Jakým způsobem škodí uranová munice?
Když se řekne uran, vybavíme si nejspíš atomovou bombu. Uran má ale v armádě ještě jinou úlohu - používá se jako přísada oceli v běžné munici. Důvod je jednoduchý. Uran je skoro téměř dvakrát těžší než olovo a propůjčuje munici zajímavé vlastnosti. Jeho použití má ale také určité zdravotní riziko.
Munice s ochuzeným uranem
Hlavním hrdinou “uranové” munice je tzv. ochuzený uran. Ten obsahuje jen asi 0,3 procenta štěpného materiálu. Ochuzený uran je vlastně odpad při výrobě štěpného uranu. Aktivita ochuzeného uranu (aktivita ?-záření 15 000 Bq/g je asi o 40 % nižší než u přírodního uranu) neslouží žádnému vojenskému účelu. Studie ale ukazují, že ochuzený a přirozeně se vyskytující uran jsou podobně toxické.
Právě kvůli jeho toxicitě a částečně také radioaktivitě jsou zbytky uranu v munici považovány za zdravotní riziko pro civilní obyvatelstvo. Ne nadarmo je uranová munice spojována se syndromem války v Iráku. Ve zprávě IPPNW z roku 2017 se dokonce tvrdí, že uranová munice zvyšuje riziko onemocnění rakovinou.
Vzhledem k tomu, že je ochuzený uran vlastně svým způsobem odpadní látka, je také daleko levnější než alternativa - wolfram, který používá například německý Bundeswehr.
Uranové izotopy
Na naší planetě se uran přírodně vyskytuje jen ve třech variantách - izotopech. Ty se vzájemně liší počtem neutronů v jádře. Každý z izotopů je radioaktivní, rozpadá se samovolně, zatímco vznikají různé lehčí chemické prvky. Ale jen jeden z nich (uran-235) má takovou aktivitu a vlastnosti, že se dá použít jako tzv. štěpný uran, tedy palivo pro jaderné elektrárny nebo aktivní látka pro výrobu jaderné bomby.
V přírodním uranu je tohoto izotopu nevelké množství - zhruba 0,7 procenta. Pro civilní palivové tyče se obohacuje na 3 - 3,75 procenta. Co se týká jaderných zbraní, tam musí být tento izotop ještě koncentrovanější - přes 90 procent.
Při produkci jedné tuny civilního jaderného paliva se vyprodukuje přibližně 7,4 tuny „odpadního“ ochuzeného uranu (zdroj: firma URENCO, která se obohacováním uranu zabývá profesionálně). Podle Světové jaderné asociace bylo v roce 2016 na celém světě registrováno zhruba 1,6 milionu tun ochuzeného uranu. Ročně ho navíc přibývá kolem 50 000 tun.
Uran může být prospěšný i škodlivý
Uran je téměř dvakrát hustší než olovo. Až do 80. let minulého století ho někteří výrobci letadel používali jako závaží ke stabilizaci křídel. Dnes se používá ke stínění zdrojů záření při průmyslovém testování různých materiálů ale také při výrobě pancéřování tanků. Přitom se vrstva uranu vkládá mezi dvě vrstvy pancéřové oceli.
Na první pohled se také může zdát paradoxní, že se zároveň používá jako přísada k materiálu munice, která pancíř proráží. Moderní granáty s ochuzeným uranem umí například proniknout až metrovým pancířem. Zasluhuje se o to speciální vlastnost kovového uranu - je tak silně reaktivní, že při kontaktu se vzdušným kyslíkem začne hořet.
Dokud je munice nepoužitá, chrání pouzdro uran před kontaktem se vzduchem.
Při zasažení cíle se ochuzený uran rozpadne na malé úlomky - někdy je to jen deset procent materiálu munice, jindy se ho rozpadne na jemný prach až 70 procent. Je to právě tento jemný prach, který následně může způsobovat ekologické škody a zdravotní problémy.
Největším problémem přitom není samotná uranová radioaktivita.
Ochuzený uran vyzařuje alfa částice. Dokud se nachází vně těla, není vyloženě nebezpečný - tyto částice jsou poměrně velké a zastaví je proto už list papíru nebo svrchní (mrtvá) vrstva kůže. Problematická je jen kontaminace alfa-zářičem. Může k ní dojít například vdechnutím jemného uranového prachu. Možná je také kontaminace čerstvými krvácejícími ranami.
