Tajemství prvního presidentského portrétu
Max Švabinský: T. G. MasarykMilo Burdats
První úřední portrét vznikl vlastně okamžitě po příjezdu presidenta Masaryka do Prahy v prosinci 1918. Josef Svatopluk Machar, který vedl uvítací výbor, o tom ve své memoárové knize Pět roků v kasárnách, píše:
„Když po oficielním uvítání ve velkém salonu na nádraží vstoupil president do salonku menšího, kde čekali jeho osobní přátelé, podala mu tam moje dcera Jiřina vavřínovou snítku propletenou bílou stužkou, snítku tu držel mechanicky a v skloněné ruce a promlouval s dávnými známými, maje pro každého obvyklé staré oslovení a několik srdečných slov vytrysklých z nové situace. Malířskému oku Maxe Švabinského zalíbil se tam onen postoj presidentův s touto snítkou v skloněné ruce a když měl provádět první úřední portret hlavy státu, musila mu Jiřina navlas takovou snítku opatřiti. A drže ji v ruce jako tenkrát na nádraží, dívá se president vážně se stěn škol, úřadů a ústavů na rozvíjející se dole život mladých a starých republikánů."
A Machar dále pokračuje:
A se stěny pokojíku mé dcery dívá se jiná podobizna: načtrtnutý obrázek presidentův mezi slovy malířského díku Švabinského...“
Bylo to moudré od Machara, že pozval geniálního portrétistu Maxe Švabinského k malé recepci v salonku pražského nádraží. Švabinský měl sebou jako vždycky lahvičku s tuží, pero a štětec. V té rychlosti si asi nevzal sebou skicák, ale pouze své hlavičkové papíry. Ty však naštěstí byly z kvalitního ručního papíru. První portréty tak vznikly ve spěchu v nádražním salonku dnešního Masarykova nádraží na dopisním papíru.
První týden v lednu 1919 již Švabinský začal pracovat na oficiálním protrétu stojícího Masaryka, jak jej známe ze starých filmů (měl ho na zdi i rada Vacátko). Byla to práce náročná, jelikož si vybral techniku dřevorytu. Jiřinka Macharová mu do Akademie přinesla podobnou větvičku. Zřejmě Švabinský nebyl ve svém atelieru a nemohl ji poděkovat. Vzal proto jednu skicu Masaryka a napsal na ni poděkování: „Děkuji Vám slečno za větvičku, někdy na jaře ji uvidíte zvěčnělou. S pozdravem oddaný M. Švabinský 12.1. 1919“
Pak ale roztržitý pan profesor Švabinský zjistil, že neví kam poslat ten portrét. Jiřinku nestihl, adresu domů k Macharům neznal. Co teď? A tak přímo na Masarykův obrázek připsal: “Příteli Machare, Nevím tvou adresu, posílám ti to tedy do Sněmovny, prosím Tě předej to slečně Jiřině. Vždy Tvůj M.Š.“ A pak zřejmě odeslal fakultního sluhu s obrázkem do Rudolfína, kde v té době zasedala Poslanecká sněmovna Československé republiky a kde byla velká pravděpodobnost, že se Machar bude nacházet.
Tato Švabinského skica byla použita na malý provizorní portrét presidenta Masaryka a taky pro první známku s Masarykem. Tu, jak jinak, opět dělal Max Švabinský a která vyšla až v roce 1920. Z nějakého nejasného důvodu byl portrét presidenta na známce oproti originálu zrcadlově horizontálně převrácen. Přesto existují nátisky známek, na kterých se Masaryk dívá správně doleva. Jako estét musím připomenout, že známka se lepí do pravého horního rohu, a osoba na známce by se měla dívat doprostřed obálky, ne mimo obálku. Mimo obálku se díval ze své známky Klement Gottwald, ale u něj to bylo pochopitelné. Z jeho pohledu se díval vlevo. To Václav Klaus jako první se nedíval ani vlevo ani vpravo. Proto na známce vypadá, jako by se díval na sebe do zrcadla.
A jak já jsem se dostal dostal k tomu originálu, který zde popisuji? Dostal se do mého antikvariátu před mnoha lety s souboru s dalšími obrázky. Ten portrét na Švabinského hlavičkovém papíru je nalepen na černém kartonu a byl původně zarámován. Rám, pasparta i sklo však vzaly za své už dávno. Jak jsem se dozvěděl byl v roce 1930 Jiřinkou Macharovou zapůjčen Státnímu nakladatelství, které jej použilo k drobné brožurce k 80. narozeninám T. G. Masaryka. Pravděpodobně se již však Macharovým nevrátil. Otec té paní, od které jsem tuto vzácnost získal, byl ředitelem někdejšího Státního nakladatelství a zřejmě si obrázek ponechal. Doufejme, že se souhlasem Macharových.
