Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Co by obnášel život na Merkuru?

Merkur není na první pohled moc atraktivním cílem pro kolonizaci. Jak by vypadal život v kolonii na Merkuru? (délka blogu 5 min.)
Obrázek: D. Tenzler

Díky blízkosti Slunce tu panují extrémní teploty. Navíc je tu obrovský rozdíl mezi denními a nočními teplotami. Merkur nemá ochrannou atmosféru a má jen slabé magnetické pole. Žít na samotném povrchu planety se tedy zdá být prakticky nemožné. To ale nemusí kolonizátory zastavit. Pomocí vhodných technologií se dá vytvořit kolonie pod jejím povrchem. Tím by se vyřešily problémy s odstíněním slunečního větru, absencí atmosféry i tepelnými šoky v průběhu tamního dne a roku. 

Jinou variantou byl mohla být pojízdná stanice, která by neustále putovala po povrchu planety směrem k západu - v zóně, která se právě nachází v polostínu. Tam by totiž mohly panovat přijatelné teploty. 

Než ovšem začneme snít o kolonizaci, musíme si ujasnit, jak vlastně na Merkuru přežít a co bude pro kolonizátory tou největší výzvou. Nepříjemná bude například… 

Zvláštní rotace Merkuru

Merkuru trvá jeden oběh kolem Slunce necelých 88 dní. Kolem své osy se otočí jednou za 58,646 dne. Nemá tedy vyloženě vázanou rotaci, kterou vykazuje například náš Měsíc. Merkur nepřiklání Slunci stále stejnou polokouli. Kdyby tomu tak bylo, dala by se kolonie vybudovat v polostínu mezi osvětlenou a neosvětlenou částí planetárního povrchu, tam, kde panují vhodné tepelné podmínky. 

Realita je ale taková, že na Merkuru skutečně existuje den a noc - Slunce tu vychází a zapadá - i když jinak, než jak jsme zvyklí ze Země. 

Jeden den (tedy doba, která uběhne mezi dvěma východy Slunce) tu trvá 175,938 pozemských dnů. To odpovídá době, za kterou planeta oběhne Slunce hned dvakrát. 

Poloha Slunce na Merkurově nebi se v průběhu dne mění, ovšem jinak, než je tomu na Zemi. Jeho zdánlivý pohyb na nebi a také jeho rychlost není konstantní - konstantní totiž není ani rychlost planety, kterou se pohybuje kolem Slunce. Nejen že Merkur obíhá kolem naší centrální hvězdy o ca. 70 % rychleji než Země, jeho dráha je také protáhlejší. Když prochází bodem, ve kterém je Slunci nejblíže, pohybuje se rychleji než v opačném bodě své dráhy. 

To všechno způsobuje komplikovaný zdánlivý pohyb Slunce na jeho nebi - a také kolísání hodnot energie, která dopadá na povrch planety (což by jistě kolonisty zajímalo daleko více než efektní smyčky, které dělá slunce na jeho nebi). 

Pro zajímavost: 

Kromě zvláštní dráhy Slunce si kolonizátor na Merkuru všimne také jeho velikosti. Průměrná velikost slunečního kotouče na nebi Merkuru odpovídá zhruba 2,5 násobku velikosti, kterou pozorujeme na Zemi. Vzhledem k poměrně excentrické dráze Merkuru (jeho vzdálenost od Slunce během jednoho oběhu kolísá mezi 46 a 70 miliony kilometrů) se ovšem okamžitá velikost Slunce na jeho obloze neustále mění. Bývá 2,2 až 3,2 krát větší a mění se také sluneční jasnost. Kolísá mezi 4,8 a 10,2 násobkem. 

Na zvláštní rotaci by si lidé jistě mohli zvyknout, dalším problémem budou ovšem tepelné rozdíly, které jsou na povrchu Merkuru opravdu extrémní. 

Teplota

Vzhledem k blízkosti ke Slunci a absenci atmosféry, která by stála za zmínku, je Merkur extrémní planetou s obrovskými rozdíly teplot během dne a noci. Kolonie, která by se měla nacházet na povrchu Merkuru, by musela odolávat až minus 170 stupňů Celsia během noci a více než 420 stupňů Celsia ve dne. Teplota na denní straně by závisela také na tom, kde přesně se kolonie na povrchu Merkuru nachází a jak daleko je planeta v daném okamžiku od Slunce. 

