Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Anglický výlet za italskou pizzou

Kolegyně mě požádala, zda bych nejela s její první třídou na výlet do pizzerie v londýnské O2 aréně. Rozhodování bylo nelehké – strávit výživný půl den přípravami na audit bezpečnosti práce, nebo jet zdarma vyrábět výživnou pizzu?

Sama dobře vím, jak moc se hodí mít s sebou někoho extra z učitelského sboru, a tak jsem se rozhodla nedělat zagorku a odolat vábení mnohastránkových bezpečnostních předpisů, hodnocení rizik, certifikátů o testování vody, elektrických spotřebičů, zásuvek, alarmů, minimaxů a kotlů, a místo do své zatuchlé kanceláře se složkami nudných papírů jsem se s dětmi vrhla do vzrušujícího víru velkoměsta.

Dětičky byly na výlet nadmíru natěšené a nadšeně štěbetaly a diskutovaly o tom, jestli se víc těší na nadcházející jízdu „bezřidičovým“ elektrickým vlakem DLR nebo na samotné vyrábění pizzy. Přitom si ukazovaly kde kdo bydlí a zajíkaly se nadšením nad tím, co vidí z okna vláčku. Kdybych nevěděla, že tyto děti žijí celý život v hlavním městě Velké Británie, skoro by mi připomněli školáky z menších českých měst, kteří k nám jezdí na zájezdy a stejně hlasitě obdivují červené dvoupodlažní autobusy, široké mosty přes Temži a nekonečný labyrint londýnského metra.

(Foto autorka)

Na školních výletech mám ráda to, že jsou poučné od začátku do konce a ne jen onou destinací, do níž za vzděláváním míříme. Už dávno jsem si se slzou v oku uvědomila, že některé děti buď imrvére sedí jak pecky doma a nebo naopak všude jezdí jen autem, takže nemají tušení, jak bezpečně chodit podél rušné čtyřproudovky a přitom kličkovat mezi psími a liščími hovínky, přecházet ulici s ostrůvkem uprostřed a zároveň se vyhýbat velkým kalužím, nebo jak používat městskou hromadnou dopravu. Považuji si proto za nesmírnou čest, že je můžu zasvětit do tajemstí typu madlo eskalátoru se pohybuje rychleji než schody či praktických typů a vychytávek, například že na pravé straně jezdících schodů se stojí a na levé chodí. Jednou z nich tak snad nebudou otravné a neuvědomělé „překážky“ v levém části, které blokují průchozí pruh a kvůli nimž pak nemálo lidem před nosem ujede vlak do práce.

Londýnská O2 aréna; foto autorka

Žáčky jsem se snažila na výletě vzdělat i zeměpisně a ukazovala jim, kde se před greenwichskou O2 arénou nachází nultý poledník, jenž rozděluje svět na západní a východní polovinu. Vůbec je to nezajímalo a evidentně nechápali, o čem to mluvím, a pořád jen chtěli vědět, kdy už tam budeme. Zhrzena nezájmem jsem jim suše sdělila, že aréna je ta obrovská budova tyčící se přímo před námi. Žák s ostrým zrakem se zeptal, jestli taky polezeme na její kopuli jako ti lidé, co se tam teď škrábou na laně. Odvětila jsem, že jen přes mou mrtvolu, a snažila se stočit řeč zpátky k fascinujícímu nultému poledníku. Opět jsem se setkala s urputným nezájmem, ale zato mi chlapec, který mimoděk právě vstoupil na západní polokouli, sdělil, že mu je horko. Poradila jsem mu, ať si rozepne bundu, a chlapeček se zatvářil, že objevil Ameriku. Kéž by všichni rodiče učili děti samostatnosti a nedělali všechno včetně selského myšlení za ně!

Naše dokonalé výrobky. Práce děti, foto autorka

V pizérce jsme měli být už před dvaceti minutami, ale securiťák u vstupu do budovy dělal ofuky, že nás nemůže pustit dovnitř, protože aréna otvírá až v deset. Marně mu kolegyně mávala před očima písemmným dokumentem, že my máme schůzku domlouvenou už na 9:30; kdepak, musel si tam zavolat a telefonicky si ověřit, že nejsme nebezpečné živly. (Protože je úplně běžné, že třicet šestiletých dětí ve školních uniformách jde v deset ráno vykrást a roztřískat veškeré vybavení jedné z největších arén v Evropě, a tak je třeba být neustále ve střehu!)

