Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak se mají sousedé?

Jak by vypadalo soužití s naší nejbližší hvězdou? Proxima Centauri je vzdálená jen4,247 světelných roků, moc pohostinná ale není. (délka blogu 5 min.)

Proxima Centauri

Hlavní hrdinka tohoto blogu je naše nejbližší hvězdná sousedka. Je součástí trojného hvězdného systému. Její souputnice jsou ovšem ve srovnání s Proximou daleko větší a  svými vlastnostmi odpovídají našemu Slunci (viz následující obrázek). Proxima Centauri oběhne kolem Alfa Centauri A a Alfa Centauri B jednou za zhruba 591 000 roků. Je od nich přitom vzdálená mezi 5270 a 12 900 AU (AU - astronomická jednotka, vzdálenost mezi Zemí a Sluncem).

Proxima Centauri je to, čemu se odborně říká červený trpaslík. I když je na dospělou hvězdu poměrně malá, má i ona svůj vlastní planetární systém. Objeveny v něm byly dosud dvě planety, není ovšem vyloučeno, že jich je daleko více. 

Jak by vypadala Sluneční soustava, kdyby se v jejím centru nacházela Proxima Centauri? 

(Budeme teď chvíli ignorovat rozdíly v uspořádání soustavy, které by nastaly kvůli malé  přitažlivosti hvězdy.) 

Celková svítivost Proximy Centauri odpovídá 0,014 % svítivosti Slunce. Ve viditelné části spektra je to dokonce jen 0,0056 % svítivosti. Tato malá hvězda emituje hlavně infračervené záření.  

Na obloze by zabrala jen asi 1/50 plochy našeho Slunce a byla jen asi 17 až 27 krát jasnější než (nám známý) měsíční úplněk. To by mělo za následek jednu zajímavou věc: planety (s výjimkou Venuše) by byly na našem nebi pouhým okem neviditelné. Samy totiž nezáří ve viditelném světle - a tak by se musely spolehnout na osvětlení slabou centrální hvězdou. Sama Venuše by byla vidět jako objekt šesté velikosti, tedy na samé hranici viditelnosti. Měsíční úplněk by byl v tomto hypotetickém systému jen matným načervenalým úkazem na noční obloze. 

To ale zdaleka není všechno. Naše Země by se musela nacházet daleko blíže Proximě, pokud by se chtěla nacházet v tvz. obyvatelné zóně. A i tak je velice sporné, jestli by na ní mohl vůbec vzniknout život. Jakkoliv jsou červení trpaslíci malé a nenápadné hvězdy, jsou totiž velice “vzteklí”. 

Je to způsobeno tím, jak spalují své primární palivo (vodík). Zatímco ve velkých hvězdách dochází uvnitř objektů k rozdělení objemu na jednotlivé “slupky”, ve kterých převládají vždy různé fyzikální procesy, je malá hvězda takříkajíc neustále v pohybu a její hmota se promíchává. Silné konvekce pak vedou ke skokovým přepojováním magnetických siločar. Výsledkem jsou tzv. flares - výbuchy na povrchu hvězdy. 

Jeden z nich sledovali vědci téměř na den přesně před dvěma roky. Tehdy namířili na hvězdu hned devět teleskopů. Nechyběl samozřejmě Hubbleův teleskop na oběžné dráze Země a satelit TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), který je určen ke sledování exoplanet. 

Z povrchu Země se na výzkumu mimo jiné podílely australský Pathfinder (ASKAP) a ALMA (observatoř sledující milimetrové a submilimetrové vlny v poušti Atacama v Chile).

Během pozorování došlo na Proximě Centauri k výbuchu tak obrovskému, že zastínil vše, co věda dosud znala. 

Hvězda se během něj rozjasnila v ultrafialové části spektra 14 000x a v oblasti milimetrových vln více než 1000x. Ve viditelné části spektra byl tento jev oproti tomu daleko méně výrazný (nárůst jasnosti činil jen asi jedno procento) a objevil se s malým zpožděním. 

