Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Předstírání jako charakteristika dnešní doby

Měli bychom říkat, co si myslíme, nebo si myslet, co říkáme? To se paní Závistivá potká s paní Falešnou. Paní Falešná se pohotově zeptá, co doma a kam jde studovat dcera. Paní Závistivá by nejraději řekla, že samozřejmě na prestižní francouzské gymnázium, ale protože dcera má svoji hlavu a prospěch nevalný, jde na učiliště. Paní Falešná má k tomu hned několik pohotových vět o tom, že přeci potřebujeme také lidi, kteří umí rukama a že ti študovaní neseženou žádnou práci.

Rychle přejde k tématu dovolená a nezapomene se pochlubit, že letos jedou na Mallorcu, ale už stihli i Bulharsko. Paní Závistivá skřípe zuby, ale nedá na sobě nic znát. S falešnou skromností poznamená, že dovolenou nejraději tráví v Jižních Čechách. Nač poznávat cizí země, když u nás je tak krásně.

Paní Falešná si nemůže nevšimnout, že paní Závistivé poněkud odrůstají vlasy a oblečení nemá zrovna podle nejnovější módy, ale protože to paní Závistivá vycítí, pohotově dá paní Falešné přednášku o přírodním způsobu života bez zbytečných barev.

Nakonec paní Falešná pozve paní Závistivou, ať někdy určitě s manželem přijdou, otevřou lahvinku dobrého vína, které si dovezli loni ze Španělska a ugrilují nějaké to masíčko. Paní Závistivá, s krabicovým vínem v igelitce a americkým úsměvem dodá, že určitě někdy ano, moc rádi. Se stále milými úsměvy se rozchází do doby, než jsou si z dohledu.

Paní Falešná si říká: „To je ale chudinka, jak to s ní ten její může vydržet.“ A paní Závistivá? Ta odchází ještě více naštvaná, než když odcházela z práce, kde jí kolegyně Ambiciózní nadzvedla mandle, kolegyně Přetvářka pochválila sukni, kterou má už dva roky, kolegyně Hulvátová poznamenala, že by měla lépe volit kombinace, kolegyně Vychloubačná se pochlubila milencem a kabelkou od Armaniho, zn. Made in China a kolegyně Intrikánka jí dorazila, když jí řekla, že jí šéf nemá v lásce a hodlá na podzim propouštět.

Předstíráme.

Že je veselý každý sňatek, krásná každá nevěsta, roztomilé každé miminko. Že umění je jen krásné a velcí lidé velcí. Předstíráme v práci práci, v kostele víru, ve vztazích kamarádství. Doma předstíráme ledacos.

Čím výš člověk stoupá po společenském žebříčku, tím více předstírá. Kdo nepředstírá a snaží se o pravdu a čistotu, je skoro blázen, přinejmenším divný. Někdo se rychle přizpůsobí a takzvaně zapadne a jiný ne a má problémy.

No lehko se mluví a hůř se dělá. Mezilidské vztahy nikdy nebyly jednoduché. Irena Kačírková, známá charakterní herečka, ale především skvělý člověk o tom věděla svoje, protože se odmítala chovat tak, jak se předepisovalo, jak to druzí chtěli. Takoví lidé to mají vždy těžší, ale o to více se můžou podívat sami na sebe.

„Já jsem byla prevít. Sama vůči sobě. Vůbec jsem to neměla v začátcích snadné, protože…nu prostě proto, že jsem nebrala na vědomí to základní pravidlo. A sice, že důležité je žít ne tak, jak si přeji, ale jak je třeba. Ale nemám si nač stěžovat.“ Irena Kačírková
Jiné články autorky

Popelnice ozdobená šperky

Vydláždili ráj a postavili na něm parkoviště

Křik není argument

Slova jako rána mečem

Autor: Veronika Bujoková | pondělí 8.10.2012 14:44 | karma článku: 12,14 | přečteno: 1528x
  • Další články autora

Veronika Bujoková

Migréna a kofein – je skutečným pomocníkem?

