A tenhle trik ... znáte? Elektroměr.

Strká mi do ruky hrst papírů a jeho hlas nevěští nic dobrého: "Máme sakra problém." O problémy různého rázu sice delší dobu není nouze, ale už letmý pohled do lejster mě přesvědčí, že tenhle se umísťuje v žebříčku katastrof na první místo. Nedoplatek za elektřinu ve formě nižší šestimístné číslice. Měsíční poplatky pro příští rok mají podobu středního pětimístného obnosu.  Výpočet je korektní - eon, který nás zásobuje energií to myslí bohužel úplně vážně, není to žert ani omyl.

 

Tento blog je určen vám, kteří se možná v nedaleké budoucnosti ocitnete v roli kupce domu nebo bytu. Budete s prodejcem zaznamenávat stavy měřičů energií, a budete možná stejně naivní, jako jsem byla já. 

Teplé, slunečné ráno. Přebírám od bývalého majitele starý dům. Majitel je milý, úslužný, vše probíhá korektně, ochotně mi vysvětluje taje a zákoutí domku, který už má na hřbetě skoro tolik let, co my dva dohromady. Která zásuvka funguje? Která nefunguje? Který radiátor potřebuje vyměnit? Tisíce otázek, tisíce odpovědí. "Ještě než půjdeme odečíst "hodiny", ukážu vám na zahradě, kudy vede kanál ....."

Stojím ve sklepě, v ruce formulář stažený z internetu, do kterého se chystám psát stavy vodoměru, elektroměru a plynu. Můj úslužný společník mi dává do ruky papíry s předtištěnými čísly: "Já už to vytiskl, musíme to jenom zkontrolovat a podepsat." 

Zablikala v tuto chvili ve vaší hlavě varovná kontrolka? V mé hlavě tehdy nezablikalo vůbec nic. 

Oba několikrát pečlivě kontrolujeme stav "hodin", čísla souhlasí. Přesouváme se k vodoměru, i tady je všechno v pořádku. U plynoměru podepisujeme předtištěné lejstro. 

Až po několika měsících zjistím, že na papíře, který jsem podepsala, chybí mnoho tisíc kilowatthodin energie, kterou mi eon, smluvní zásobitel naúčtuje v momentě, kdy srovná stav při nastěhování, se stavem, který se tradičně ohlašuje na konci kalendářního roku. 

Milý a úslužný majitel mi nabízí, že nemusím elektřinu přehlašovat. Ohlásí dodavateli změnu majitele sám a všechny formality vyřídí za mě. 

Tohle je moment, kdy si zpětně tleskám na čelo, když pochopím, kdo nahlásil dodavateli energií nesprávný stav elektroměru - a kdo mu to dovolil. 

 Pointa? 

Sepisujte stavy měřičů na místě, propiskou. 

Sepisujte je sami osobně na svém vlastním papíře, který nedáte z ruky. 

Přehlášení měřičů na své jméno kontrolujte, hlavně nově zanesený stav spotřeby. 

 Následky? 

Eon, zásobovatel elektrickou energií, tenhle trik zná. Doporučili soudit se, pokud lze obstarat důkaz skutečného stavu elektroměru při přebírání nemovitosti. 

 

Fotoaparát, který jsem měla s sebou, se toho dne několikrát zaplatil. Přesněji řečeno - zaplatil se zhruba patnáctkrát. 

Kromě poznámek o stavu domu, které jsem zapisovala do bloku, jsem totiž navíc ještě fotila každou maličkost, o kterou jsem zakopla. K tomu jsem natáčela videa všech možných i nemožných detailů, včetně výkladů prodejce, týkajících se obsluhy techniky domu.

Jedno z nich ukazuje bývalého majitele, který vysvětluje cosi na elektrohodinách. Celou dobu má zvláštně zkroucenou ruku, takže jeho dlaň zakrývá polovinu číslic elekroměru, na úplném konci videa však ruku stahuje do strany. Na konci filmu je téměř půl vteřiny vidět skutečný stav odběru elektrické energie ... 

 

... nejlépe to asi vystihuje věta "víc štěstí, než rozumu". 

 Znáte podobné triky? 

Podělte se o svoje zkušenosti v diskuzi. 

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 11.12.2014 15:15 | karma článku: 27,32 | přečteno: 2764x