Grilovaná planeta

Je to vlastně ironie osudu. Ve vesmíru se nachází obrovské množství hvězd, kolem kterých obíhá ještě větší množství planet. Bohužel je ale většina z nich pro život (tak jak ho známe my) nevhodná. Kolem 75 % všech hvězd ve vesmíru (nebo alespoň v naší Galaxii) jsou totiž podle vědců - červení trpaslíci typu Proximy Centauri. 

Podle toho, co předvádí naše nejbližší sousedka, je existence života podobného tomu pozemskému na jejích planetách nepředstavitelná. 

To, co pozorovali vědci 1. května 2019, trvalo jen zhruba 7 vteřin. Během tohoto krátkého časového úseku se odehrála na Proximě exploze, která byla stokrát silnější než podobné jevy na Slunci. Tak silný jev může nejen zabít veškerý život, ale také rozložit a “odfouknout” atmosféru blízké planety. U Proximy k němu nedochází jednou za rok - jak by se mohl člověk domnívat. Takové výbuchy zažívá hvězda denně.

Pokud by se na nedaleké planetě u takové hvězdy nacházela živá hmota, musela by být ukrytá hluboko pod povrchem nebo v hloubce oceánu. Její povrch je totiž pravidelně... grilován vzteklou blízkou centrální hvězdou. 

Zdroje:https://arxiv.org/abs/2104.09519,https://www.weltderphysik.de

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 3.5.2021 8:00 | karma článku: 23,99 | přečteno: 474x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Chandrayaan-3 a jeho přistání na měsíčním povrchu

23. srpna minulého roku přistál na Měsíci indický lunární modul Chandrayaan-3. Mise, která vypustila na povrchu Měsíce malé lunární vozítko, měla také zajímavé následky.

5.2.2024 v 8:00 | Karma: 21,20 | Přečteno: 318x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Hackmanit - jedinečný drahokam … a dozimetr

Hackmanit je příbuzný minerálu, která se jmenuje sodalit. Na rozdíl od něj má ale jednu zajímavou vlastnost - na světle mění svou barvu. Čím je to způsobeno?

1.2.2024 v 8:00 | Karma: 21,85 | Přečteno: 385x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Meteorit 2024 BX1 byl už nejspíš nalezen

Nedávno byl oznámen nález předpokládaných zbytků meteoritu 2024 BX1. Ten zazářil jako jasný bolid na noční obloze v noci z minulé soboty na neděli. (délka blogu 3 min.)

29.1.2024 v 8:00 | Karma: 19,96 | Přečteno: 392x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Meteorit 2024 BX1 zatím nebyl nalezen

V noci z 20. na 21. ledna se v Braniborsku objevil na nebi objekt, který zazářil jako nezvykle jasný bolid. Byl vidět z Lipska ale také z Prahy. (délka blogu 3 min.)

25.1.2024 v 8:00 | Karma: 18,86 | Přečteno: 339x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč mají výstražná světla modrou barvu?

Proč byla pro výstražný signál v silničním provozu zvolena modrá barva? Na vině je (a vás to nepřekvapí) ... fyzika (délka blogu 3 min.)

22.1.2024 v 8:00 | Karma: 29,05 | Přečteno: 773x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Díky čínské pomoci výroba dramaticky roste

4. května 2024

Premium Přes citelné západní sankce ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Tamní produkce zbraní se dramaticky...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Budoucnost válčení? Stíhačka řízená AI obstála v „boji“, vezla i šéfa letectva

3. května 2024  21:23

Americký šéf letectva Frank Kendall se poprvé proletěl experimentální stíhačkou F-16, kterou místo...

Hamás má týden na příměří, jinak Izrael vtrhne do Rafáhu, spekuluje Egypt

3. května 2024  19:28,  aktualizováno  21:13

Izrael dal palestinskému radikálnímu hnutí Hamás týden na to, aby přijal dohodu o příměří a...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 972
  • Celková karma 19,86
  • Průměrná čtenost 1325x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.