Daleko horší než jeho radioaktivita je ale chemická toxicita uranu. Uran je těžký kov podobně jako olovo, kadmium nebo rtuť - a je tedy také podobně toxický.
Přitom jsou různé sloučeniny uranu také různě nebezpečné. Obecně se dá říci, že nejhorší jsou pro naše zdraví (ve vodě) rozpustné sloučeniny těžkých kovů.
A tak jsou poměrně špatně rozpustné oxidy daleko méně škodlivé, než snadno rozpustné uranové soli.
Prach z uranové munice nezůstává dlouho beze změn. Poté, co se dostal do půdy, začíná pomalu zvětrávat. Z původně nerozpustných částeček se tak stávají dobře rozpustné a tedy zdraví škodlivé sloučeniny.
Ty se dostávají do podzemních vod a mohou být následně absorbovány rostlinami. Tak se dostávají do potravního řetězce.
Škody, které uran způsobuje, jsou známy z pokusů na zvířatech. Bylo u nich zjištěno například poškození ledvin. Snadno rozpustné soli uranu škodí také v játrech a plicích. Navíc jsou to neurotoxiny a mohou způsobovat onemocnění imunitního systému.
Pokud se uran dostane do materiálu kostí, poškozuje buňky kostní dřeně.
Dana Tenzler
Jak vznikají v zemské kůře zlaté nugety?
Odkud se berou zlaté nugety? Zlata je přece v zemské kůře jen velice málo. Proč se tento vzácný kov hromadí často právě v křemenných žilách? (délka blogu 5 min.)
Dana Tenzler
Další energetické pole naší planety
Vědci objevili další energetické pole, které obklopuje naši planetu. To, co na první pohled vypadá jako ezoterická teorie, má samozřejmě úplně přirozené vysvětlení. (délka blogu 5 min.)
Dana Tenzler
Nová metoda hledání diamantů
Diamanty patří k těm nejcennějším drahokamům. Moderní metoda pomáhá odhalit jejich další naleziště. (délka blogu 4 min.)
Dana Tenzler
Letadlo s jaderným pohonem
Lodě nebo ponorky, které využívají jaderný pohon, dnes nikoho neudiví. Možná ale nevíte, že kdysi existovala i letadla s jaderným pohonem. (délka blogu 4 min.)
Dana Tenzler
Osamělé planety objevené teleskopem Jamese Webba
Planety se podle dnes platné teorie tvoří z rotujícího disku plynu a prachu, kroužícího kolem nově vzniklé hvězdy. Jak se ukázalo, nemusí to být podmínkou. (délka blogu 4 min.)
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
V Praze se srazily vlaky, zraněno 35 lidí. Strojvůdce byl opilý, druhý v zácviku
V pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky. To si vyžádalo 35 zraněných, nikdo však...
Litovel spláchla vlna. Město je zcela uzavřené, voda pozvolna klesá
Do Litovle na Olomoucku v neděli večer dorazila očekávaná záplavová vlna. Voda z řeky Moravy v...
Škody půjdou do miliard. V zaplavených oblastech se chystá očkování
Povodňová situace se po třech katastrofických dnech uklidňuje. Extrémní nebezpečí už nikde nehrozí....
Nemáme na nájem, říkají stávkující v Boeingu. Jsou připraveni protestovat dál
Více než 30 tisíc zaměstnanců Boeingu stále stávkuje a nic nenasvědčuje tomu, že by protesty měly v...
Zmar i víra v lepší zítřky. Fotoreportér zmapoval osudy vytopených rodin
Během několika desítek minut přišla řada lidí na Jesenicku téměř o všechno. V některých budovách...
Tajná služba před atentátem na Trumpa pochybila, prokázala vnitřní prověrka
Vnitřní vyšetřování Tajné služby Spojených států amerických (USSS) odhalilo porušení bezpečnostních...
Mír bude, až se Putin stáhne a dostane trest, říká nový ukrajinský velvyslanec
Premium Česko má po téměř dvou letech ukrajinského velvyslance. Vasyl Zvaryč v rozhovoru pro MF DNES...
- Počet článků 1012
- Celková karma 22,31
- Průměrná čtenost 1278x