Adventní pokusy - lampička z mandarinky

O adventu nemusí hořet jen svíčky na věncích - hořet může v domácnosti ledacos. Můžete si zapálit také mandarinku nebo pomeranč. V blogu se dočtete, jak to udělat. (délka blogu 3 min.)

Zapalte si mandarinku!

To, že jsou mandarinky (tak jako ostatní citrusy) zdrojem éterických olejů, používaných na parfemaci, nejspíš nikoho nepřekvapí. Z mandarinek se ale dají dělat také různé jiné dekorace - zkuste ji například … zapálit. Je to překvapivě jednoduché. Potřebujete na to jen trochu trpělivosti a něco málo kuchyňského oleje.

Návod

Rozkrojte mandarinku na polovinu a opatrně ji vyždímejte, aby se středové vlákno moc nenamočilo její štávou. Tím se vytvoří místo pro manipulaci s dužinou.

Poté opatrně oddělte vnitřní vlákno, které protíná plod v jeho středu, od samotné dužiny. Dužinu vyloupněte a snažte se u toho nepoškodit středové vlákno, to bude mít totiž později funkci knotu.

Budoucí mandarinkovou lampičku zalijte kuchyňským olejem. Namočte přitom i “knot”.

Když máte pocit, že se knot dostatečně nasál olejem (může to trvat hodinu), zkuste ho zapálit.

Většinou na to budete potřebovat několik pokusů, nenechte se tím ale odradit. Vysvětlení je jednoduché. Materiál svíček, na jaké jsme zvyklí, má nižší teplotu vzplanutí než kuchyňský olej, který jste použili.

Teplota vzplanutí

 je nejnižší teplota, při které se za přesně definovaných podmínek vytvoří nad hladinou hořlavé kapaliny takové množství par, že jejich směs se vzduchem přiblížením plamene vzplane.

U parafínu je to (podle druhu) kolem 200 °C, zatímco u kuchyňských olejů to může být až kolem 300 °C.

Mandarinková lampička vynikne ve sklenici s vodou. Dobře totiž plave - a přitom se nepřevrhne ani nevyleje. Díky tomu, že je její kůra trochu průsvitná, vydává zajímavé oranžové světlo.

Moje “lampička” hořela zhruba čtyři hodiny. Průběžně bylo potřeba krátit knot, který se zanášel uhlíkatými částečkami podobně, jako to dělá knot u běžné svíčky.

Proč se svíčkám a lampám zanáší knoty?

Důvodem může být nedokonalé spalování oleje nebo parafínu. Tvoří se při něm malé částečky uhlíku, které zůstávají na špičce knotu a vytvářejí tam časem poměrně objemnou “bouli”.

Stává se to také u svíček, které mají pigmentem obarvený celý objem vosku, případně obsahují jiné komponenty (parfémy). Ty nehoří v plameni tak dobře jako to dělá vosk. Jejich zuhelnatělé zbytky pak zanášejí knot svíčky. Svíčky, které mají zbarvený jen povrch, tedy hoří klidněji - o jejich knot se nemusíte starat tak často, jako u svíček barvených nebo parfémovaných.

U lampičky z mandarinky nebo pomeranče se přidává další efekt. Jejich přírodní “knot” stojí úplně zpříma - na rozdíl od knotů svíček se neohýbá na stranu. To ale způsobuje, že se špička “knotu” nachází v té části plamene, která není jeho nejteplejším bodem (nejteplejší část plamene naleznete na jeho okraji). Na špičce knotu dochází kvůli relativně nízké teplotě plamene k nedokonalému hoření, při kterém vznikají saze, které se tu také usazují. Čas od času je tedy potřeba knot upravit a saze odstranit.

Všem pravidelným i nepravidelným čtenářům blogu - dodatečně krásný třetí advent.

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 17.12.2018 8:00 | karma článku: 25,03 | přečteno: 866x