Jak se to vezme. Většina migreniků si ráno s chutí vypije kávu a většina má představu, že silná káva může migrenózní záchvat zadržet. Najdou se i argumenty proti. Kofein skutečně může migréně docela rychle zabránit. Avšak reaguje prostřednictvím závislosti. Mnoho pacientů trpících migrénou pije kávu kvůli nízkému krevnímu tlaku. Na chvíli káva pomůže, ale po dvou až třech hodinách účinek odezní a člověk se cítí ještě hůř než předtím. Blížící se únava vyžaduje další kávu a ta může vést k migréně.

12.2.2014 v 8:36 | Karma: 11,37 | Přečteno: 3182x | Společnost

Veronika Bujoková

Pohřebiště lidských vztahů

Tak jsem se dřív trápila. Co mi kdo řekl a neřekl, co mi kdo vyčetl, kdo mi vynadal, kdo mě ignoroval a jak jsem se měla chovat já. Míša mi řekla, že se přetvařuju, Eva zase, že jsem moc vážná a Vlasta dokonce, že jsem nafoukaná. Mirka se urazila, že jsem si s ní málo povídala.

7.2.2014 v 8:36 | Karma: 13,18 | Přečteno: 514x | Společnost

Veronika Bujoková

Susan na to vyzrála

Od doby, kdy téměř padesátiletá žena vstoupila na jeviště soutěže Britain ́s Got Talent, uplynulo už pár let. Mezitím se tam vystřídalo mnoho dalších. Všichni zažili dlouhé čekání, únavu a stres, někteří se setkali s úšklebky, nesouhlasným mručením či pobavenými pohledy. Jen pár vyvolených zažije pocit slávy. Takové už soutěže jsou.

31.1.2014 v 8:36 | Karma: 14,91 | Přečteno: 574x | Společnost

Veronika Bujoková

Red Bull že dává křídla?

Po staletí se vypráví příběh o jednom vládci, který často zval hosty do svého paláce. Dostalo se jim královského zacházení. Brzy však měli poznat, jak je vládce krutý. Byl pro ně připraven velký pokoj s krásnou postelí. Každý z hostů se však musel přesně vejít do jejích rozměrů. Pokud se nestalo, byly mu nemilosrdně useknuty nohy nebo byl bolestivě natahován. Mnoho jich přišlo o život.

9.1.2014 v 8:36 | Karma: 10,75 | Přečteno: 536x | Společnost

Veronika Bujoková

„Malá Praha“, které slunce přeje

Klikatí se v hustém porostu stromů, pomalu a jistě stoupá. Kdo vytrvá, naskytne se mu pohled z dávných dob. Čas se tu opravdu tak trochu zastavil.

19.12.2013 v 8:36 | Karma: 13,30 | Přečteno: 405x | Fotoblogy
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Biden se nakazil covidem, stahuje se do izolace, oznámil Bílý dům

18. července 2024,  aktualizováno 

Americký prezident Joe Biden, který obhajuje v podzimních volbách mandát, se nakazil covidem....

Raketová kariéra Trumpovy snachy. Hvězdné Laře radila i rodačka ze Zlína

18. července 2024

Premium Pro snachu Donalda Trumpa Laru jsou poslední měsíce ve znamení nástupu na politické výsluní, který...

I pár stovek měsíčně udělá za dvacet let divy. Expertka o výchově ke spoření

18. července 2024

Premium O financích mluví jen pět procent žen. A podobné procento teenagerů dostává informace od rodičů...

Velký výprodej státu. Nabízí jez, pošty i hřbitovy, některé však omylem

18. července 2024

Premium Pokud se chystáte v budoucnu investovat do nemovitostí, zbystřete. Stát se hodlá zbavit více než...

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...

  • Počet článků 96
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 960x
Mám ráda dobré knihy, dobrou muziku, dobré jídlo, lidi, zvířata, les a řeku. Miluji především rodnou Šumavu. Ráda se učím, ráda pomáhám druhým. Bez zdraví však nic není.
Redaktorka webu www.diety-recepty.cz