Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

NEDĚLE PO SVATÉM DUCHU - 10. V MEZIDOBÍ

Marek 3, 20 -35, bláznovství, nepochopení, obavy, naděje, naplnění, Duch Svatý, rouhání, trest, rodina, nová rodina

Milé sestry a bratři,

V dnešním evangeliu vidím tři důležité věci: Když člověk koná dobro a druhý tomu nerozumí, označí jej za hlupáka nebo jej nařkne z kacířství. Upozornění, že vše může být odpuštěno, ale rouhání proti Duchu Svatému odpuštěno nebude. A v neposlední řadě ujištění, že rodina nemusí být jedné krve.

Příběh začíná tím, že Ježíš budí až moc pozornosti, protože se kolem něho shromažďují davy lidí, až se nedá projít, není možné se najíst. A když to vidí nejbližší, tak mají strach, co z toho bude, resp. proč to tak je – Není náhodou blázen? Z jakého důvodu dělá, co dělá? A zároveň zaznívá spekulace, že to, co dělá, nemůže vycházet z dobra. Ježíš ve své době možná působil trochu jako zjevení, protože do té doby zde nebyl nikdo jako on. Minulou neděli jsme si říkali, že přišel naplnit zákon, že lidem přišel ukázat, že nemusí tak dogmaticky lpět na předpisech, protože není porušení jako porušení – záleží na okolnostech. Nejdříve je nutné být sjednocen, protože není možné, aby rozdvojený člověk / skupina / společenství zvítězilo. Musí takříkajíc táhnout za jeden provaz. A vše je možné odpustit. Záleží na přístupu člověka, záleží na okolnostech, jak k tomu došlo. Ale ze všeho nejdůležitější je, zda člověk lituje toho, co udělal.

Následuje upozornění, že jediné, co nemůže a nesmí být odpuštěno, je rouhání proti Duchu Svatému. Nad tímto upozorněním jsem hodně přemýšlel, co to vlastně znamená? Asi si dokážu představit rouhání proti Bohu, Ježíši, ale rouhání proti Duchu Svatému? Nedávno jsme oslavili seslání Ducha Svatého, kdy Ježíš říká, že nám dá nového přímluvce na dobu, kdy on tu nebude, protože bude sedět po Boží pravici. Tento posel nás povede, bude nám ukazovat cestu, postrkovat správným směrem a bude spojnicí / pojícím tmelem mezi námi a Bohem / Ježíšem. A možná o tom to je – rouhání proti Svatému Duchu je o tom, že tyto signály budeme ignorovat, že je nebudeme poslouchat nebo naopak budeme dělat vše, aby se nenaplnilo, co nám ukazuje. Četl jsem zajímavou myšlenku – Ježíš Kristus tu žil třicet let a Duch Svatý tu už působí přes dva tisíce let. Za tu dobu změnil hodně životů, ukázal lidem správnou cestu a směr. Ano, v dnešním světě se zdá, že těch signálů je hodně. Jsme přehlušeni různými zaručenými informacemi a jsme vybízeni různými falešnými proroky, že jejich cesta je ta pravá. A Duch Svatý má možná slabý hlásek. Může nám to připadat jenom jako kapka v moři, jako malá bezvýznamná kapička. Nicméně, kapka ke kapce, potůček k potoku, říčka k řece – a voda je nezastavitelná. Když v zimě vidíme, že někde zatéká – tak je to také kapka po kapce, ale jakmile začne mrznout, voda změní své skupenství a začne se roztahovat. Pod tímto tlakem nakonec povolí i ten nejodolnější balvan. A s Duchem Svatým je to podobné – myšlenka k myšlence, jeden čin vede k dalšímu – a řeka, která se z toho spustí, je nezastavitelná. A pokud se ji pokusíme zkrotit, tak může učinit velkou škodu, a to je možná to rouhání proti Duchu Svatému – pokud jej nebudeme poslouchat a naslouchat, poneseme následky.

