Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tento týden v EU (33)

Kvóty na zastoupení pohlaví ve vedení velkých obchodních společností nakonec budou. Evropský parlament navrhl změny zakládacích smluv. ECB chystá zvýšení úrokových sazeb a ukončení nákupu aktiv na finančních trzích.

V úterý (7. 6.) vyjednavači Rady a Evropského parlamentu dospěli k předběžné dohodě ohledně tří veřejně dobře známých legislativních návrhů, které tak budou moci být v nejbližších týdnech oběma institucemi formálně schváleny. Jde o

  • návrh směrnice o přiměřených minimálních mzdách, která, odvolávajíc se na Evropský pilíř sociálních práv, poprvé stanoví některá pravidla pro minimální mzdu na celounijní úrovni (komisař pro zaměstnanost a sociální práva Nicolas Schmit k tomu uvedl: „Je to dobrý den pro silnou sociální Evropu, která chrání.“);
  • návrh směrnice o jednotné nabíječce, která zavede pro širokou škálu elektronických zařízení povinný nabíjecí port typu USB-C;
  • návrh směrnice „o zlepšení genderové vyváženosti v řídících a dozorčích orgánech“, podle kterého mají velké společnosti do roku 2026 cílit na podíl alespoň 40 % méně zastoupeného pohlaví na pozicích členů dozorčí rady / nevýkonných členů správní rady, nebo podíl 33% všech pozic v řídících a dozorčích orgánech (původnímu návrhu jsem se kdysi věnoval v článku Genderově vyvážená nehoráznost – tam přednesené základní argumenty platí i vůči pozměněnému textu).

Komise téhož dne předložila návrh rozpočtu EU na rok 2023.

V úterý se také prvních 118 regionů a obcí napříč EU (a několik dalších z okolních států) zapojilo do tzv. mise pro přizpůsobení se změně klimatu, když na půdě Výboru regionů podepsaly chartu mise. Jde o projekt financovaný z unijních fondů, související se Zeleným údělem a unijní strategií pro přizpůsobení se změně klimatu. Podle Komise je cílem podpořit nejméně 150 regionů a komunit „při urychlení jejich transformace směrem ke klimatické odolnosti do roku 2030“.

Ve středu (8. 6.) Evropský parlament projednával několik návrhů v rámci Zeleného údělu, respektive balíčku Fit for 55. Přijal pozici k návrhu na zpřísnění emisních limitů pro osobní automobily a dodávky, ze kterého má vyplynout zákaz prodeje nových aut se spalovacími motory od roku 2035. Naopak nedošlo k dohodě o reformě systému emisních povolenek ETS a souvisejících předpisech. Jednání, jak o tom informuje třeba Euronews nebo Český rozhlas, bylo neobvykle bouřlivé.

Ve čtvrtek (9. 6.) Evropský parlament v návaznosti na závěrečná doporučení Konference o budoucnosti Evropy předložil formální návrh změn zakládacích smluv EU (podle čl. 48 odst. 2 Smlouvy o EU) a vyzval ke svolání konventu. Návrhy směřují mimo jiné k posílení pravomocí Unie (např. v oblasti zdravotnictví, energetiky, obrany, sociální politiky, hospodářské politiky), k omezení zbývajících případů jednomyslného hlasování v Radě ve prospěch hlasování kvalifikovanou většinou, ke svěření práva legislativní iniciativy Evropskému parlamentu či ke zrovnoprávnění EP s Radou při rozhodování o rozpočtu EU.

Téhož dne Evropská centrální banka oznámila, že v červenci pravděpodobně (prvně od roku 2011) zvýší základní úrokové sazby a že další zvýšení může následovat v září. Avizovala také, že od 1. července ukončí nákupy aktiv na finančních trzích (Asset Purchase Programme), kterými mnoho let podporovala ekonomiku eurozóny.

Ve čtvrtek byl také zahájen první festival Nového evropského Bauhausu (NEB). Připomeňme, že NEB je projekt, který má zapojit architekty, designery i umělce do služeb Zeleného údělu a má vnést do klimatické politiky EU kulturní a tvůrčí rozměr (více k němu v dílu 2 tohoto seriálu). Cílem festivalu, který bude trvat do 12. června, má být tento projekt a komunitu kolem něj představit, oslavit a rozvíjet. Základní program probíhá v Bruselu, ale přes 200 doprovodných akcí se koná napříč EU.

V pátek (10. 6.) Komise informovala o svém předběžném stanovisku, že České dráhy a Österreichische Bundesbahnen porušily antimonopolní pravidla EU tím, že na trhu s použitými osobními železničními vagony uzavřely tajná ujednání s cílem narušit hospodářskou soutěž na trhu osobní železniční dopravy.

Autor: Tomáš Břicháček | pátek 10.6.2022 14:30 | karma článku: 14,48 | přečteno: 346x
  • Další články autora

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (94)

Volby do Evropského parlamentu jsou za námi. Brusel vyráží do boje proti čínským elektromobilům. Soudní dvůr pokutuje Maďarsko za tvrdý přístup k ilegálním migrantům.

14.6.2024 v 15:30 | Karma: 14,62 | Přečteno: 224x | Diskuse| Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (93)

Konají se volby do Evropského parlamentu. EU slavila Mezinárodní den jízdního kola. Nová příručka GREENA toolkit má pomoci skloubit Zelený úděl s genderem.

7.6.2024 v 15:30 | Karma: 9,85 | Přečteno: 114x | Politika

Tomáš Břicháček

Cyklistika v zajetí ideologie

Z cyklistiky se v EU stává politické a ideologické téma. Přesun lidí od volantů aut za řídítka kol má pomoci prosazování cílů Zeleného údělu.

5.6.2024 v 15:34 | Karma: 21,29 | Přečteno: 353x | Diskuse| Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (92)

Migrační pakt byl definitivně schválen. Komise vydala jarní hospodářskou prognózu. Unie se ohradila proti gruzínskému zákonu o transparentnosti zahraničního vlivu.

17.5.2024 v 15:30 | Karma: 11,30 | Přečteno: 143x | Diskuse| Politika

Tomáš Břicháček

Dvacet let v EU

Evropská integrace kdysi zažívala svoje dobré časy a pro zúčastněné státy byla přínosem. My jsme se bohužel s touto dobou zcela minuli. Připojili jsme se ve chvíli, kdy už šlo všechno jenom z kopce.

30.4.2024 v 8:30 | Karma: 22,17 | Přečteno: 484x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Šlachta se v televizi hrubě pohádal s komentátorem, Schmarz pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Pátek přinese tropické teploty i silné bouřky, některé doprovodí kroupy

20. června 2024  6:30

Přímý přenos Podle meteorologů bude ve čtvrtek slunečno, jen na západě se k večeru mohou objevit přeháňky. „V...

Kdyby evakuovali školu, žil by, říká bratr oběti. Rakušan podle něj něco kryje

20. června 2024

Premium Rodiny obětí střelby na fakultě kritizují policii – ta i ministr vnitra mlčí. „Kdyby policie řekla,...

Romance dvou diktátorů. Severokorejský vůdce Kim kuje pikle s přítelem Putinem

20. června 2024

Premium Tak už to prasklo: severokorejský diktátor Kim Čong-un si našel nového „nejlepšího přítele“....

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...

  • Počet článků 345
  • Celková karma 13,77
  • Průměrná čtenost 1204x
Právník se specializací na právo Evropské unie a mezinárodní právo soukromé. Publicista věnující se dění na úrovni EU, obecným otázkám evropské integrace a příležitostně dalším tématům. Osobní stránky: http://brichacek.cs-retromusic.net/