Co se dnes dozvíme na tiskové konferenci EHT?

Vědci, pracující na projektu Event Horizon Telescope, dnes v 15:00 zveřejní nový objev. Událost budou simultánně přenášet různé servery v různých zemích světa. Na co se můžeme těšit?

EHT

Systém teleskopů EHT znáte nejspíš díky jedinečnému snímku vzdálené černé díry v galaxii M87. 

I když slovo snímek je spíše eufemismus. Obraz byl sice převeden do viditelného světla, původním signálem byly ovšem radiovlny. Právě tyto signály totiž přijímá výše zmíněný systém teleskopů. 

Obrázek: Na tomto snímku centra galaxie M87* z 11. dubna 2017 se nachází “stín” černé díry a obraz vyvolaný rozžhavenou hmotou v jejím akrečním disku. Zdroj: Event Horizon Telescope, uploader cropped and converted TIF to JPG, CC BY 4.0 <https://creativeco

Radioteleskopy, které se účastní projektu EHT, zachycují signály z vesmíru, nahrávají je na úložná zařízení a ta se poté ve výpočetním středisku vyhodnocují. Vzniká tak dojem jednoho jediného virtuálního teleskopu, s průměrem velkým jako celá Země. Výsledný efekt je ohromující. Úhlové rozlišení EHT se dá přiblížit pomocí malého teoretického experimentu: představte si, že položíte na Měsíc minci. EHT by byl dostatečně citlivý na to, aby ji mohl rozlišit od podkladu, na kterém by ležela. 

Čeho se může týkat nový objev?

Vědci nejspíše chtějí předložit pozorování, která se týkají černé díry v centru naší vlastní galaxie. Ta se (na rozdíl od výše zmiňovaného centra vzdálené galaxie M87) dá pozorovat jen velice těžko. Má to hned dva důvody. Je zastíněna oblaky galaktického prachu a plynu, protože se na ni díváme z roviny galaktického disku a nikoliv kolmo na něj. 

Druhým a velice důležitým důvodem je charakter naší “mateřské” černé díry. Je klidná a neaktivní. Zatím nebyl pozorován ani žádný “jet” - výtrysky hmoty, které aktivní černé díry posílají do svého okolí v oblasti svých pólů. 

Od doby posledního zveřejněného objevu se EHT vylepšil o tři nové teleskopy. Získal tím vyšší citlivost. Předpokládalo se, že vylepšený systém bude moci sledovat dokonce i naše vlastní galaktické jádro (starší pokusy skončily neúspěchem). 

Vědci tedy dnes odpoledne možná předloží snímky řídkého akrečního disku, který obklopuje černou díru v centru Mléčné dráhy. V tom případě by na obrázcích mohla být podobná černá skvrna jako u M87. 

Mohlo by se také jednat o snímky “jetu” i když toto je poměrně nepravděpodobná varianta. 

Ještě méně pravděpodobné je, že se bude jednat o jeden z velice vzácných úkazů, kdy černá díra pohlcuje hmotu hvězdy, která se dostala do její blízkosti. Takový jev se podle vědců koná odhadem jen jednou za deset nebo sto tisíc roků.

 

Situace tedy zůstává napínavá. O jaký objev skutečně jde, se dozvíme už za pár hodin… 

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 12.5.2022 8:00 | karma článku: 19,32 | přečteno: 372x