Zajímá mne pouze pozadí Václava Klause
Šipka ukazuje na čestné místo citovaného díla.
Pozadí presidenta při novoročním kázání tvoří vždy knihy. Vyrovnané řady tlustých knih přidávají řečníkovi už od nepaměti na důvěryhodnosti. Daleko lépe působí na klienty advokát s kanceláří plnou knih, než ten, který má jenom malý laptop s naloudovanou poslední verzí programu Aspi.
A tak i letos čekám na novoroční poledne, abych zkontroloval Klausovo pozadí. Bude mít i letos za sebou v knihovničce tu vzácnou dvoudílnou publikaci ve světlehnědé kůži, s červenými štítky a zlatou ražbou? Ano, je tam uprostřed nahoře. Soustava národního hospodářství I. a II. od profesora Karla Engliše s podtitulem Věda o pořádku, v kterém jednotlivci a národové pečují o udržení a zlepšení života, v omezeném nákladu vydal Melantrich v roce 1938.
V polovině 90tých let koupil tyto dva svazky v mém antikvariátě nechvalně známý ředitel jedné nechvalně známé banky, jako dárek pro Václava Klause. Že pan premiér dárek od bankéře přijal, jsem zaregistroval okamžitě, jelikož si jej umístil viditelně do své tehdejší knihovničky v Strakově akademii. Od té doby se oba svazky několikrát stěhovaly. Za pár týdnů se budou opět stěhovat. Kam? To netuším. Otázkou je, proč Klaus tyto kníhy má stále ve své blízkosti. Jako antikvář věřím v magii starých knih. V energii knih, která se do nich dostala od předchozích majitelů. Na to je potřeba znát jejich provenienci, jejich původ. A tady je. Tyto dvě knížky jsem koupil, včetně mnoha dalších, od profesora národohospodářských dějin Rudolfa Olšovského. Ten ji získal z knihovny známého meziválečného národohospodáře profesora Josefa Macka. V knize byl dokonce vložen koresponďák, kterým Karel Engliš zve Macka na nějakou svoji přednášku a aby se kruh uzavřel, tak v ní byl i papírek s poznámkami Josefa Kaizla, ministra financí v habsburské monarchii. Obojí jsem z knih vyndal a prodal samostatně. Lze se divit, že profesora Klause ty dva svazky tak přitahují? Energie liberálů Engliše a Kaizla se zde míchá s energií socialistů Macka a Olšovského. Magnetismus knihy má tudíž oba póly. Takovým knížkám nelze odolat. A já taky neodolal možnosti opět zveřejnit něco ze své antikvární kuchyně.
P.S.: Prof. Rudolf Olšovský byl mým oblíbeným učitelem na národohospodářské fakultě VŠE. A jak mi na půdě antikvariátu sdělil, já jsem byl jeho oblíbeným studentem.
Milo Burdátš
Největší okradení akcionářů v historii

V letech 1945 až 1948 naše země zažila velkou vlnu etatizace neboli znárodnění. Pomineme-li dosazení státní správy do podniků Němců a Maďarů, byli zestátněny stovky velkých akciových společností, jejichž akcionářům nikdy nebyly vyplaceny náhrady, jak bylo slíbeno. Náhrady byly poskytnuty pouze cizozemským držitelů akcií a někdy po hodně dlouhé době. V podstatě stát okradl tisíce a možná desetitisíce akcionářů o jejich podíly ve firmách. Z ideologického hlediska stále považujeme tuto etapu za největší, státem posvěcený lup. Jenže možná je až na druhém místě řebříčku. Největší okradení akcionářů proběhlo jindy.
Milo Burdátš
Tajemství prvního presidentského portrétu

Kdy vznikl první oficiální portrét prvního presidenta naší země Tomáše Garrigue Masaryka se obecně neví. Koho to taky zajímá. Kdyby se náhodou nějaký zájemce našel, ať čte dále. Takže pátrejme: po zvolení prvního presidenta, začala sháňka po starších fotografiích profesora Masaryka, jelikož sám T.G.M byl v té době ještě v zahraničí a nešlo ho solidně vyfotografovat nebo, jak bylo zvykem, namalovat. Kdejaké tiskárny ty nekvalitní a neautorizované fotografie tiskly a prodávali nadšeným davům. To však nebyly oficiální portréty. Ty vznikly později.
Milo Burdátš
Horor v Lucerně

Dne 23.11.1930 se ve francouzském periodiku Intransigeant objevila část vzpomínek slavné tanečnice Josephine Bakerové. Byly to zrovna vzpomínky na její první vystoupení v pražské Lucerně. Že to bylo vyprávění dramatické až hororově zbarvené. No posuďte sami.
Milo Burdátš
Nelžeme si, prosím. Charlota Masaryková mluvila krásnou češtinou

Jako antikváře mne v poslední době značně rozčilují sebevědomá tvrzení, že manželka prvního presidenta T. G. Masaryka neuměla česky. Touto nepravdou reagují skalní agitátoři pana Karla Schwarzenberga na námitku, či spíše konstatování, že paní Therése Schwarzenberg neumí česky. I včera večer v duelu presidentských kandidátů krásná herečka Jitka Čvančarová tuto lež vyslovila v přímém přenosu a moderátorka ji bez uzardění opakovala.
Milo Burdátš
Sport

Olympiáda zarazila kdejakého milovníka poezie do křesla před televizní obrazovku. I já, pražský antikvář si vychutnávám dokonalou souhru těla, obdivuhodné výkony a emoce z vítězství i proher. Zapátral jsem ve svých skladových zásobách a chtěl jsem najít ty nejstarší verše, opěvující fenomén zvaný sport. A ehle, prozápadně orientovaný český básník Karel Mašek (1867-1922) napsal krátkou veselou báseň s názvem Sport. Vyšla někdy před rokem 1904, tudíž ještě před první londýnskou olympiádou.
Další články autora |
Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard
Premium Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně...
Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy
Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Neblokujte protiruské sankce, udeřil Rubio na Maďary. Ti rázem ustoupili
Americký ministr zahraničí Marco Rubio kontaktoval svůj maďarský protějšek Pétera Szijjárta, aby na...
Jak Trump mluví s Kremlem? Prezidenti si volají jinak než obyčejní smrtelníci
Premium Pokud si myslíte, že americký prezident náhle řekne „vytočte mi Putina“ nebo si ho dokonce sám...
Matku s dítětem střelil do hlavy. Otřesný suvenýr holokaustu stopili polští odbojáři
Seriál Snímek masakru Židů v ukrajinském Ivanhorodu se stal symbolem holokaustu na východní frontě za...
Firmy v Česku experimentují s neomezenou dovolenou, zaměstnanci si ji řídí sami
Premium Pět týdnů dovolené, tedy týden navíc k zákonem stanovené hranici, je v Česku poměrně rozšířený...
Za kolik, o kolik, kolik čeho. Pokračujeme v tréninku praktických slovních úloh
Premium Slovní úlohy jsou pro některé postrach, zprvu mohou působit zmatečně, není však nutné panikařit,...
Čína zrudla. Teď už doopravdy. Nespokojenost sílí, lidé řeší, jak odejít
Premium Od spolupracovnice MF DNES v Číně Číňané jsou nespokojení: dokonce i staří lidé, kteří byli nadšení z velkého čínského skoku, se teď...

Věděli jste, že kolagen není jen jeden? Existuje hned 16 druhů
Za vznikem vrásek a ztrátou pevnosti pokožky stojí úbytek kolagenu. Nové sérum VICHY Liftactiv Collagen Specialist 16 přináší revoluční technologii...
- Počet článků 31
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3160x