Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tento týden v EU (95)

Rada schválila sporné nařízení o obnově přírody. Rozhodl hlas rakouské ministryně, která se vzepřela vlastní vládě. Komise uveřejnila jarní balíček evropského semestru a předložila návrh rozpočtu na rok 2025.

Pondělí 17. června 2024

Rada definitivně schválila kontroverzní návrh nařízení o obnově přírody, nad jehož osudem dlouho visel otazník. Jde o součást Zeleného údělu, která nesouvisí přímo s klimatickou politikou, ale s ochranou biologické rozmanitosti. I když se obsah během vyjednávání podařilo částečně zmírnit, vyvolává nový předpis obavy zejména kvůli nepřiměřeným zásahům do zemědělství, vlastnických práv nebo rozvoje venkova. Podmínky pro dosažení kvalifikované většiny byly splněny u kritéria množství obyvatel jen těšně, a to díky hlasu Rakouska. Rakouská ministryně životního prostředí Leonore Gewesslerová ze strany Zelených přitom hlasovala v Radě pro návrh, přestože k tomu neměla mandát od své vlády. To silně otřáslo rakouskou vládní koalicí. Kancléř Karl Nehammer z ÖVP tento krok tvrdě odsoudil, ale vládu padnout nenechal. Postup ministryně utržené ze řetězu ale bude mít soudní dohru, a to (kromě vnitrostátního projednávání zneužití pravomoci) patrně i u Soudního dvora EU, kde se rakouská vláda bude dožadovat rozhodnutí o neplatnosti přijatého nařízení.

Vedoucí představitelé členských států na neformálním večerním zasedání, které se protáhlo do noci, zatím nenalezli shodu na obsazení vrcholných unijních postů pro další období, totiž funkce předsedy Komise, předsedy Evropské rady a vysokého představitele pro zahraniční a bezpečnostní politiku. K této otázce se lídři vrátí na summitu 27. a 28. června, který by měl rozhodnout. Pravděpodobné je, že v čele Komise bude pokračovat Ursula von der Leyenová, zatímco zbylé dvě funkce by mohli obsadit Portugalec António Costa a Estonka Kaja Kallasová.

Úterý 18. června

Maďarsko představilo priority svého nadcházejícího předsednictví v Radě, logo a také motto „Make Europe Great Again“. Maďarské předsednictví začne 1. července a bude trvat do konce roku.

Středa 19. června

Komise uveřejnila jarní balíček dokumentů v rámci evropského semestru. Evropský semestr je každoroční cyklus koordinace hospodářských, fiskálních a sociálních politik a politik zaměstnanosti v rámci EU. Jarní balíček obsahuje především zprávy o jednotlivých zemích a doporučení pro ně.

Komise dále předložila návrh rozpočtu EU na rok 2025. Výdaje by měly dosahovat 199,7 miliardy eur, k čemuž by se mělo připojit cca 72 miliard eur vyplácených z nástroje NextGenerationEU (fondu obnovy).

Rada informovala o loňských výsledcích fungování Evropské multidisciplinární platformy pro boj proti hrozbám vyplývajícím z trestné činnosti (EMPACT). V rámci ní spolupracují členské státy, agentury EU a další aktéři v boji proti organizovanému zločinu a závažné přeshraniční trestné činnosti. Operace pod záštitou EMPACT prý vedly v roce 2023 mimo jiné k 13 871 zatčením, k zabavení více než 197 tun drog nebo k identifikaci 7 500 obětí obchodování s lidmi.

Čtvrtek 20. června

Komise a vysoký představitel pro zahraniční a bezpečností politiku na Světový den uprchlíků prohlásili, že znovu potvrzují neochvějný závazek EU být předním globálním dárcem na podporu uprchlíků po celém světě a že se zavazují posílit úsilí, aby EU zůstala místem, kde uprchlíci najdou ochranu a bezpečí.

Komise spustila projekt Evropské solární akademie. Ten by měl pomoci zajistit kvalifikované pracovníky pro výrobu fotovoltaiky v EU.

Pátek 21. června

Hnutí ANO oznámilo odchod z unijní politické frakce Renew i ze strany ALDE. „Ani Renew ani ALDE nejsou připraveny udělat dostatečnou revizi Green Dealu, jak my to máme v programu. Část této frakce chce dokonce přitvrdit v tom zeleném šílenství,“ prohlásil Babiš. Zatím není jasné, do které frakce ANO vstoupí.

Autor: Tomáš Břicháček | pátek 21.6.2024 15:35 | karma článku: 13,43 | přečteno: 201x
  • Další články autora

Tomáš Břicháček

Hvězdy nad Ortahisarem

Další pokračování románu Až dozrají kdoule, který se odehrává v daleké budoucnosti. Tentokrát kapitola 6 obraz 1. O mládí Arhana Demirela.

12.7.2024 v 14:35 | Karma: 4,30 | Přečteno: 76x | Diskuse | Poezie a próza

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (96)

Evropská rada schválila novou strategickou agendu a shodla se na nominacích na vysoké unijní posty. Rada schválila další protiruské sankce.

29.6.2024 v 8:30 | Karma: 12,71 | Přečteno: 135x | Diskuse | Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (94)

Volby do Evropského parlamentu jsou za námi. Brusel vyráží do boje proti čínským elektromobilům. Soudní dvůr pokutuje Maďarsko za tvrdý přístup k ilegálním migrantům.

14.6.2024 v 15:30 | Karma: 15,47 | Přečteno: 248x | Diskuse | Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (93)

Konají se volby do Evropského parlamentu. EU slavila Mezinárodní den jízdního kola. Nová příručka GREENA toolkit má pomoci skloubit Zelený úděl s genderem.

7.6.2024 v 15:30 | Karma: 10,23 | Přečteno: 120x | Politika

Tomáš Břicháček

Cyklistika v zajetí ideologie

Z cyklistiky se v EU stává politické a ideologické téma. Přesun lidí od volantů aut za řídítka kol má pomoci prosazování cílů Zeleného údělu.

5.6.2024 v 15:34 | Karma: 21,67 | Přečteno: 374x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

KOMENTÁŘ: Biden to vzdal, ale i tak má v ruce trumfy Trump

23. července 2024

Premium Joe Biden si přiznal, že je moc starý, aby obhajoval prezidentský post. Nahradit ho má...

Po srážce dodávky se třemi auty je osm zraněných, mezi nimi tři děti

23. července 2024  11:46,  aktualizováno  12:40

Silnice I/50 poblíž Slavkova u Brna na Vyškovsku je neprůjezdná poté, co se zde v kopci srazila...

V cizině hlasovat, pak si to rozmyslet a volit jinak. Senátoři návrh nechápou

23. července 2024  10:41,  aktualizováno  12:22

Možnosti, kterou dá korespondenční volba Čechům v zahraničí, odvolit poštou a pak si případně...

Muže na Kroměřížsku zavalil strom, hasiči museli zdolávat těžký terén

23. července 2024  12:13

Strastiplné a bolestivé okamžiky prožil muž, kterého při práci v lese na Kroměřížsku zavalil...

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

  • Počet článků 348
  • Celková karma 13,43
  • Průměrná čtenost 1196x
Právník se specializací na právo Evropské unie a mezinárodní právo soukromé. Publicista věnující se dění na úrovni EU, obecným otázkám evropské integrace a příležitostně dalším tématům. Osobní stránky: http://brichacek.cs-retromusic.net/