Rotace Merkuru se ovšem stará o to, že na hranici mezi noční a denní stranou existuje malá oblast, ve které jsou teploty snesitelné. Problém v obydlenosti těchto oblastí spočívá v tom, že se neustále stěhují po povrchu planety směrem na západ. Pokud by měla kolonie existovat právě v této oblasti, musela by se neustále pohybovat a stěhovat spolu s polostínem. 

Atmosféra

Atmosféra Merkuru je řídká a skládá se z atomárního kyslíku a vodíku, sodíku, hořčíku, helia a dalších prvků, které se tu ovšem nacházejí jen v malém množství. Jsou to částice, vypařené z povrchu planety, případně také ty, které byly přineseny slunečním větrem. Atmosféra Merkuru je zároveň ovlivněna stavem magnetického pole Merkuru a sluneční aktivitou, tedy intenzitou samotného slunečního větru.

Tlak na planetě nepřesahuje 5 x 10-15 barů (0,005 pikobaru). Případná kolonie na povrchu Merkuru by tedy musela vytvářet svůj vlastní umělý atmosférický tlak, aby v ní mohli lidé přežít. Technologicky je to jistě možné - a to jak při životě na samotném povrchu tak při kolonizaci, která by probíhala pod povrchem planety. Ale o tom až příště… 

 

Příště: Jak přežít na Merkuru?

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 4.8.2022 8:00 | karma článku: 22,24 | přečteno: 511x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Chandrayaan-3 a jeho přistání na měsíčním povrchu

23. srpna minulého roku přistál na Měsíci indický lunární modul Chandrayaan-3. Mise, která vypustila na povrchu Měsíce malé lunární vozítko, měla také zajímavé následky.

5.2.2024 v 8:00 | Karma: 21,20 | Přečteno: 318x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Hackmanit - jedinečný drahokam … a dozimetr

Hackmanit je příbuzný minerálu, která se jmenuje sodalit. Na rozdíl od něj má ale jednu zajímavou vlastnost - na světle mění svou barvu. Čím je to způsobeno?

1.2.2024 v 8:00 | Karma: 21,85 | Přečteno: 385x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Meteorit 2024 BX1 byl už nejspíš nalezen

Nedávno byl oznámen nález předpokládaných zbytků meteoritu 2024 BX1. Ten zazářil jako jasný bolid na noční obloze v noci z minulé soboty na neděli. (délka blogu 3 min.)

29.1.2024 v 8:00 | Karma: 19,96 | Přečteno: 392x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Meteorit 2024 BX1 zatím nebyl nalezen

V noci z 20. na 21. ledna se v Braniborsku objevil na nebi objekt, který zazářil jako nezvykle jasný bolid. Byl vidět z Lipska ale také z Prahy. (délka blogu 3 min.)

25.1.2024 v 8:00 | Karma: 18,86 | Přečteno: 339x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč mají výstražná světla modrou barvu?

Proč byla pro výstražný signál v silničním provozu zvolena modrá barva? Na vině je (a vás to nepřekvapí) ... fyzika (délka blogu 3 min.)

22.1.2024 v 8:00 | Karma: 29,05 | Přečteno: 772x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Záplavy na jihu Brazílie si vyžádaly desítky obětí, přehradám hrozí kolaps

3. května 2024  6:23

Rozsáhlé záplavy, které v těchto dnech sužují jih Brazílie, mají nejméně 29 obětí. Dalších 60 lidí...

Soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, na které uhořelo 34 lidí

3. května 2024  6:14

Americký soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, při jejímž požáru zahynulo v roce 2019...

iDNES Premium jen za 49 Kč na 3 měsíce. Získejte i vstupenky na MS v hokeji

3. května 2024

Před blížícím se mistrovstvím světa v hokeji přichází iDNES Premium s mimořádnou akční nabídkou....

Poslanci omezí prodej půdy cizincům, změní zákon po havárii na Bečvě

3. května 2024  5:16

Sněmovna má v pátek na programu vyšší ochranu nejlepší zemědělské půdy, novelu vodního zákona...

AURES Holdings a.s.
PRACOVNÍK PODPORY PRODEJE (A12500)

AURES Holdings a.s.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 32 000 Kč

  • Počet článků 972
  • Celková karma 19,79
  • Průměrná čtenost 1325x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.