Největší okradení akcionářů v historii

V letech 1945 až 1948 naše země zažila velkou vlnu etatizace neboli znárodnění. Pomineme-li dosazení státní správy do podniků Němců a Maďarů, byli zestátněny stovky velkých akciových společností, jejichž akcionářům nikdy nebyly vyplaceny náhrady, jak bylo slíbeno. Náhrady byly poskytnuty pouze cizozemským držitelů  akcií a někdy po hodně dlouhé době. V podstatě stát okradl tisíce a možná desetitisíce akcionářů o jejich podíly ve firmách. Z ideologického hlediska stále považujeme tuto etapu za největší, státem posvěcený lup. Jenže možná je až na druhém místě řebříčku. Největší okradení akcionářů proběhlo jindy.

obálka Ježkovy knihy

Celkem bez povšimnutí se válela na pultech knihkupectví knížka Tomáše Ježka: Zrození ze zkumavky, Svědectví o české privatizaci 1990-1997. Dokonce skončila ve slevách. Původně to měla být čistě vysokoškolská učebnice, avšak vznikla jako  subjektivní memoáry otce české a československé privatizace Tomáše Ježka, které jsou doplněny bohatým aparátem. Málokdo tuto knihu četl a málokdo, kdo ji čet,l ji dočetl do konce. Naprostá většina textu  totiž pouze slouží autorovi, aby posílil svůj pocit, že on je tím geniálním otcem i matkou naší privatizace (název dokonce evokuje nepřirozené umělé oplodnění a možná porod císařským řezem) . Kdo ji však dočetl do konce, byl šokován s jakou úpřimností Tomáš Ježek píše o tom, jak jsme byli my všichni účastníci privatizace okrádání a nakonec i okradeni. Například cituji:

 

Asi jedna třetina diků, kteří investovali své body do investičních privatizačních fondů, byla po skončení kuponové privatizace okradena. V obou vlnách kuponové privatizace nashromáždily investiční privatizační fondy a podílové fondy asi 60 % majetku z celkové nabídky v účetní hodnotě 320 miliard Kč, což znamená, že těsně po skončení kuponové privatizace, tj. po vydání akcií fondům, měly oba druhy fondů majetek v účetní hodnotě celkem asi 192 miliard Kč. Tržní hodnota tohoto majetku pak Činila v roce 1996 asi 140 miliard Kč.

 

 

Nevím, kde vzal Tomáš Ježek tu jistotu, že tržní cena byla nižší než účetní hodnota. Jak si ze své praxe pamatuji, tak tržní hodnota u naprosté většiny privatizovaných podniků byla několikrát, často i 10-50 krát vyšší než účetní. On totiž zapomíná, že cena akcií v RM-systému nevyjadřovala hodnotu podniku. Napřiklad účetní hodnotu 20 milionů měly třeba maloobchodní firmy, které vlastnily v každém okresním městě obchodní domy na hlavní třídě v celkové tržní hodnotě i půl miliardy. Tudíž snížení tržní hodnoty bylo výsledkem vykradení společností většinou o lukrativní nemovitosti, či o rekreační zařízení. Ocenění ochranných známek a podílu na trhu neprovádělo vůbec a dnes asi tušíme jakou hodnotu má třeba Jar, Tatranka či Kofola.

 

Ale jdeme dál. Ježek si ve své knize píše:

 

Z majetku ve fondech v hodnotě 140 miliard Kč, který v nich byl v roce 1996, byl ukraden majetek v hodnotě téměř 50 miliard Kč (kvalifikovaný odhad ředitele odboru kolektivního investování na Kornid pro cenné papíry Libora Michálka uvádí 49,6 miliard Kč). Záměrně používám slovo krádež a jeho slovesný tvar, protože přesně a jednoznačně označuje to, co počátkem druhé poloviny devadesátých let na poli kolektivního investování skutečně dělo a stalo. Slovo tunelování, které český jazyk ihned nabídl jako synonymum, je sice vtipným, ale zároveň velmi nebezpečně obrazným označením pro krádež. Je příznačné pro druh českého myšlení, že rychle a vynalézavě přišlo na způsob, jak slovně zamlžit fakt krádeže.