Věnuji tento kratičký příběh čtenářům jako svůj příspěvek k inauguraci presidenta Zemana. Samotnou originální kresbu si, s dovolením, ponechám.
Milo Burdátš
Největší okradení akcionářů v historii
V letech 1945 až 1948 naše země zažila velkou vlnu etatizace neboli znárodnění. Pomineme-li dosazení státní správy do podniků Němců a Maďarů, byli zestátněny stovky velkých akciových společností, jejichž akcionářům nikdy nebyly vyplaceny náhrady, jak bylo slíbeno. Náhrady byly poskytnuty pouze cizozemským držitelů akcií a někdy po hodně dlouhé době. V podstatě stát okradl tisíce a možná desetitisíce akcionářů o jejich podíly ve firmách. Z ideologického hlediska stále považujeme tuto etapu za největší, státem posvěcený lup. Jenže možná je až na druhém místě řebříčku. Největší okradení akcionářů proběhlo jindy.
Milo Burdátš
Horor v Lucerně
Dne 23.11.1930 se ve francouzském periodiku Intransigeant objevila část vzpomínek slavné tanečnice Josephine Bakerové. Byly to zrovna vzpomínky na její první vystoupení v pražské Lucerně. Že to bylo vyprávění dramatické až hororově zbarvené. No posuďte sami.
Milo Burdátš
Nelžeme si, prosím. Charlota Masaryková mluvila krásnou češtinou
Jako antikváře mne v poslední době značně rozčilují sebevědomá tvrzení, že manželka prvního presidenta T. G. Masaryka neuměla česky. Touto nepravdou reagují skalní agitátoři pana Karla Schwarzenberga na námitku, či spíše konstatování, že paní Therése Schwarzenberg neumí česky. I včera večer v duelu presidentských kandidátů krásná herečka Jitka Čvančarová tuto lež vyslovila v přímém přenosu a moderátorka ji bez uzardění opakovala.
Milo Burdátš
Zajímá mne pouze pozadí Václava Klause
Tak máme za sebou poslední novoroční projev Václava Klause. Jako po minulé roky, i dnes mne jeho pohled na život v naší malé zemičce nezajímal. Přesto si televizor zapnu. Zajímá mne však pouze Klausovo pozadí.
Milo Burdátš
Sport
Olympiáda zarazila kdejakého milovníka poezie do křesla před televizní obrazovku. I já, pražský antikvář si vychutnávám dokonalou souhru těla, obdivuhodné výkony a emoce z vítězství i proher. Zapátral jsem ve svých skladových zásobách a chtěl jsem najít ty nejstarší verše, opěvující fenomén zvaný sport. A ehle, prozápadně orientovaný český básník Karel Mašek (1867-1922) napsal krátkou veselou báseň s názvem Sport. Vyšla někdy před rokem 1904, tudíž ještě před první londýnskou olympiádou.
Další články autora |
Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát
Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo...
V Česku otevírá pobočku nový řetězec. Slibuje velké porce zdravého jídla
Po několika odložených startech vstupuje na český trh řetězec se zdravým jídlem. V přízemí...
Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných
Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....
Zelenskyj si řekl o 200 tisíc evropských vojáků. Britové jsou pro
Jen co v Bílém domě usedl Donald Trump, vyzval Volodymyr Zelenskyj evropské státy, aby převzaly...
Proti Ficovi bouřilo 30 slovenských měst. Bratislavu burcoval Bolek Polívka
V téměř třiceti slovenských městech se v pátek konaly demonstrace za proevropské směřování země....
V místě tragédie u Dolní Lutyně jsou nově značky, omezí rychlost i délku vozidel
Doprava přes železniční přejezd v katastru Dolní Lutyně na Karvinsku se změní. Na místě, kde se...
Pach smrti. Vědec dává do lahví vůni kostí, aby pomohl kriminalistům
Belgický výzkumník Clement Martin spolupracuje s federální policií při vytváření pachu, který...
Trump si určil tři věrné ambasadory pro problémové místo jménem Hollywood
Premium Slavní herci Mel Gibson, Sylvester Stallone a Jon Voight by se měli stát očima a ušima Donalda...
V Kladně hořela výšková budova, hasiči museli evakuovat 32 lidí
Hasiči v Kladně v sobotu v poledne evakuovali při požáru výškové budovy 32 lidí, jedna žena je...
Prodej rodinného domu 122 m2, Práče
Práče, okres Znojmo
6 600 000 Kč
- Počet článků 31
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3159x