Blogová kniha o vesmíru - galaxie (4)

Další kapitoly z vesmírné blogové knihy - tentokrát se týkají vzniku a života galaxií. Pokud vás tyto blogy v roce 2016 minuly, můžete je pročíst dnes. (délka blogu min. 100 min.) 

Galaxie jsou továrnami na hvězdy. To, že hvězda vznikne vně galaxie je více než nepravděpodobné.  Jak vznikaly a jak se vyvíjely galaktické vesmírné ostrovy?  V jednom z nich žijeme i my...

Galaxie se zasloužily také o jednu z nejnapínavějších kapitol astronomie. Na jejím počátku stál ve třicátých letech minulého století americký astronom Fritz Zwicky. Zjistil, že hvězdokupa Coma musí obsahuvat více hmoty než vidí jeho teleskop.  Po mnoha letech pak bylo zřejmé - ve vesmíru musí existovat ještě jiný druh hmoty, takový, jaký jsme dodnes neznali.  Dostala jméno temná hmota. 

Některá galaktická centra září více, než všechny hvězdy galaxie dohromady. Uprostřed ostrova hvězd, plujícího osamělým vesmírem, čeká na astronomy  fascinující a tajemný objekt, fungující podle zákonů, které jsou našemu světu cizí.Další blog se týká naší sousedky - galaxie v Andromedě.  Její obraz, který právě registrují pozemské teleskopy, je ukazuje ve stavu, v jakém byla před 2,5 miliony let – v době, kdy naši předkové slezli ze stromů a začali trénovat vzpřímenou chůzi.

Odkud vlastně víme, jak je Andromeda daleko?  Určit vzdálenost objektu v systému, který se neustále rozpíná a vteřinu za vteřinou se mění, není vůbec lehké.  Hvězdy na obloze, jsou v danou chvíli dokonce nejspíš jinde, než je vidíme. Na vině jsou fyzikální zákony.

Jak měří vědci obrovské vesmírné vzdálenosti? Stačí k tomu trocha světla, několik šikovných triků a matematika.  "Rudý posuv" a jeho využití v kosmologii.Relativně blízké vzdálenosti se ve vesmíru rudým posuvem neměří. K jejich určení existuje jiný trik.  O vědkyni, která ho objevila, je další blog. Objevila existenci proměnných hvězd,  kterým říkáme cefeidy a našla způsob jak je použít k určení vesmírných vzdáleností. Díky její práci se rozšířilo pásmo prozkoumaného prostoru z několika desítek na deset miliónů světelných let.
Co jsou to cefeidy? Ne nepodobné majákům, pomáhají naší orientaci v blízkém vesmírném okolí.  Jak fungují a jak se z běžné hvězdy stane vesmírný maják?

Příště - Sluneční soustava 

Zdroj: pixbay.com, licence CC0, https://pixabay.com/de/photos/milchstra%C3%9Fe-universum-person-sterne-1023340

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Dana Tenzler | pondělí 6.4.2020 8:00 | karma článku: 11,29 | přečteno: 230x