 

 

Dále Ježek tento stav se snaží analyzovat:

 

Majetek ukradený z investičních privatizačních fondů ve výši 49,6 miliard Kč má dvě části, které se od sebe liší jen svým původem, nikoli technikou provedení „lupu". Největší část, asi 40 miliard Kč, byla z fondů ukradena po jejich transformací na holdingy, menší část, asi 9,6 miliard Kč, pak „zmizela" přímo z netransformovaných fondů.

 

A to jsme jenom u privatizačních fondů, u kterých byli v podstatě všichni akcionáři okradeni. Někteří jenom částečně, naprostá většina však úplně. Pokud něktěří dikové (novotvar – privatizační akcionář) investovali přímo do podniků, tak naprostá většina z nich byla okradena, jelikož nikdo nechránil menšinové akcionáře.A tak fondy ale i vlastní  ředitelé, kteří ovládil podniky si z nich udělail soukromý píseček, na který akcionáře v žádném případě nepustil. Pouze malému procentu se podařilo získat akcie Čezu, Tabákového průmyslu, Komerční banky či jiných nevytunelovaných podniků a ti pak akcie prodali za plusmínu odpovídající cenu, často hodně směšnou. Když to nestihli nebo chtěli podle rady právě Tomáše Ježka akci držet, byli násilím vytěsněni za několik stovek korun, což se stalo i mně.

 

Tomáš Ježek pak v knize uvádí všemožné triky, jak byli akcionáři připravování o svůj majetek. Já osobně bych dokázal napsat minimálně jednou tolik způsobů, ale i to je od otce privatizace neskonalá odvaha.

 

Miloš Zeman, v devadesátých letech prohlásil, že kuponová privatizace byla podvodem století. Byl jsem ještě mladý a v zajetí ideologických klišé a tak jsem ho za ten výrok odsoudil. Dnes se mu omlouvám a dodávám:

 

V poválečných letech tento stát vedený socany a komunisty okradl tisíce až desetitisíce akcionářů o jejich majtetek. V devadesátých letech nechal tento stát vedený ODS a ODA okrást miliony akcionářů o jejich majetek. Tudíž zlodějina této doby má nárok na titul největší krádež 20. století u nás a pravděpodobne i na světě, co do rozsahu majetku i počtu okradených osob.

 

Už se těším. jak nějaká příští vláda založí nový ÚSTR, který bude zkoumat právě toto období. A mladí historici se budou ptát možná i Tomáše Ježka, proč umožnil tuto krádež století a zda se hodlá národu omluvit a posypat si hlavu popelem.

 

Autor: Milo Burdátš | středa 24.4.2013 21:16 | karma článku: 37,33 | přečteno: 2896x

Další články autora

Milo Burdátš

Tajemství prvního presidentského portrétu

Kdy vznikl první oficiální portrét prvního presidenta naší země Tomáše Garrigue Masaryka se obecně neví. Koho to taky zajímá. Kdyby se náhodou nějaký zájemce našel, ať čte dále. Takže pátrejme: po zvolení prvního presidenta, začala sháňka po starších fotografiích profesora Masaryka, jelikož sám T.G.M byl v té době ještě v zahraničí a nešlo ho solidně vyfotografovat nebo, jak bylo zvykem, namalovat. Kdejaké tiskárny ty nekvalitní a neautorizované fotografie tiskly a prodávali nadšeným davům. To však nebyly oficiální portréty. Ty vznikly později.

7.3.2013 v 20:09 | Karma: 37,00 | Přečteno: 4661x | Diskuse | Společnost

Milo Burdátš

Horor v Lucerně

Dne 23.11.1930 se ve francouzském periodiku Intransigeant objevila část vzpomínek slavné tanečnice Josephine Bakerové. Byly to zrovna vzpomínky na její první vystoupení v pražské Lucerně. Že to bylo vyprávění dramatické až hororově zbarvené. No posuďte sami.

