobně toxické. 

Právě kvůli jeho toxicitě a částečně také radioaktivitě jsou zbytky uranu v munici považovány za zdravotní riziko pro civilní obyvatelstvo. Ne nadarmo je uranová munice spojována se syndromem války v Iráku. Ve zprávě IPPNW z roku 2017 se dokonce tvrdí, že uranová munice zvyšuje riziko onemocnění rakovinou. 

Vzhledem k tomu, že je ochuzený uran vlastně svým způsobem odpadní látka, je také daleko levnější než alternativa - wolfram, který používá například německý Bundeswehr. 

Uranové izotopy

Na naší planetě se uran přírodně vyskytuje jen ve třech variantách - izotopech. Ty se vzájemně liší počtem neutronů v jádře. Každý z izotopů je radioaktivní, rozpadá se samovolně, zatímco vznikají různé lehčí chemické prvky. Ale jen jeden z nich (uran-235) má takovou aktivitu a vlastnosti, že se dá použít jako tzv. štěpný uran, tedy palivo pro jaderné elektrárny nebo aktivní látka pro výrobu jaderné bomby. 

V přírodním uranu je tohoto izotopu nevelké množství - zhruba 0,7 procenta. Pro civilní palivové tyče se obohacuje na 3 - 3,75 procenta. Co se týká jaderných zbraní, tam musí být tento izotop ještě koncentrovanější - přes 90 procent. 

Při produkci jedné tuny civilního jaderného paliva se vyprodukuje přibližně 7,4 tuny „odpadního“ ochuzeného uranu (zdroj: firma URENCO, která se obohacováním uranu zabývá profesionálně).  Podle Světové jaderné asociace bylo v roce 2016 na celém světě registrováno zhruba 1,6 milionu tun ochuzeného uranu. Ročně ho navíc přibývá kolem 50 000 tun.

Uran může být prospěšný i škodlivý

Uran je téměř dvakrát hustší než olovo. Až do 80. let minulého století ho někteří výrobci letadel používali jako závaží ke stabilizaci křídel. Dnes se používá ke stínění zdrojů záření při průmyslovém testování různých materiálů ale také při výrobě pancéřování tanků. Přitom se vrstva uranu vkládá mezi dvě vrstvy pancéřové oceli.

Na první pohled se také může zdát paradoxní, že se zároveň používá jako přísada k materiálu munice, která pancíř proráží. Moderní granáty s ochuzeným uranem umí například proniknout až metrovým pancířem. Zasluhuje se o to speciální vlastnost kovového uranu - je tak silně reaktivní, že při kontaktu se vzdušným kyslíkem začne hořet.

Dokud je munice nepoužitá, chrání pouzdro uran před kontaktem se vzduchem. 

Při zasažení cíle se ochuzený uran rozpadne na malé úlomky - někdy je to jen deset procent materiálu munice, jindy se ho rozpadne na jemný prach až 70 procent. Je to právě tento jemný prach, který následně může způsobovat ekologické škody a zdravotní problémy.

Největším problémem přitom není samotná uranová radioaktivita. 

Ochuzený uran vyzařuje alfa částice. Dokud se nachází vně těla, není vyloženě nebezpečný - tyto částice jsou poměrně velké a zastaví je proto už  list papíru nebo svrchní (mrtvá) vrstva kůže. Problematická je jen kontaminace alfa-zářičem. Může k ní dojít například vdechnutím jemného uranového prachu. Možná je také kontaminace čerstvými krvácejícími ranami. 

Daleko horší než jeho radioaktivita je ale chemická toxicita uranu. Uran je těžký kov podobně jako olovo, kadmium nebo rtuť - a je tedy také podobně toxický. 

Přitom jsou různé sloučeniny uranu také různě nebezpečné. Obecně se dá říci, že nejhorší jsou pro naše zdraví (ve vodě) rozpustné sloučeniny těžkých kovů. 

A tak jsou poměrně špatně rozpustné oxidy daleko méně škodlivé, než snadno rozpustné uranové soli. 

Prach z uranové munice nezůstává dlouho beze změn. Poté, co se dostal do půdy, začíná pomalu zvětrávat. Z původně nerozpustných částeček se tak stávají dobře rozpustné a tedy zdraví škodlivé sloučeniny. 

Ty se dostávají do podzemních vod a mohou být následně absorbovány rostlinami. Tak se dostávají do potravního řetězce.

Škody, které uran způsobuje, jsou známy z pokusů na zvířatech. Bylo u nich zjištěno například poškození ledvin. Snadno rozpustné soli uranu škodí také v játrech a plicích. Navíc jsou to neurotoxiny a mohou způsobovat onemocnění imunitního systému.

Pokud se uran dostane do materiálu kostí, poškozuje buňky kostní dřeně. 

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 27.3.2023 8:00 | karma článku: 34,03 | přečteno: 1169x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Egyptská modř

Seriál (o malířských barvách) se bude zabývat zajímavostmi ze světa pigmentů. Čím nejlépe začít? Jedním z nejstarších, lidmi uměle vyrobených pigmentů. Umělci ho používali už před několika tisíciletími.

30.5.2024 v 8:00 | Karma: 16,81 | Přečteno: 190x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Hledání helia v exosférách exoplanet

Kolem hvězd v naší Galaxii krouží velké množství různých planet. Vědci se nyní věnují jejich atmosférám. Nová studie zaznamenala 17 planet s heliovou atmosférou a 40 planet bez ní. (délka blogu 4 min.)

27.5.2024 v 8:00 | Karma: 12,95 | Přečteno: 131x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Biologické stopy na exoplanetách

Jak se pozná, že se na cizí a slibně vypadající exoplanetě skutečně nachází život? Exoplanety jsou příliš daleko. Zbývá jen pozorování teleskopy. (délka blogu 4 min.)

23.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,85 | Přečteno: 175x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Jakou barvu budou mít rostliny na exoplanetách?

Na exoplanetách může mít biosféra jinou barvu než je tomu na Zemi. Vědci našli argumenty pro existenci exoplanet s fialovými rostlinami. Jakou barvu mají rostliny na jiných planetách? (délka blogu 3 min.)

20.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,96 | Přečteno: 200x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (4) - klamání tělem a přibarvování reality

Poslední část malého blogového seriálu o tom, proč jsou vlastně horniny barevné a proč je zbarvení minerálů podobné chování třídy plné dětí.

16.5.2024 v 8:00 | Karma: 13,73 | Přečteno: 160x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Část Bavorska se potýká s následky lijáků, v Augsburgu zachraňoval lidi vrtulník

1. června 2024  11:27,  aktualizováno  14:21

Region Švábsko na jihozápadě Bavorska se potýká s následky lijáků. Kvůli mimořádné vydatným dešťům...

Slovenský ministr vnitra Šutaj Eštok je po Pellegrinim novým předsedou Hlasu

1. června 2024

Vládní stranu Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) na Slovensku nově povede Matúš Šutaj Eštok. Funkci...

Hasičská cisterna dostala smyk a havarovala, dva lidé se zranili

1. června 2024  12:13,  aktualizováno  13:55

V sobotu krátce po půl desáté dopoledne havarovala hasičská cisterna mezi obcemi Žulová a Vápenná...

Babiš se bavil na skákacím hradě. Rodiče trnuli, co na to jejich děti

1. června 2024  13:29

„Trnul jsem, že se syn pana Babiše zeptá: Co tu děláte?“ oddechl si pětatřicetiletý muž před...

  • Počet článků 980
  • Celková karma 18,63
  • Průměrná čtenost 1285x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.