Jak bude vypadat srážka naší Galaxie s galaxií v Andromedě?

Co uvidí naši potomci na nočním nebi? Uvidí vůbec něco, co srážku prozradí? Poškodí je střet s galaxií v Andromedě? (délka blogu 3 min.)

Jedno je jisté – obě sousedící galaxie – ta naše a její galaktická sestra – se srazí v době, kdy už na Zemi nejspíše nebude nikdo, kdo by mohl srážku pozorovat.

Naše Slunce se v té době dostane do konečné fáze svého vývoje a promění se v rudého obra. Jeho vnější obaly se nafouknou a povrchová teplota se sníží, takže povrch dostane načervenalou barvu. Pokud v té době bude ještě existovat Země, dávno nebude tou modrou planetou, na kterou jsme zvyklí. Bude to vyprahlá suchá poušť, kterou už dávno Slunce vysušilo na prach. Naši potomci (pokud budou v té době ještě naživu) budou mít úplně jiné starosti, než pozorování noční oblohy.

Připusťme ale, že v té době bude lidská civilizace ještě existovat. Ten kdo se podívá na oblohu, uvidí jedinečné divadlo.

Předpověď říká, že se na kolizi s Andromedou můžeme těšit už za několik miliard let. Lokálně to bude velká událost. Naše Mléčná dráha se skládá ze 100 – 300 miliard hvězd s celkovou hmotností kolem 400 miliard Sluncí. Andromeda je ještě větší – jejích bilión hvězd má celkovou hmotnost kolem 800 miliard Sluncí. Obě jsou součástí lokální skupiny galaxií, do které patří mimo jiné také Velké a Malé Magellanovo mračno.

Milkomeda – Milky Way a Andromeda

Obě galaxie se k sobě navzájem přibližují rychlostí kolem 120 km/s. Kdy přesně se střetnou, zatím vědci nevyjasnili. Hodně bude záležet na tangenciální rychlosti galaxie v Andromedě.

Pokud je tato rychlost moc vysoká, celkový pohyb galaxie směřuje jinam a obě galaxie se nejspíše minou. Výpočty z roku 2001 určily tangenciální rychlost Andromedy kolem 200 km/s. Znamenalo by to, že srážku nelze vyloučit ani potvrdit. V roce 2012 pak byla provedena další pozorování a díky Vesmírnému Hubbleovu teleskopu se podařilo určit tangenciální rychlost Andromedy daleko přesněji. Ukázalo se, že je o mnoho nižší – kolem 120 km/s. Srážka obou galaxií je tedy nevyhnutelná.

Srážka

Přesný průběh události se nedá dost dobře nasimulovat. Obrovské množství hvězd a zatím neznámé parametry jako jejich přesná poloha v budoucnosti to nedovolují. Vědci ale vydali přibližnou prognózu.

Střet se má konat za 3 – 4 miliardy let. Bude trvat další 3 miliardy let, než se obě galaktická jádra spojí do jednoho jediného. Ostatní hvězdy pak vytvoří velkou eliptickou galaxii.

Není pravděpodobné, že by při střetu kolidovaly jednotlivé hvězdy. Galaxie jsou obrovské útvary. Vzdálenosti mezi jednotlivými hvězdami jsou příliš velké. Budou se ale jistě navzájem ovlivňovat svou gravitací. To by mohlo například vytrhnout ze stabilních drah velkou část komet a asteroidů. Ty by pak mohly dopadat na povrchy planet a znepříjemnit tamnímu životu jeho vývoj. Na naší vlastní planetě v tu dobu už život možný nebude, naši potomci se buď přesídlí na některý z měsíců Jupitera, nebo Saturnu, případně vytvoří dlouhodobě obyvatelná kosmická plavidla. I pro ně budou jistě chaotické dráhy menších a větších asteroidů nepříjemné.

Pravděpodobný průběh srážky můžete shlédnout na videu v počátku blogu.

Naši potomci možná už nebudou zvedat hlavu k nebi – je možné, že žádné nebe mít nebudou. Na hvězdném pozadí ale uvidí fascinující divadlo – splývající Megagalaxii.

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 25.9.2017 8:00 | karma článku: 24,54 | přečteno: 986x