Další “Wow!” signál - tentokrát od Proximy Centauri

  Vzpomínáte na blog o radiosignálu, který se zapsal do dějin pod názvem “Wow”? Před několika roky se podařilo prokázat, že to byl jen odraz radiosignálu od malé kometky. Nyní je tu další signál a tentokrát je ještě zajímavější. 

Zachycen byl úzký paprsek rádiových vln, který se zdánlivě k Zemi vydal z okolí naší nejbližší hvězdy - Proximy Centauri.

Signál byl zachycen během 26 hodinového pozorování nebe pomocí Parkesova dalekohledu (který se nachází v Austrálii) v dubnu a květnu loňského roku. Dříve, než mohli vědci důkladně prověřit všechny okolnosti jeho objevu - přihodilo se to, co je v dnešní mediální době nejspíš nevyhnutelné: někdo celou věc prozradil. 

Signál vyvolal obrovskou odezvu. “Vždyť by se mohlo jednat o mimozemšťany!” větřili okamžitě novináři. 

Není to nic nového. Když se ve vesmíru objeví něco neznámého, je to často označováno za známku existence nebo aktivity cizí mimozemské civilizace. 

Jistě vzpomenete na rozpadající se planetku nebo oblak komet, který byl objeven díky nerovnoměrné úrovni zářivosti hvězdy Tabbys. Ten byl novináři okamžitě označen za Dysonovu sféru a dušování astronomů, že se může jednat o přirozený jev, je ani v nejmenším nezajímalo. 

Oč vlastně tentokrát jde?

Parkesův dalekohled v Austrálii pozoroval v dubnu a květnu 2019 oblast, ve které se nachází blízká hvězda Proxima Centauri. Sledování oblohy trvalo 26 hodin. Během této doby zachytil australský radioteleskop nečekaně silný a úzký svazek rádiových vln. 

Proxima Centauri

... je červený trpaslík, relativně malá hvězda, která je vzdálená jen zhruba 4,2 světelné roky. Je to náš nejbližší vesmírný soused. O to více vzrušující je skutečnost, že kolem ní krouží planeta, na které jsou podmínky, které dnes považujeme za vhodné pro život. Proxima Centauri b má přibližně velikost Země, nachází se v obyvatelné zóně a na jejím povrchu se může nacházet tekutá voda.

Signál dostal označení „Breakthrough Listen Candidate 1“ (BLC 1).

Takové objevy nejsou zase až tak neobvyklé. Radiovlny mohou pocházet z mnoha pozemských zdrojů a dokonce také ze satelitů, umístěných na oběžné dráze Země. Něco je však na tomto signálu zvláštní. 

Jedná se o velmi úzké pásmo rádiového spektra - 982,002 megahertzů. To je frekvence, která není běžná ani u pozemských satelitů, ani u kosmických lodí.

Signál hned zase zmizel a od té doby už nebyl pozorován.

Zdrojem signálu je pravděpodobně některá z pozemských technologií 

...říkají vědci. A hned dodávají, že onou pravděpodobností myslí 99,9 %. 

Vesmírné jevy totiž nemají ve zvyku vysílat elektromagnetické vlny v jedné konkrétní frekvenci. 

Možná by s jeho výskytem mohla mít souvislost nějaká dosud neznámá vlastnost vesmírné plazmy. 

Vědci samozřejmě uvažují i o možnosti, že by se skutečně mohlo jednat buď o umělý nebo přirozený signál, který přichází ze zmiňované planety hvězdy Proximy centauri. Tato hypotéza má ale malý háček. Z povahy signálu se dalo odvodit, že se zdroj pohybuje. To by mohlo odpovídat planetárnímu zdroji. Pohybuje se ale přesně opačným směrem než planeta, obíhající Proximu centauri. 

Ať je to jak chce, předčasné zveřejnění objevu ke zklidnění situace rozhodně nepřispělo. Vědci se ale budou signálu dál věnovat a budou se snažit přijít na to, odkud pochází - nebo alespoň vyloučit zdroje, které ho mohly způsobit. Výsledky studie budou zveřejněny pravděpodobně počátkem roku 2021. Hlavní autorkou bude Sofia Sheikh z Penn State University.

Už brzy se tedy dozvíme další podrobnosti - a možná se dočkáme i vysvětlení jevu. 

 

Krásný zbytek roku nám všem! Ať je ten příští nejen lepší ale také … vědečtější. 

 

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 31.12.2020 8:00 | karma článku: 24,07 | přečteno: 572x