Fyzika v kuchyni - jak se váží elektrosmog

Elektrosmog není vidět ani cítit. Má ale jednu zajímavou vlastnost - dá se totiž zvážit. Určitým typem digitální kuchyňské váhy. (délka blogu 3 min.)

Možná jste to už sami zažili - kuchyňská váha najednou začne “bláznit” a ukazuje nesmyslná čísla. Podle zákona schválnosti se to stane právě v momentě, kdy chcete vědět, kolik kvasnic nebo mouky právě vážíte. Je na vině špatně nasazená miska - nebo spíš fyzika…?

Špatně vážící váhy

Moje nová váha to nedělá. Její předchůdkyně ale často překvapila kreativní tvorbou. Byl to také důvod, proč jsem ji nahradila jiným modelem. Možná jsem jí ale jen křivdila. Na vině byl můj styl práce - a fyzika.   

Problém spočíval v tom, že váha často hlásila chybné výsledky - a to zdánlivě naprosto nahodile. Někdy vážila přesně. Jindy jako by se zbláznila. Paradoxně za to mohl nejspíš můj sklon k perfekcionismu.

Při přípravě jídel se často stává, že člověk pracuje s několika spotřebiči naráz. Zatímco se například v kuchyňském robotu mísí těsto, věnuje se kuchařka dalšímu pokrmu, váží třeba jeho ingredience. To se pak nemusí povést. Některé kuchyňské váhy totiž mohou reagovat citlivě na elektrosmog, pocházející z vařiče, šlehače, mikrovlnky nebo jiného (právě zapnutého) kuchyňského přístroje. I malé množství (jinak zdraví neškodného záření) u váhy může vyvolat stavy, silně připomínající zamilovanost.

Elektrosmog

 sice není přesně definován, všeobecně se ale jedná o neionizující elektromagnetické záření, které se v přírodě samo od sebe nevyskytuje a jeho zdroje jsou umělé. 

Fyzika špatně vážící váhy

Některé váhy reagují na elektromagnetické záření velice citlivě. V jejich součástkách se tvoří elektrické proudy, které se mohou dokonce i zesilovat a přispívají tím ke kolísání výsledků vážení. Váha se pak chová nepředvídatelně. Výsledek se může lišit o několik gramů - ale také o několik kilogramů, podle typu váhy.

Na vině u nepovedených pekařských pokusů pak nemusí být přímo neschopnost hospodyňky. Na vině je někdy… fyzika.

Jedna dobrá a jedna špatná zpráva

Nejprve ta špatná - takovou váhou můžete vážit skutečně jen tehdy, když není v jejím okolí zapnutý jiný elektrický spotřebič.

A teď ta dobrá. Podobnou váhu můžete použít k měření elektrosmogu. Ten se dá doslova “zvážit”. Podobná měření nejsou sice úplně přesná, dají ale alespoň vytušit, kde se skrývá největší zdroj smogu. Mobilní telefon s dobrým signálem například váhu téměř neovlivní, zatímco při špatném signálu musí přístroj vyvinout více snahy. Váha tuto snahu ocení a ukáže na svém displeji fingovanou zátěž.

Pokud vám tedy po ránu vaše digitální osobní váha ukazuje zvláštní, nečekané číslice, nemusíte zoufat. Není to nutně tím, že přibíráte na váze - může to být například tím, že máte … magnetickou osobnost.

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 15.10.2018 8:00 | karma článku: 20,98 | přečteno: 732x