Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Trable se spolubydlícím

Z chodby slyším volání: „Bi Jingyue! Mu Shanwu! Bi Jingyue! Mu Shanwu!“ Protočím panenky a vylezu z pokoje.

Spolubydlící se právě vrátil domů a bude vyvolávat jména dalších dvou nebohých osob obývajících tento byt tak dlouho, dokud některá z nás nevyleze ven, protože si chlapec potřebuje popovídat.

Můj spolubydlící Li Jiaming je typický jižan. Přesněji, typický jižan a Číňan k tomu. Moje známá původem ze severní části Číny naše milé jižany zhodnotila takto: „Chovají se jako ženské. Jsou schopní se kvůli něčemu hádat půl hodiny, naši chlapi si po pěti slovech dají jednu do zubů a je klid.“ Je to tak, obyvatelé jižní Číny jsou naprosto srovnatelní třeba s Thajcema. Malí, štíhlí, ukecaní… no, jak ženské.

Mou další spolubydlící je také Číňanka, ale klidná, milá a tichá. Nicméně sdílet byt s čínským osazenectvem mnohdy vyžaduje ranec trpělivosti, opravdu hodně tolerance a potřebu být kdykoliv připraven na cokoliv. Nevyhnutelná řada komických událostí za tuto zkušenost ale rozhodně stojí.

Jiaming je například nadšený zpěvák. Jednou  ráno mě probudí podivné zvuky linoucí se z našeho obýváku. Přehodím si polštář přes hlavu a snažím se to ignorovat. Po chvíli se vzdávám a vylezu ven z pokoje se záminkou jít se napít. Nenápadně projdu kolem Jiaminga, který se začne pochichtávat. Zalezu zpátky k sobě a čekám, co se bude dít. Po chvíli ticha hluk začne znova. Zpívá s nadšením, patřičně nahlas, čínsky a strašně falešně. S chladným výrazem jakoby nic vylezu z pokoje podruhé, v tom se za mnou ozve: „Hej, nauč mě prosím hrát na kytaru!“ Ucedím mezi zuby, že je teprve půl osmé. Se zavřenými dveřmi a špunty v uších poslouchám, jak tu stejnou zpívá už asi podesáté.

Jednou ráno mě pro změnu probudilo hlasité bouchnutí dveří. Nějak hlasitější než běžně.. Vstanu a jdu se podívat ke dveřím. A do háje… zabouchnuto. Čínské dveře od bytu bývají dvojí, jedny vypadají stejně jako dveře, na které jsme zvyklí, ty druhé jsou těžké, kovové… A právě naše těžké, kovové, starší a ne snadno otvíratelné dveře se nemilosrdně zabouchly a já skrze zamřížované okýnko v nich koukám ven na chodbu s pocitem vězně. Jiaming si asi myslel, že už nejsem doma, a tak zavřel i ty dveře, které necháváme otevřené, když je někdo doma. Pomalu začínám panikařit, protože ani po několikátém pokusu zamknout-odemknout se mi nepodařilo prchnout na svobodu. Rozhodnu se pro hlasitou možnost a volám, jestli tam venku nikdo není. Naštěstí brzy přijde soused a já mu s výrazem zvířete chyceného do pasti podávám skrz to zamřížované okýnko klíče. Taky to zkouší a bez úspěchu. Moje panika roste, ale snažím se tvářit klidně. Rozhodneme se zavolat Bi Jingyue. Soused s ní chvíli hovoří a dostane instrukce, že do dveří musí sakra zabrat. Po silném lomcování se stará železná vrata konečně otevřou a já jsem zachráněna. Nicméně od té doby jsem ráno vzhůru pokaždé, když slyším, že někdo už odchází z bytu.

Jak už jsem zmínila, Jiaming je opravdu útlý a malý, opravdu nepůsobí dojmem, že by před vámi stál chlap. Ale velmi rád vám dá najevo, že vy jste ta slabá žena. Třeba mi pomůže pověsit prádlo, když vidí, jak se tam natahuju (a on se tam natahuje taky bo je ne o víc než  5 cm vyšší). Nebo si se mnou musí dát páku. Po dlouhém a vyrovnaném boji to nakonec vzdám. K jeho velké radosti. Smradovi malému.