Konečně jsme prošli přes agilní ochranku a ocitli se v útulném světě řetězce Pizza Express, kde nám už zanedlouho podrobně vysvětlí, jak se tato populární potravina vyrábí, a děti si následně uplácají a zpátky do školy odnesou vlastní upečenou placku. Za tuto interaktivní návštěvu se překvapivě vůbec nic neplatí, ale tuším, že je to ze strany podniku velice promyšlený marketingový tah; moje vlastní dcery podobné školní výlety v raném dětství také absolvovaly a zážitek je tak nadchl, že jsme tam pak párkrát soukromě zašli i na oběd či večeři. Hádám, že ten kus těsta, pár lžic rajčatové omáčky a trochu sýra, co školám věnují, se jim tedy jistě bohatě vrátí!

Nejprve jsme si všichni umyli ruce a oblékli děti do zástěr a očíslovaných papírových čepic. Hned poté nás pizzaiolo, člověk vyrábějící pizzu, poučil, že tento oblíbený pokrm znali už staří Egypťané, Řekové a Římané, nicméně moderní pizza se zrodila v italské Neapoli jako rychlý pokrm pro pracující třídu. Na popularitě však vzrostla až s migrací Italů do Spojených států.

Dětičky se pak dozvěděly, že dnes si vyrobí nejčistší klasiku – pizzu margaritu, která se skládá ze tří barev – červených rajčat, bílého sýra a zelené bazalky, a má tak evokovat vlajku jaké země? Nikdo nevěděl, (protože kašlali na moje strhující zeměpisné přednášky), ale pošeptala jsem odpověď „Itálie“ vedle stojící holčičce, a tak byla za hvězdu.

Pizzaiolo: „Roztírejte omáčku kruhovými pohyby od středu k okrajům.“ (Foto autorka)

Následně každé dítko dostalo malou kulatou misku s těstem, jemuž měli vymačkat okraje, a když byl pizzaiolo spokojen s jejich výkony, nakapal každému doprostřed tomatovou omáčku s bazalkou, vrazil jim lžíci a vydal pokyn krouživými pohyby rozetřít tekutá rajčata na celou plochu vyjma okrajů. Tady se jasně ukázalo, kdo poslouchá či neposlouchá instrukce: Někteří to matlali jak máslo na chleba, jiní ignorovali kůrku a v kategorii „Poslouchám kolenem“ zvítězil chlapeček, který z omáčky vytvořil poměrně zdařilý obrázek myšáka.

K dokonalosti zbývalo už jen doplnit mozzarelu. Bavilo mě pozorovat, jak se různé osobnosti úkolu zhosťují – někteří vzali mističku s kousky sýra a prostě ji obrátili vzhůru nohama, jiní mozzarelu poházeli systém padni kam padni, zatímco ti nejpreciznější kostičky sýra s milimetrovou přesností pokládali v přesně vyměřených vzdálenostech, div že z ní nevytvořili římskou mozaiku. Samostatnou část pak tvořili jedinci, jež malou část sýra naflákali na pizzu a zbytek snědli.

Předpokládala jsem, že personál teď výrobky od dětí náhodně vybere, upeče a zabalí na cestu do školy do krabic, a my pak strávíme celou zpáteční cestu horkotěžkým zodpovídáním dotazů, jak si děti poznají tu svoji pizzu (nepoznají). Naštěstí se restaurační identifikace „školních“ pokrmů za posledních pár covidových let značně vyvinula, a tak na každou pizzu vložil pizzaiolo lísteček s číslem čepice malého kuchaříka, který pak po upečení sňal a napsal na víko krabice. Dokonalé! Aby radosti nebylo málo, dostali jsme pár kousků navíc upečených personálem, a že ty prý jsou pro učitele.

Tahat městskou dopravou víc než třicet krabic s voňavým pokrmem nebyla žádná lahůdka, ale „pizza piknik“ ve školní zahradě plné sedmikrásek nám tu námahu bohatě vynahradil. Za měsíc jedou do pizzerie druháci, a tak tajně doufám, že zas budu přizvána; do té doby sláva, nazdar auditům!

