Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tento týden v EU (12)

Komise stáhla příručku o inkluzivní komunikaci. Projektem Globální brána chce Brusel konkurovat Číně a jejímu posilování vlivu ve třetím světě. Meziroční míra inflace v eurozóně v listopadu byla nejvyšší od zavedení eura.

V pondělí (29. 11.) předsednictvo Evropského parlamentu rozhodlo o tom, že je třeba zintenzivnit snahy o zajištění rozmanitosti a začlenění různých menšin v rámci administrativního aparátu EP. Za tímto účelem přijalo dvouletý akční plán, který má přinést „inkuzivní přístup“ ve vztahu ke zdravotně postiženým, „LGBTIQ+“ komunitě a rasovým a etnickým menšinám.

Z podobného soudku: V úterý (30. 11.) se v médiích rozšířila zpráva o interním dokumentu Komise s názvem „Guidelines on Inclusive Communication“, který vyšel z dílny komisařky pro rovnost Heleny Dalliové. Manuál měl radit unijním úředníkům, jak používat jazyk, který bude „genderově neutrální“, přátelský k „LGBTQ+“ a k jiným kulturám. Tento jazyk se měl vyvarovat výrazů jako „Dámy a pánové“, „Vánoce“, „slečna“ nebo „křestní jméno“. Dokument představený už na konci října vešel v širší známost paradoxně až ve chvíli, kdy jej Komise kvůli silné kritice stáhla.

V úterý také vyjednavači Rady a Evropského parlamentu dosáhli předběžné dohody o návrhu tzv. Aktu o správě dat. Toto budoucí nařízení z oblasti digitální ekonomiky se týká správy a sdílení dat mezi podnikateli a státní správou a mezi podnikateli navzájem.

Téhož dne Eurostat oznámil, že meziroční míra inflace v eurozóně v listopadu vystoupila na 4,9 procenta a dostala se tak na nejvyšší hodnotu od zavedení společné měny. Na vině je hlavně pokračující růst cen energií.

Ve středu (1. 12.) Komise a vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku společně spustili projekt Globální brána, který avizovala Ursula von der Leyenová ve svém letošním projevu o stavu Unie. Jde o plán investic ve třetích zemích, jehož cílem má být podpora „inteligentních, čistých a bezpečných spojení v digitální oblasti, energetice a dopravě a na posílení zdravotnických, vzdělávacích a výzkumných systémů“. V letech 2021–2027 má být pro tyto účely z různých zdrojů mobilizováno až 300 miliard eur. V pozadí projektu lze vidět snahu unijních orgánů konkurovat Číně v oblasti vytváření sfér vlivu ve světě.

Téhož dne Komise navrhla mimořádná dočasná opatření v oblasti azylového práva, která mají usnadnit situaci v Litvě, Lotyšsku a Polsku v souvislosti se současnými migračními tlaky. Opatření, pokud je Rada EU přijme, budou v podstatě spočívat ve snížení standardů ve vztahu k běžencům, včetně snazší možnosti navracení. 

Ve středu také von der Leyenová na tiskové konferenci prohlásila, že členské státy EU by měly zahájit diskusi o povinném očkování proti Covid-19, protože příliš mnoho lidí stále odmítá nechat se naočkovat dobrovolně.

Ve čtvrtek (2. 12.) došlo k vývoji v řízení o žalobách, které podaly u Soudního dvora EU Maďarsko a Polsko s cílem dosáhnout zrušení v loňském roce přijatého nařízení, podmiňujícího čerpání z fondů EU dodržováním zásad právního státu. Dodejme, že tento velmi sporný akt umožňuje další rozviřování hrátek s konceptem právního státu, který se v rukou unijních institucí stává bičem na nepohodlné státy a prostředkem pro vměšování se do jejich vnitřních věcí. Nyní předložil své stanovisko generální advokát Manuel Campos Sánchez-Bordona. Doporučil v něm Soudnímu dvoru, aby žaloby zamítl. Rozhodnutí Soudního dvora se očekává v řádu několika měsíců. 

V pátek (3. 12.) Rada EU přijala svou pozici k návrhu nové směrnice o kybernetické bezpečnosti („NIS2“). Směrnice má nahradit stávající úpravu z roku 2016 a má dále posílit odolnost Unie proti kybernetickým hrozbám. Na konečném znění se Rada bude muset dohodnout s Evropským parlamentem.

Autor: Tomáš Břicháček | pátek 3.12.2021 14:22 | karma článku: 17,34 | přečteno: 354x
  • Další články autora

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (94)

Volby do Evropského parlamentu jsou za námi. Brusel vyráží do boje proti čínským elektromobilům. Soudní dvůr pokutuje Maďarsko za tvrdý přístup k ilegálním migrantům.

14.6.2024 v 15:30 | Karma: 14,62 | Přečteno: 224x | Diskuse| Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (93)

Konají se volby do Evropského parlamentu. EU slavila Mezinárodní den jízdního kola. Nová příručka GREENA toolkit má pomoci skloubit Zelený úděl s genderem.

7.6.2024 v 15:30 | Karma: 9,85 | Přečteno: 114x | Politika

Tomáš Břicháček

Cyklistika v zajetí ideologie

Z cyklistiky se v EU stává politické a ideologické téma. Přesun lidí od volantů aut za řídítka kol má pomoci prosazování cílů Zeleného údělu.

5.6.2024 v 15:34 | Karma: 21,29 | Přečteno: 353x | Diskuse| Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (92)

Migrační pakt byl definitivně schválen. Komise vydala jarní hospodářskou prognózu. Unie se ohradila proti gruzínskému zákonu o transparentnosti zahraničního vlivu.

17.5.2024 v 15:30 | Karma: 11,30 | Přečteno: 143x | Diskuse| Politika

Tomáš Břicháček

Dvacet let v EU

Evropská integrace kdysi zažívala svoje dobré časy a pro zúčastněné státy byla přínosem. My jsme se bohužel s touto dobou zcela minuli. Připojili jsme se ve chvíli, kdy už šlo všechno jenom z kopce.

30.4.2024 v 8:30 | Karma: 22,17 | Přečteno: 484x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Pátek přinese tropické teploty i silné bouřky, některé doprovodí kroupy

20. června 2024  6:30

Přímý přenos Podle meteorologů bude ve čtvrtek slunečno, jen na západě se k večeru mohou objevit přeháňky. „V...

Kdyby evakuovali školu, žil by, říká bratr oběti. Rakušan podle něj něco kryje

20. června 2024

Premium Rodiny obětí střelby na fakultě kritizují policii – ta i ministr vnitra mlčí. „Kdyby policie řekla,...

Romance dvou diktátorů. Severokorejský vůdce Kim kuje pikle s přítelem Putinem

20. června 2024

Premium Tak už to prasklo: severokorejský diktátor Kim Čong-un si našel nového „nejlepšího přítele“....

  • Počet článků 345
  • Celková karma 13,77
  • Průměrná čtenost 1204x
Právník se specializací na právo Evropské unie a mezinárodní právo soukromé. Publicista věnující se dění na úrovni EU, obecným otázkám evropské integrace a příležitostně dalším tématům. Osobní stránky: http://brichacek.cs-retromusic.net/