Chemie v kuchyni: Jak vyčistit mosaz kečupem

V pondělním blogu jsem si nechala zajít chuť na kečup. Dnes ho použiji na vyčištění mosazi. (délka blogu 3-4 min.)

Mosaz zná naše civilizace už kolem 2300 let a možná ještě déle. Hodí se nejen na výrobu průmyslových součástek - dělají se z ní také ozdobné předměty.

Mosaz

?Zlatavý kov je slitinou mědi a zinku (s podílem zinku až 40 procent). Jeho barvu ovlivňuje hlavně zmiňovaný zinek. Při podílu do dvaceti procent je mosaz nahnědlá až načervenalá, při podílu přes 36 procent je spíše světle žlutá až bělavá.

Patina versus koroze

Mosaz má jednu nepříjemnou vlastnost - pokud není jejich povrch chráněn lakem, tak tmavne.

Za patinu, která se tvoří na povrchu mosazi přitom může naše atmosféra. Ta totiž obsahuje malá množství plynů CO2 a SO2. Při styku s kovovou mosazí pak na povrchu dochází k reakcím s usazenou mastnotou nebo přímo s tenkou povrchovou kovovou vrstvou.

Patina ovšem není koroze. Při jevu, kterému se všeobecně říká koroze, se narušuje vrchní vrstva kovu, která se pak působením atmosférického kyslíku nebo vody chemicky mění. Na železných předmětech vznikající vrstvička oxidů je propustná, takže umožňuje korozi i ve větších hloubkách. Měděné předměty korodují s malým, ale důležitým rozdílem: vrstva koroze je souvislá, takže kovový předmět spíše chrání.

Patina oproti tomu pouze připomíná vrstvu “špíny” na povrchu předmětu. Přesto nebo právě proto je u většiny ozdobných mosazných výrobků nežádoucí.

Kečup proti patině na mosazi

Elegantně a rychle vyčistí vaši mosaz - v minulém blogu rozebíraný kečup. Obsahuje totiž značnou porci octa. Ocet nebo jiná slabá organická kyselina reaguje s povrchovou vrstvou usazené špíny a rozkládá ji.

Celý proces čištění se pak obejde bez drhnutí a cídění, kterým se leštěný povrch mosazných předmětů spíše poškrábe než očistí. Následující obrázky popisují malý kuchyňský pokus.

Na ukázku jsem vybrala různé druhy mosazného nádobí. Mají už dobře vyvinutou patinu a spíše nazelenalou, šedavou barvu.

Odstranění patiny pomocí kečupu

Čištění mosazi kečupem je jednoduché. Rukou nanesete na předmět pokud možno souvislou a stejnoměrnou tenkou vrstvu kečupu. Necháte několik minut působit. Předmět pak umyjete vodou a osušíte.

Pokud výsledek ještě není dostatečně uspokojivý, celý proces opakujete.

Podobně jako kečup se dá k odstranění patiny na mosazi použít také rozkrojený citron. Jeho organická kyselina (aktivní čisticí složka) je ale tekutá, takže se hůře nanáší. Podobné výsledky se dají docílit také kyselým zelím - ovšem kečup zůstává nedostižný. Má totiž správnou konzistenci a na povrch předmětů se “přilepí”. Dá se tedy nanášet rovnoměrně. Na povrchu předmětů se pak netvoří mapy nebo skvrny.

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 12.7.2018 8:00 | karma článku: 26,01 | přečteno: 3415x