Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Táhne vás to pryč? Jeďte. Rozhodně jeďte.

Rok pobytu v zahraničí s sebou nevyhnutelně přináší řadu pocitů, emocí, zkušeností a vzpomínek. Jiné pocity jsem měla těsně před tím, než jsem na cestu vyrazila, než když jsem se potom domů vrátila. Je to jako cestovat v čase rok zpátky. Život tady rok pokračoval, ale já už jsem se nevrátila na to stejné místo, z jakého jsem odešla. Den cesty, 12 hodin v letadle, pouhý přesun z jedné strany zeměkoule na druhou, ale připadám si, jako bych se vrátila z jiné planety.

Čína je stejný svět, ale jiná realita. Vzpomínám si, kolik obav jsem si s sebou z domu vezla. Před odjezdem byl můj domov moje všechno. Moje rodina, moji přátelé i pracovní kontakty; místa, které znám. Vše bylo teď a tady a já si připadala, že odjíždím na nezvládnutelně dlouhou dobu. Celý rok. Co všechno mi za tu dobu tady uteče? Kolik přátel na mě za tu dobu zapomene? Budu je pak ještě moci nazývat přáteli? Babička s dědou už jsou staří, co když… Takový a podobný tok myšlenek mi tenkrát plynul hlavou. Věděla jsem, že se za necelý rok vrátím, i tak ale loučení kolikrát nabylo podobného rázu, jako by to mělo být už navždy.

A z části také bylo. Vrátil se za mě trochu jiný člověk. Rok zkušeností ze zahraničí vás změní víc, než si myslíte. Když jsem odjížděla, měla jsem z té změny docela strach. Je to obrovský krok do neznáma, do prázdna a do nejistoty. Je to krok do toho jiného světa, zdánlivě za rohem, a přitom tak daleko.

Čína mi nejdříve vzala pevnou půdu pod nohama. Byla jsem hozena po hlavě do úplně nového prostředí. Jazyk už jsem se sice učila dva roky, ale i tak jsem nikomu na ulici nerozuměla. Bývalo mi špatně z místního jídla. Prostředí mi připadalo jaksi špinavé, v ulicích bylo spousta odpadků a ještě více lidí. Často jsem se tam ztrácela. Fyzicky i psychicky. Neznala jsem okolí, často jsem zabloudila a bála jsem se chodit sama někam dál. Lidé vypadali všichni stejně, nedokázala jsem se s nimi domluvit a všichni po mě divně koukali. Byla jsem pro ně atrakce, něco nového, rušivý element, který tam nepatří. Denně jsem potkávala nové lidi, nové známé, ať už místní nebo další přivandrovalce, jako jsem byla já.

Pomalými a nejistými krůčky si ale vybudujete jakousi základnu i tam. Začnete se orientovat na novém místě i v nové kultuře. Vytvoříte si kamarádské a pracovní kontakty. Denně používáte cizí jazyky a potkáváte lidi z různých koutů světa. Každý vám něco se sebe dá a vy se stáváte bohatší. Co večer u piva, to nové zážitky a zkušenosti. Z části si i tam vytvoříte denní rutinu, například chodíte do školy na hodiny čínštiny nebo i vy sami učíte angličtinu. Nikdy to ale nebude ta rutina, kterou znáte z domu. Životní tempo tam nabírá vysokých otáček, lidé kolem vás přichází a odchází. Odjede někdo, koho jste zrovna začali považovat za dobrého kamaráda, a další den už se bavíte s někým novým, jako byste se znali přes sto let.

Po čase vás to může začít unavovat. Tok lidí a událostí, v kterém se jen těžko dá zastavit. Všechno vám začne připadat povrchní a pomíjivé a vy si budete v nejlidnatější části světa připadat naprosto sami. Čína je lákavá země. Ta odlišnost, která vás nikdy nemůže omrzet, vás bude přitahovat jako magnet. Někdy tam budete chtít zůstat navždy. Každičkou buňkou vašeho těla budete vstřebávat všechno  nové a budete se z toho snažit vytěžit maximum. Často ale přijde zlom a vy začnete toužit po klidu a zázemí. Budete Čínu nenávidět a zachce se vám odjet, teď a hned. Už vás nebude bavit, že jste tam něco extra. Že se za vámi lidé na ulici otáčejí. Že se s vámi budou chtít fotit a řeknou si o vaše telefonní číslo. Že se občas stane, že několik dní vůbec nepoužijete váš mateřský jazyk. Chcete být zase sami sebou, takoví, jací se znáte.

Tomuto stavu se říká „China syndrome.“ Pocit rozervanosti, že v jeden moment to místo milujete a za chvíli nenávidíte. A ty pocity se hodně často střídají. Řekla bych, že si tím projde snad každý „zápaďan.“ Když se Evropan odstěhuje do jiného místa v Evropě, nikdy ty rozdíly nebudou tak markantní. Když ale odjede do Číny (či jiné země tak kulturně odlišné), nikdy nezapadne. Můžete dřít celý život na tom, ať zvládnete co nejlépe jazyk, ať co nejlépe pochopíte kulturní rozdíly, ať víte o místě samotném co nejvíce informací. Vždy ale budete něco jiného. Můžete plynule mluvit cizím jazykem, ale i tak se stane, že na vás na ulici nějaká matka ukáže prstem, aby se její dítě podívalo na toho divného cizince. Na tu atrakci. Na tu opičku ze západu.

 A pak přijde návrat domů. Vytoužený jako nechtěný a obávaný zároveň. Znova opouštíte jistotu, kterou jste si tam vybudovali. A vykročíte téměř do neznáma. Cestujete časem, ale nevrátíte se tam, kde jste tenkrát skončili. Vracíte se sice domů, ale také do vás udeří kulturní šok. Já jsem třeba ze začátku často zírala na lidi kolem mě. Připadalo mi fascinující, že každý vypadá jinak.