Pizza al fresco (foto hladová autorka)

Autor: Alena Damijo | pátek 31.5.2024 11:00 | karma článku: 20,06 | přečteno: 450x
  • Další články autora

Alena Damijo

Den D aneb Noc ve válečném muzeu

Naši žáci před covidem pravidelně trávívali noc na bývalé válečné lodi HMS Belfast, a po letech opatření a následných úprav lodi letos konečně přišel příhodný čas tuto tradici zábavného zájezdu do dějin obnovit.

6.6.2024 v 10:30 | Karma: 11,92 | Přečteno: 180x | Diskuse| Cestování

Alena Damijo

Tulipánové radovánky

Miluju jarní květy, a když dcera navrhla, že bychom mohli zajet na tulipánové pole na jihu Anglie, nadšeně jsem souhlasila. Už léta toužím navštívit Holandsko a procházet se tam mezi nekonečnými lány

1.5.2024 v 11:00 | Karma: 11,29 | Přečteno: 229x | Diskuse| Ona

Alena Damijo

Jak jsem potkala anglického krále

„Příští středu teda děláme ty pohovory na novou školní účetní, platí to?“ ptám se ředitelky, zatímco listuju diářem. „Jo vidíš, to musíme přesunout, protože jsme byli pozvaní na setkání s vysokým královským hodnostářem."

29.3.2023 v 10:30 | Karma: 33,05 | Přečteno: 3147x | Diskuse| Společnost

Alena Damijo

Půl života za Malou louží

Nedávno jsem oslavila své dvacáté přivandrovalečtiny do Anglie. Z tehdejší vyjukané aupairky se stala úča na základce, místo (nuzného) kapesného beru (nuznou) výplatu a stav svobodná, bezdětná se léty proměnil ve vdaná, sdětná.

6.9.2022 v 10:45 | Karma: 30,27 | Přečteno: 1113x | Diskuse| Ona

Alena Damijo

Co je láska?

Jako spousta náctiletých, i já měla v šestnácti pocit, že jsem prakticky expert na vztahy mezi mužem a ženou. Jednak jsem přečetla všechny "Rudolfovky", a pak jsem taky měla sešit s citáty moudrých filozofů, autorů a umělců.

14.2.2022 v 10:45 | Karma: 26,13 | Přečteno: 806x | Diskuse| Ona
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

ANALÝZA: Ukrajina se loučí se snem o NATO. Biden jí dal jen slabou náplast

14. června 2024

Premium Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek podepsali bezpečnostní dohodu, která by Ukrajině na...

Urychlovač z pušky kulomet nedělá, rozhodl nejvyšší soud USA a zrušil zákaz

14. června 2024  18:09,  aktualizováno  19:56

Nejvyšší soud Spojených států dnes zrušil téměř šest let starý zákaz technických doplňků...

Velké požáry ve středních Čechách: vzplála výroba pyrotechniky a sklad

14. června 2024  15:28,  aktualizováno  19:34

Středočeští hasiči zasahují u dvou velkých požárů. V obci Praskolesy poblíž Hořovic na Berounsku...

Prezident daroval krev. Nejjednodušší způsob, jak zachránit život, vyzval ostatní

14. června 2024  19:34

Prezident Petr Pavel v pátek daroval krev a apeloval, aby lidé, kteří jsou zdraví, zvážili totéž....

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

  • Počet článků 113
  • Celková karma 14,42
  • Průměrná čtenost 1962x
Vždycky jsem milovala knížky a nesnášela cizí jazyky, a tak jsem vystudovala bohemistiku. Bůh má však smysl pro humor: Původně roční aupairský pobyt v Londýně se protáhl na víc než dvacet let, a aby té jazykové ironie nebylo málo, jsem zástupkyní ředitelky na místní základce a učím číst a psát malá Briťata. 
 

KNIŽNÍ VÝPLODY: 
* Anglické listí
* Mé anglické sezony
* Angličan v Česku aneb Czech Me Out
* Češka v Anglii aneb T(r)ipy za všechny prachy
* Rozmarná Anglie aneb Nikdy není tak zle

PŘIPRAVUJE SE:
Srdečné pozdravy z Řecka (Ikar, 07/24) 

DETAILY KNIH:
https://www.knizniklub.cz/autori/59210-alena-damijo.html

KONTAKT:
damijoa@gmail.com