Nad jeho stylem oblékání by jeden taky zakroutil hlavou. Jakmile pominou zimní teploty, objeví se náš milý Jiaming v úplých bílých tříčtvrťáčcích a modré úplé halence s výstřihem do V. Uf.

 

Nudíte se? Nepořizujte si medvídka mývala. Číňan bude stačit.

Autor: Veronika Bučíková | neděle 24.8.2014 19:00 | karma článku: 15,03 | přečteno: 1323x
  • Další články autora

Veronika Bučíková

Co nás východní směry mohou naučit v dnešní uspěchané době

Příležitostně učím jógu. Tedy ne tady v Číně, ale když jsem zrovna zpátky doma v Olomouci. Absolvovala jsem jógový seminář v Thajsku, mezi nepálskými jogíny mám po 2 měsících strávených v Nepálu již dobré přátele.

14.3.2016 v 18:19 | Karma: 9,69 | Přečteno: 331x | Diskuse| Ostatní

Veronika Bučíková

Dojmy z Číny aneb Věci, co mi tu vadí

Pokládám na sporák hrnec, do kterého jsem nalila balenou vodu, která divně zapáchá mýdlem. Abych se pachuti zbavila, hážu do horké vody dostatečné množství čajových lístků.

9.3.2016 v 12:56 | Karma: 28,44 | Přečteno: 3671x | Diskuse| Ostatní

Veronika Bučíková

Střípky z Nepálu

Těchto 11 dní v Nepálu bylo trochu jiné cestování, než na jaké jsem zvyklá. Obvykle se snažím navštívit co nejvíce míst a málokdy zůstanu ubytovaná na jenom místě déle než 2-3 noci.

8.11.2015 v 2:15 | Karma: 8,94 | Přečteno: 312x | Diskuse| Ostatní

Veronika Bučíková

Kouzlo stopování

Skočit do auta, dojet na cílové místo, podívat se tam okolo a zase jet zpátky. Nebo si koupit zájezd v cestovce a v termínu od do se držet předem stanoveného programu. Přesné, rychlé a jednoduché. Občas se ale vyplatí vyšetřit si více času, vydat se na cesty na vlastní pěst a třeba stopem.

24.8.2014 v 8:00 | Karma: 10,20 | Přečteno: 651x | Diskuse| Cestování

Veronika Bučíková

Táhne vás to pryč? Jeďte. Rozhodně jeďte.

Rok pobytu v zahraničí s sebou nevyhnutelně přináší řadu pocitů, emocí, zkušeností a vzpomínek. Jiné pocity jsem měla těsně před tím, než jsem na cestu vyrazila, než když jsem se potom domů vrátila. Je to jako cestovat v čase rok zpátky. Život tady rok pokračoval, ale já už jsem se nevrátila na to stejné místo, z jakého jsem odešla. Den cesty, 12 hodin v letadle, pouhý přesun z jedné strany zeměkoule na druhou, ale připadám si, jako bych se vrátila z jiné planety.

23.8.2014 v 20:51 | Karma: 38,23 | Přečteno: 9407x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Neznámí útočníci stříleli v Rusku, cílem byla synagoga, kostel a policejní post

23. června 2024  18:55

Po střelbě na policejní post v Machačkale v ruském Dagestánu pokračuje v jedné ulici střet s...

Za reportáž povolávací rozkaz. Ukrajinští novináři se obávají o svobodu tisku

23. června 2024  17:57

Ukrajinští novináři se v poslední době setkávají s případy pokusů ovlivnit jejich zpravodajství ze...

Útok na Krymu zranil na 120 lidí. Rusové kvůli dodávkám střel viní USA

23. června 2024  8:44,  aktualizováno  17:23

Sledujeme online Ukrajina v neděli na území okupované Ruskem vyslala desítky bezpilotních letounů. V Sevastopolu na...

VIDEA TÝDNE: Rozmary počasí, hádka ve studiu a vyšetřování střelby

23. června 2024  17:17

Česko v pátek zasáhly bouřky se silným větrem a obřími kroupami, které způsobily rozsáhlé škody....

  • Počet článků 13
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1519x
Studuji anglickou a čínskou filologii, mám za sebou rok života v Číně. A ráda se toulám po světě, protože studovat je dřina, ale učit se je krásné...