S tím krásně souvisí i to třetí poselství, které v dnešním čtení slyším – Ježíš na upozornění, že jej hledá matka a jeho bratři, odpoví: „Kdo je má matka a moji bratři?“ A odpovídá: „Kdo činí vůli Boží, to je můj bratr, má sestra i matka.“ Určitě nechtěl, abychom se neznali ke svým rodičům, ale je to krásný příklad a naplnění jeho slov o tom, že nejdůležitější přikázání je přikázání lásky. Láska k bližnímu. Za jeho výzvou slyším upozornění, že by se lidé měli k sobě chovat jako by byli z jedné rodiny. Měli by si pomáhat. Každý z nás je něčí sourozenec, každý z nás má někde rodiče. Ano, může se stát, že život s námi někdy zatočí tak, že rodiny se rozpadnou, sourozenci se pohádají, ale to neznamená, že nemohu mít podobnou úctu, podobný vztah i k někomu jinému. Záleží na srdci.

Přál bych nám všem, abychom naslouchali jemnému a možná tichému hlásku Ducha Svatého. Abychom měli dostatek odvahy a pokory se nechat vést, protože Boží cesty jsou nevyzpytatelné. Abychom měli kolem sebe rodinu, která stojí při sobě a pomáhá si. Nejen v časech dobrých, ale i když se nedaří.

Autor: Břetislav Karal | neděle 9.6.2024 19:00 | karma článku: 0 | přečteno: 39x
  • Další články autora

Břetislav Karal

Hořčičné semínko

maličká věc, drobnost, rozhled, nekoukáme se kolem sebe, jiskra, začátek, nový život, Bůh, křesťanství, Ježíš, Duch svatý

16.6.2024 v 20:38 | Karma: 4,20 | Přečteno: 70x | Diskuse| Osobní

Břetislav Karal

Neděle po Sv. Duchu

Marek 2, 23 - 3,6 - Naděje, Víra, Naplnění příkazu, Překračování hranic, Obavy, Zrada, Dogma, Nemusíme se brát tak vážně

3.6.2024 v 8:17 | Karma: 0 | Přečteno: 37x | Diskuse| Osobní

Břetislav Karal

1. neděle po Svatém Duchu - Nejsvětější Trojice

Duch svatý, naděje, mocný přímluvce, pojící tmel, Ježíš Kristu, láska, víra, Bůh, una usia tres hypostases

27.5.2024 v 13:18 | Karma: 0 | Přečteno: 4x | Diskuse

Břetislav Karal

Letnice

naděje, tmelící gel, spojnice, trojice, tajemný posel, ten co není vidět, umami, to co všichni chtějí, ale neumí definovat

20.5.2024 v 11:14 | Karma: 7,38 | Přečteno: 107x | Diskuse| Osobní

Břetislav Karal

Exaudí

Zamyšlení nad Evangeliem Jan 17, 6-19. Povelikonoční období a jeho krása, naděje a možná změna. Myšlenky od srdce, které museli ven :-)

12.5.2024 v 11:36 | Karma: 0 | Přečteno: 16x | Diskuse| Osobní
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Evropu čeká vlna veder, dorazí i do Česka. Ve Španělsku čekají 45 stupňů

11. června 2024  15:34,  aktualizováno  15:49

Teploty v Evropě od víkendu výrazně vzrostou. Od pondělí do čtvrtka příštího týdne bude letní až...

Bude von der Leyenová ve funkci pokračovat? Lídři EU se na první schůzce neshodli

18. června 2024,  aktualizováno 

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování...

Jinudy prchat nelze. Kde je poslední otevřená brána do svobodné Ukrajiny

18. června 2024

Premium Na více než tisíc kilometrů dlouhé frontové linii mezi Ruskem a Ukrajinou se nachází poslední...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Česko vyzývá EU, aby omezilo ruské diplomaty. Špionománie, hrozí Kreml odvetou

17. června 2024  22:20

Pokud EU omezí pohyb ruských diplomatů, přijme Moskva odvetná opatření. Vyplývá to z vyjádření...

  • Počet článků 0
  • Celková karma 2,32
  • Průměrná čtenost 0x
Člověk, který objevuje krásu teologie. Snaží se své myšlenky předat dál, prezentovat ostatním lidem. Zároveň pracuji v hospici jako sociální pracovník. Tedy za poslední rok, výrazné změny- do srpna 2023 jsem dělal patnáct let v bankovnictví.