Co je nového na Marsu? Čínský rover Zhurong

Číně se podařilo umístit na povrch Marsu fungující rover. Má jméno Zhurong. Jak si momentálně vede? Délka blogu ca. 3 minuty. 

Zhurong a Tianwen-1

Zhurong je součástí mise Tianwen-1, která k naší sousední planetě odstartovala v červenci 2020. Spolu s roverem dorazil k Marsu také orbiter. Ten studuje Mars z oběžné dráhy a slouží jako retranslační stanice při spojení mezi Zhurongem a řídicím střediskem na Zemi.

Obrázek: Místo přistání Zhurong na Marsu. Padák a zadní tepelný rky čínského roveru Zhurong Mars jsou vidět vlevo dole. Zdroj: NASA/JPL/UArizona

Mise doletěla k Marsu loni v únoru. V polovině května se pak přistávací modul Zhurong oddělil od orbiteru Tianwen-1 a přistál na povrchu rudé planety.

Má se mimo jiné soustředit na studium geologických podmínek a hledat vodní led. Zhurong měl na povrchu Marsu pracovat minimálně tři měsíce. 

Zato orbiter Tianwen-1 by měl pracovat po dobu nejméně jednoho marsovského roku, tedy 687 pozemských dní. Obíhá Mars každých 8 hodin a jeho oběžná dráha je navržená tak, by každý den zachytila vysílání povrchového modulu. Data, která nasbíral, pak zašle Tianwen-1 na Zemi. 

Americká družice MRO, která má na palubě kameru s vysokým rozlišením (HiRISE), vyfotografovala místo přistání roveru. Na vrchním obrázku ho vidíte spolu s oblastí, do které dopadl přistávací padák a tepelný štít. Zhurong se později vydal na své cestě po povrchu Marsu tímto směrem - a povedlo se mu oba objekty dokonce vyfotografovat. Snímek se dá prohlédnout pomocí následujícího linku. 

https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/DSMMaVuhDKLGxcH8csXqDV-970-80.jpg

Fotografie byla pořízena ze vzdálenosti zhruba 30 metrů. 

Není to mimochodem poprvé, kdy marsovský rover navštívil vlastní padák a tepelný kryt. Čínskému roveru se to ale povedlo nejrychleji. V prosinci 2004 nalezl NASA rover Opportunity svůj štít i padák, bylo to ale až téměř rok po přistání. 

V polovině srpna skončila primární mise Zhurong na povrchu Rudé planety. Všechny přístroje na palubě dosud pracují výborně. Pomocí orbitální stanice se na Zemi podařilo poslat kolem 10 GB vědeckých dat. CNSA (čínská vesmírná agentura) se tehdy rozhodla pro prodloužení mise.  

Vynucený spánek

Na všechny marsovské sondy nyní čeká povinná doba klidu. Země a Mars se totiž nacházejí v opozici - na opačné straně své oběžné dráhy kolem Slunce. Signály, které by přístroje zaslaly z Marsu na Zemi, by musely projít naší centrální hvězdou, což je samozřejmě nemožné. Dokonce i tehdy, když by měly projít jen velice těsně kolem ní - skrz sluneční atmosféru, by se zasílání dat nezdařilo. 

Zhurong se tedy nyní, podobně jako jeho marsovské kolegyně a kolegové, ukládá ke spánku. Přístroje přejdou do zajištěného režimu. Ten bude trvat kolem 6 týdnů, od poloviny září do konce října. 

Ještě předtím ale rover vyfotografoval své širší okolí. Obrázek je ke shlédnutí je zde:

https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/XYKT432GZFAX9NHmm5qybV.jpg

Poté, co začátkem listopadu obnoví provoz, bude rover pokračovat v jízdě na jih směrem k pobřežní oblasti na Utopia Planitia, velké pláni v největší známé impaktní pánvi ve Sluneční soustavě.

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 16.9.2021 8:00 | karma článku: 25,97 | přečteno: 497x