Barevný přelud - duha (2)

Jak vzniká mnohočetná duha? Co je to noční duha? Kde se dá vidět kruhová duha? Jak si vyrobit vlastní domácí duhu a jak se dá duha odčarovat? (délka blogu 5 min.)

Dvojitá duha

Duha vzniká díky lomu a odrazu slunečních paprsků v kapkách vody v atmosféře. Často se dá vidět tehdy, když prší z jednotlivých a nesouvislých mraků - a zároveň svítí Slunce.

Občas je k vidění také dvojitá duha. Vně prvního a zřetelného oblouku se nachází další duha, která je ovšem daleko slabší. Jak vzniká?

Zatímco  hlavní a nejintenzivnější duha je výsledkem odrazu slunečních paprsků na zadní straně kapky (viz obrázek)...

… je sekundární duha způsobena jiným jevem. Pořád ještě se jedná o sluneční paprsky, tentokrát se ale odrážejí na zadní straně kapky hned dvakrát. Vzhledem k tomu, že se nikdy nejedná o perfektní odraz a část paprsků prochází na zadní straně z kapky do atmosféry, je výsledek dvojitého lomu méně intenzivní. Určitá část paprsků totiž putuje jinam než k pozorovateli.

Dvojitým lomem se vysvětluje také fakt, že je druhý barevný duhový oblouk jiný než jeho intenzivnější kolega. Jeho barvy uvidíte v opačném pořadí.

I to, že je sekundární duha vidět vždy v určité vzdálenosti od první duhy, je výsledek putování  slunečních paprsků, ze kterých duha vznikla. Zatímco první duhový oblouk vidíte pod úhlem 42 stupňů, je druhý oblouk vidět pod větším úhlem (51 stupňů).

Teoreticky je samozřejmě možné, že se setkáte dokonce s trojitou duhou. Ta třetí ale bude logicky ještě daleko méně intenzivní než obě předchozí - proto je nutno si takového zážitku vážit.

Noční duha

Duha se dá vidět i v noci. Zapotřebí je pro ni samozřejmě také sluneční světlo - tentokrát odražené od povrchu Měsíce. Je tedy logické, že se s noční duhou setkáte s největší pravděpodobností při úplňku.

Noční duha je poněkud méně zřetelná než denní duha. Lidské oko navíc za tmy hůře rozlišuje barvy, je tedy docela dobře možné, že v noci uvidíte duhu jednobarevnou - bílou, protože vjem barev se slije do jedné.

Kruhová duha

Duhu můžete vidět také jako obrovský kruh - ovšem pod podmínkou, že se sami nacházíte vysoko ve vzduchu. To může být nejčastěji při cestě letadlem nebo balónem. Pokud stojí pozorovatel na pevné zemi, ztrácí se zbytek kruhu v zemi, takže vidíme jen jeho část - duhový oblouk.

Duha domácí

Duhu si můžete přičarovat i na vlastní zahradu. Na výrobu obyčejné duhy domácí potřebuje pouze slunečné počasí a zahradní hadici s rozprašovačem. Postavte se zády ke sluníčku a začněte do vzduchu rozprašovat pokud možno jemné kapky vody. Odměnou vám bude duha, která je jistě ještě krásnější než ta “divoká” a přírodní - je totiž úplně vaše.

Podobný jev se dá objevit za letních slunečných dnů také ve většině veřejných fontán.

Nechte duhu zmizet!

Jak se duha “vyrábí”, jste určitě tušili. Víte ale, jak se nechá zmizet? Dělá se to pomocí polarizačních skel.

Polarizační filtr je fotografický filtr, který se montuje před objektiv fotoaparátu. Takový filtr odstraňuje odlesky, zvyšuje sytost a živost barev, ztmavuje oblohu a odstraňuje opar na vzdáleném obzoru. Může také zvýšit sytost barev duhy nebo ji nechá úplně ztratit. Funguje to následujícím způsobem.

Světlo je elektromagnetické záření, které kmitá ve všech směrech. Odrazem od lesklého nekovového povrchu (voda, sklo apod.) se světlo polarizuje, foton tedy kmitá v jednom určitém směru. Právě v tomto stavu se nachází světelné paprsky, které se odrazily od kapiček vody a tvoří duhu. Polarizační filtr propouští pouze světlo, které kmitá v jednom jasně daném směru. Pootočením filtru se tedy provádí výběr světelných paprsků: buď svými parametry odpovídají světlu, které je filtr ochoten propustit - nebo ne. Pokud rovina, ve které kmitají fotony, odpovídá rovině, kterou sklo propustí, uvidíte duhu v plné kráse. Při pootočení o devadesát stupňů k rovině, kterou filtr propouští, už nekmitá skoro žádný foton - duha mizí.

Podobně se dá pomocí polarizačního filtru “odčarovat” odlesk na vodní hladině. Fotografové používají jev například pro fotografie dna potoků a řek, když nechtějí, aby snímek rušily světelné odlesky z hladiny řeky.

Ale upřímně? Kdo by chtěl uměle vyrušit něco tak krásného jako je duha?

 

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 24.5.2018 8:00 | karma článku: 21,27 | přečteno: 948x