7.2.2013 v 23:05 | Karma: 30,63 | Přečteno: 1206x | Diskuse | Kultura

Milo Burdátš

Nelžeme si, prosím. Charlota Masaryková mluvila krásnou češtinou

Jako antikváře mne v poslední době značně rozčilují sebevědomá tvrzení, že manželka prvního presidenta T. G. Masaryka neuměla česky. Touto nepravdou reagují skalní agitátoři pana Karla Schwarzenberga na námitku, či spíše konstatování, že paní Therése Schwarzenberg neumí česky. I včera večer v duelu presidentských kandidátů krásná herečka Jitka Čvančarová tuto lež vyslovila v přímém přenosu a moderátorka ji bez uzardění opakovala.

24.1.2013 v 13:42 | Karma: 43,86 | Přečteno: 4338x | Diskuse | Společnost

Milo Burdátš

Zajímá mne pouze pozadí Václava Klause

Tak máme za sebou poslední novoroční projev Václava Klause. Jako po minulé roky, i dnes mne jeho pohled na život v naší malé zemičce nezajímal. Přesto si televizor zapnu. Zajímá mne však pouze Klausovo pozadí.

2.1.2013 v 23:46 | Karma: 32,10 | Přečteno: 1494x | Diskuse | Společnost

Milo Burdátš

Sport

Olympiáda zarazila kdejakého milovníka poezie do křesla před televizní obrazovku. I já, pražský antikvář si vychutnávám dokonalou souhru těla, obdivuhodné výkony a emoce z vítězství i proher. Zapátral jsem ve svých skladových zásobách a chtěl jsem najít ty nejstarší verše, opěvující fenomén zvaný sport. A ehle, prozápadně orientovaný český básník Karel Mašek (1867-1922) napsal krátkou veselou báseň s názvem Sport. Vyšla někdy před rokem 1904, tudíž ještě před první londýnskou olympiádou.

6.8.2012 v 19:17 | Karma: 23,29 | Přečteno: 838x | Diskuse | Poezie a próza

Nejčtenější

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář

16. června 2025,  aktualizováno  11:52

Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...

Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou

16. června 2025  12:20

V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

12. června 2025  10:55,  aktualizováno  16:42

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...

Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu

15. června 2025  20:19

Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...

Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král

15. června 2025  14:24

Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...

Čistil zbraň a zmáčkl spoušť? Vicegubernátora Leningradské oblasti našli mrtvého

20. června 2025  6:41

Se střelným zraněním byl ve svém domě nalezen mrtev zástupce gubernátora Leningradské oblasti,...

Kritika Ortegova režimu zavraždili osmi ranami na ulici v Kostarice

20. června 2025  6:13

Penzionovaný důstojník nikaragujské armády Roberto Samcam (66), který často kritizoval režim...

Havlíčkův Brod není pro chudé. Ceny městských pozemků zaskočily i makléře

20. června 2025

Během léta začne prodej stavebních parcel v havlíčkobrodské lokalitě Na Nebi. Vůbec poprvé tak...

Exploze v rezidenci norského velvyslance v Tel Avivu. Někdo tam hodil granát

20. června 2025  5:58

K explozi došlo ve čtvrtek večer v rezidenci norského velvyslance v Tel Avivu. Nikdo ze zaměstnanců...

Dětská vlasová péče Childs Farm si získala srdce (i vlásky) malých testerů
Dětská vlasová péče Childs Farm si získala srdce (i vlásky) malých testerů

Naše testerky se svými dětmi vyzkoušely dětskou vlasovou péči od značky Childs Farm. Jak byly spokojené s kvalitou obsahu, vůní a obalem? A jak...

  • Počet článků 31
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3160x
Antikvář pražský a koncesovaný odhadce.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.