Hodně často ale tento kulturní šok může být negativní. Setkáte se s kamarády a rodinou, ale jakoby už nezapadáte tak, jak dříve. Ten rok zkušeností mezi vás a některé lidi postaví neviditelnou zeď. Budete o něčem  zaníceně mluvit, ale zjistíte, že ostatní nesdílí vaše nadšení. Při konverzaci vám z pusy vypadne anglické nebo čínské slovíčko, protože se tam z vašeho pohledu nejlépe hodí, narazíte ale na nepochopení. Přepadne vás hlad po objevování nového, protože je najednou všechno beze změn. Začnete zase dělat věci, co vás bavily před odjezdem, ale občas vám nebudou stačit. Bude vás zase svrbět pata, a tak vyrazíte aspoň na cesty po Evropě. Zjistíte ale, že to tu vypadá všechno tak nějak podobně. Je to pořád Evropa, není to Asie. V krajních případech mi pobyt tady připadá jako ztráta času, protože mluvím jenom česky a z každodenních situací se neučím nic nového. A lidé kolem, kteří nikdy v zahraničí nestrávili více času než na každoroční týdenní dovolené v Chorvatsku, vás nebudou chápat.

 Ale co vás nezabije, to vás posílí. Taková zkušenost vám dá pěstí do břicha, otočí vzhůru nohama, zamíchá vám priority a pročistí seznam přátel. Stanete se ale lepším člověkem. Silnějším. S rozhledem. Nebudete řešit nepodstatné detaily, protože brzy zjistíte, že je to ztráta času. Jestli máte odvahu a možnost, jeďte. Jeďte pryč a nenechte se držet lidmi, kteří vám budou vyčítat, že s nimi nestrávíte narozeniny nebo vánoce. Možná dočasně ztratíte teplo domova a zázemí, za to získáte krásný, hřejivý pocit, že celý svět je váš domov. Že můžete jet úplně kamkoliv a vždy si tam nějak poradíte.

 

TRAVELING IS THE ONLY THING YOU CAN BUY WHICH MAKES YOU RICHER.

 

Autor: Veronika Bučíková | sobota 23.8.2014 20:51 | karma článku: 38,23 | přečteno: 9407x
  • Další články autora

Veronika Bučíková

Co nás východní směry mohou naučit v dnešní uspěchané době

Příležitostně učím jógu. Tedy ne tady v Číně, ale když jsem zrovna zpátky doma v Olomouci. Absolvovala jsem jógový seminář v Thajsku, mezi nepálskými jogíny mám po 2 měsících strávených v Nepálu již dobré přátele.

14.3.2016 v 18:19 | Karma: 9,69 | Přečteno: 331x | Diskuse| Ostatní

Veronika Bučíková

Dojmy z Číny aneb Věci, co mi tu vadí

Pokládám na sporák hrnec, do kterého jsem nalila balenou vodu, která divně zapáchá mýdlem. Abych se pachuti zbavila, hážu do horké vody dostatečné množství čajových lístků.

9.3.2016 v 12:56 | Karma: 28,44 | Přečteno: 3671x | Diskuse| Ostatní

Veronika Bučíková

Střípky z Nepálu

Těchto 11 dní v Nepálu bylo trochu jiné cestování, než na jaké jsem zvyklá. Obvykle se snažím navštívit co nejvíce míst a málokdy zůstanu ubytovaná na jenom místě déle než 2-3 noci.

8.11.2015 v 2:15 | Karma: 8,94 | Přečteno: 312x | Diskuse| Ostatní

Veronika Bučíková

Trable se spolubydlícím

Z chodby slyším volání: „Bi Jingyue! Mu Shanwu! Bi Jingyue! Mu Shanwu!“ Protočím panenky a vylezu z pokoje.

24.8.2014 v 19:00 | Karma: 15,03 | Přečteno: 1323x | Diskuse| Společnost

Veronika Bučíková

Kouzlo stopování

Skočit do auta, dojet na cílové místo, podívat se tam okolo a zase jet zpátky. Nebo si koupit zájezd v cestovce a v termínu od do se držet předem stanoveného programu. Přesné, rychlé a jednoduché. Občas se ale vyplatí vyšetřit si více času, vydat se na cesty na vlastní pěst a třeba stopem.

24.8.2014 v 8:00 | Karma: 10,20 | Přečteno: 651x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Počkej na mě! Vyprovodil tátu do války, jeho fotka otevírala peněženky

1. května 2024

Seriál Jeho rozzářená tvář bývala za druhé světové války vystavena v každé třídě a kanadským žáčkům...

Bijec migrantů živoří. Salvini zamrzl v minulosti, spásu hledá v bájném mostu

1. května 2024

Premium Někdejší hvězda italské krajní pravice Matteo Salvini politicky živoří. Jeho strana Liga před...

Strach z problémového nájmu? Majitelé bytů mají získat garanci za nájemníky

1. května 2024

Premium Stát chce motivovat majitele nemovitostí k poskytování bydlení i rizikovým nájemcům. Pronajímatelé...

Dvacet let v Unii řečí čísel. Češi dominují v kaprech, letí také Erasmus

1. května 2024

Dvě dekády po vstupu do Evropské unie je co se týče peněz Česko více než bilion korun v plusu. Z...

  • Počet článků 13
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1519x
Studuji anglickou a čínskou filologii, mám za sebou rok života v Číně. A ráda se toulám po světě, protože studovat je dřina, ale učit se je krásné...